Хмельниччина матиме лише три райони: влада Славути ініціює скасування законопроекту двох мажоритарників

Громада та влада Славутського району готують звернення до Верховної Ради з проханням визнати недійсним проект закону про зміну меж районів Хмельницької області від 30 травня, згідно з яким планується створення трьох районів – Хмельницького, Кам’янець-Подільськогота Шепетівського.

Про це повідомляє видання “Славута News” з посиланням на засідання круглого столу за участю мерів Славути і Нетішина, голів ОТГ і представників ОДА і облради.

Широку дискусію виклав законопроект двох нардепів-мажоритарників від Хмельниччини Сергія Мельника і Володимира Мельниченка, а також депутата-“фронтовика” Миколи Федорука. Автори пропонують із 20 районів створити три:

  • Хмельницький район включатиме теперішні Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Красилівський, Летичівський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Теофіпольський, Ярмолинецький райони;
  • Кам’янець-Подільський район – Дунаєвецький, Новоушицький, Чемеровецький райони;
  • Шепетівський район – Білогірський, Ізяславський, Полонський, Шепетівський райони.

У пояснювальній записці до цього законопроекту зазначено, що для забезпечення надання соціальних послуг на територіях, які не входять до складу ОТГ чи міст обласного значення зберігаються районні ради, до кінця їх каденції в 2020 році. Виконання бюджетів районних рад районів, які приєднуються до Хмельницького, Кам’янець-Подільського, Шепетівського районів, здійснюються реорганізованими Хмельницькою, Кам’янець-Подільською, Шепетівською районними державними адміністраціями.

“Лише 3 з 20 районів області не мають створених ОТГ, а у 10 районах районний центр є також центром ОТГ.   Площа 3 районів повністю покрита створеними ОТГ,  у 7 районах площа покриття ОТГ більше  75 , у 3 районах – більше  50%. Відповідно до Бюджетного кодексу України, ОТГ перебирають на себе майже всі повноваження, які належали до компетенції районних рад. Таким чином, функціонування останніх стає неефективним через фактичну відсутність чи істотне зменшення функцій. Це створює соціальну напругу та непрості відносини між районною ланкою влади та новоствореними громадами. Таким чином, настали передумови для зміни меж існуючих районів”, – сказано у пояснювальній записці.

Під обговорення ситуації міський голова Славути Василь Сидор висловив свою позицію.

“Коли ми увійшли в процес децентралізації, міста Славута та Нетішин були одними із перших в Україні, які оголосили наміри об’єднатися. Проте, нас викинули з цього процесу. Голова ЦВК відмінив законне рішення і ми не змогли створити Славутську ОТГ п’ять років тому. Це було політично вмотивоване рішення. Чим керувалися – законами, логікою чи політичною доцільністю? Що сьогодні ми отримали від децентралізації – передачу усіх державних зобов’язань на нас. Окрім цього, маючи атомну електростанцію ми втратили 180 млн. грн через те, що нас не фінансують уже 5 років. Працюючи на цій землі, піднімаючи економіку, розвиваючись,з нами навіть не порадилися, коли утворювали райони. Те, що Славути сьогодні немає в переліку районів – свідома акція, бо неможливо помилитися, пройшовши всі необхідні процедури через юридичні відділи Верховної Ради, офіційно зареєструвавши проект закону. Чим керувалися, коли частину Нетішинської ОТГ віднесли до 189 округу, а частину до 190? Це все було логічно і законно? Знову ж таки говоримо про політичну спекуляцію. В першу чергу потрібно прийняти закон про адміністративно-територіальний устрій. За останні 10 років ми бачимо упереджений підхід, неповагу до міста та району”, – наголосив градоначальник.

Його позицію підримав мер міста-супутника Олександр Супрунюк.

“Сьогодні ми це питання не вирішимо. Ми тільки започатковуємо обговорення. Перехід – це надзвичайно складне і важливе рішення для стратегічного майбутнього нашого регіону. Ми зараз чужі для Хмельницької області, і так само як і Славута… Ми заплатили 144 млн. грн податків (ПДФО), сплачених Хмельницькою АЕС до бюджету області, з яких нам цього року повернулося лише 32 млн; до державного бюджету сплачено більш, ніж 700 млн. грн податку на прибуток – що нам повернулося? Нічого. Це випадає із будь-якої логіки. Так само будемо чужими і для Рівного. Нам усім варто запамʼятати, що запорука нашого успіху – активно спільно із усією громадою відстоювати свої права”, – заявив він.

Разом з тим, заступник начальника управління регіонального розвитку та будівництва ОДА Світлана Пасічник вважає, що відсутність в законопроекті Славутського району – це виключно технічна помилка і документ буде відкликано і відредаговано.

Щодо рішення, чому саме Шепетівку було обрано центром майбутнього району, вона додала: вплинуло три фактори – це локація госпітального округу, вузлової залізничної станції та кількість населення.

Окремо начальник юридичного відділу Хмельницької обласної ради Сергій Циц наголосив, що питання зміни територіальних меж відображено в Земельному Кодексі України (ст. 173, 174), де вказано, що рішення щодо змін меж районів приймає Верховна Рада за подання Кабінету Міністрів.

“Нам не відомо чи по обговорюваному сьогодні законопроекту було подання Кабміну, але якщо заглибитись, то ще у 2017 році були внесені зміни до даних норм Земельного Кодексу, якими практично самоусунули територіальні громади щодо подальшого вирішення їх долі, змін їхніх меж. Таким чином, обласні ради, обласних депутатів позбавили права брати участь у цьому процесі. В той же час законодавством чітко визначено, що експертиза щодо зміни меж районів  повинна обов’язково відбуватися (але цього зроблено не було). Тому, на мою думку, оприлюднений законопроект не відповідає вимогам чинного законодавства”, – зазначив юрист.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 5

  1. Брєд,що хочуть те й роблять.Розвалять райони,свідомо,чи не свідомо.А що робити простій людині з села,яка й до існуючих райцентрів може добратися не часто і тільки в термінових справах, а коли райцентр буде за сто кілометрів?(Теофіполь – Хмельницький).Складається враження що основна мета цих «реформ»-сплановане знищення украінців.Пане президент відправляйте вже цих реформаторів на «пенсію» і дайте людям жити.

  2. СЛАВУТСЬКІЙ ВЛАДІ ЗАВЖДИ ЧОГОСЬ НЕ ХВАТАЄ

  3. Мер переживає що його не переоберуть?

  4. Негайно Славута приєднати до Шепетівки .

  5. Дибілізм. Пусти дурного молитися то він собі твердий лоб розшебе.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.