5 червня уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба за дорученням Володимира Зеленського зустрівся з представниками Генеральної прокуратури Грузії та Міністерства праці, здоров’я і соціальних справ щодо повернення в Україну 10 дітей родини Сусляків з Хмельниччини, повідомляє прес-служба глави держави.
Наразі діти перебувають у місцевих прийомних сім’ях і соціальних закладах Грузії, а їхня мати, Юлія Сусляк, – під вартою. Юлію та її чоловіка Юрія підозрюють у торгівлі дітьми. Жінку затримали, коли вона з десятьма нащадками, семеро з яких народилися протягом одного року від сурогатних матерів, хотіла виїхати до окупованої Росією Абхазії.
За словами Миколи Кулеби, наразі вирішується питання повернення дітей в Україну, зокрема триває процес належного оформлення всіх необхідних документів. Вже є попередні домовленості з Генеральною прокуратурою та Міністерством праці, здоров’я і соціальних справ Грузії щодо того, щоб доправити дітей на батьківщину.
У Грузії також перебуває група представників Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області на чолі з керівником служби у справах дітей, який є уповноваженою особою і має право супроводжувати дітей в Україну.
Довідка. У 2018 році родина Сусляків переїхала до Росії – через проблеми з бізнесом глави сім’ї. Там Сусляки прожили близько року, потому були змушені виїхати, ймовірно, через порушення міграційного режиму. Першим поїхав Юрій – через Сочі, порушивши грузинський закон про окуповані території. За це йому загрожує чотири роки в’язниці. Юлія з дітьми вирушила з Москви до Тбілісі, а далі – в Зугдіді (недалеко від кордону з Абхазією). На окуповану територію родина так і не потрапила – попри наявність усіх дозволів на виїзд. 25 квітня Юлію арештували через підозру у торгівлі дітьми.
Юрій Сусляк – скандально відомий в Україні бізнесмен, зазначає видання «Факти». Проходить у справі про організацію масштабної будівельної афери. За версією українського слідства, компанія-забудовник, співвласниками якої були Сусляк і його дружина, привласнила понад 120 мільйонів гривень. В основному це були гроші інвесторів, які купили квартири в житловому комплексі «Набережний квартал», але житла так і не дочекалися. Ошукані інвестори домоглися відкриття кількох кримінальних проваджень та вже неодноразово влаштовували мітинги і пікети, вимагаючи, щоб організаторів афери заарештували.
«Активна діяльність компанії Юрія Сусляка почалася в 2014 році, – сказано на сайті ініціативної групи ошуканих інвесторів. – А вже в 2016-му група мала проблемні об’єкти будівництва в 19 областях України. Через грубі і систематичні порушення обласні ДАБК скасовували видані раніше дозволи на будівництво. Будівництво об’єктів було зупинено, а недобросовісний забудовник і зовсім розчинився, прихопивши гроші і не виконавши своїх зобов’язань ні перед пайовиками, ні перед власниками земельних ділянок.
Наприклад, в Харкові об’єкт НК здали в експлуатацію, але не підвели комунікації – воду, каналізацію, газ і електрику. У Рівному будинок звели без проектно-технічної документації, а в Тернополі частина квартир побудованого з численними порушеннями будинку і зовсім мали статус тимчасового житла. В Одесі NK Group, що веде будівництво житлових комплексів під брендом «Набережний квартал» в Крижанівці і на вул. Жаботинського, 3/1, після зупинки будівництва ДАБКом, зникла разом з грошима пайовиків.
У листопаді 2015 року проти недобросовісного забудовника було відкрито кримінальне провадження за ознаками фіктивного підприємництва та відмивання грошей. За даними слідчих, майже півтора десятка кооперативів бренду «Набережний квартал» переводили гроші родинним компаніям-«прокладок» і переводили в готівку. Так аферисти «відмили» 120,6 млн грн. Очевидно, що загальні збитки, яких завдали шахраї інвесторам, багаторазово перевершував цю суму».