Голосування за нову виборчу систему стало холодним душем для українців, які прагнули змін. На жаль, вибори до Верховної Ради пройдуть за старим законом, і перед країною постала реальна перспектива чергової “коаліціади”. Уникнути цього можна, лише обравши політичні сили, які зможуть стати партнерами і утворити дієву проукраїнську коаліцію.
На президентських виборах народ України рішуче показав, що більш за все він прагне змін, віддавши 73% голосів за нині обраного президента Володимира Зеленського. Однак за Конституцією Україна є парламентсько-президентською країною, а отже — основним рушієм реальних реформ в ній повинна бути Верховна Рада.
Очевидно, що чинний парламент принципово нездатен щось змінити. Навіть коаліції — і тієї фактично не існувало протягом останніх двох років, а голосуванням керували вручну з Банкової. Таким чином, розпуск Ради був нагальною необхідністю.
Але перш ніж піти на вибори, депутати мали прийняти низку критичних для країни законів. Одним із них був новий виборчий кодекс — запорука того, що парламентські вибори пройдуть чесно і нова Верховна Рада буде реально представляти інтереси українців.
Він мав бути ухвалений в середу 22 травня, за попередньою угодою з усіма фракціями. Але депутатам ніякі угоди не указ — лише 92 депутати продемонстрували прагнення до змін і підтримали новий виборчий закон. А значить, вибори до Верховної Ради, які відбудуться 21 липня, відбудуться за старими корупційними нормами.
Перед країною постала небезпека, що новий парламент теж виявиться збіговиськом лоббістів та корупціонерів, як і попередній.
Цього можна уникнути. Треба максимальну кількість голосів віддати тим партіям, які здатні швидко утворити потужну коаліцію, мають підготовлену команду і уже показали своє прагнення до змін.
Останні соціологічні дослідження свідчать: гарантовано до Верховної Ради потраплять чотири партії – “Слуга народу”, “Опозиційна платформа”, БПП та “Батьківщина”. Решта учасників парламентських перегонів матимуть надто малі результати для формування дієвої коаліції, тож їх брати до уваги не будемо.
Найбільшу кількість голосів матиме “Слуга народу” як президентська партія. Будь-яка коаліція, відтак, формуватиметься за її ключової участі. Однак на сьогодні невідомий навіть її склад, і є небезпека, що до неї увійдуть непрофесійні кандидати — адже перші призначення президента демонструють недостатню компетенцію його оточення.
Відтак, партнером його політичної сили повинна стати професійна партія із солідним парламентським досвідом та чіткою економічною програмою. Вона збалансує “зелень” партії президента і зробить коаліцію ефективною та дієвою.
Очевидно, що таким партнером не може бути БПП — ця партія уже зараз взяла курс на відвертий саботаж законодавчого процесу, і нема підстав вважати, що це зміниться надалі.
Не може ним бути і “Опозиційна платформа”. Угода із відверто антиукраїнською партією стане вбивчою для новообраного президента, і не лише тому, що він позиціонує себе як патріота. “Опозиційна платформа” є залишком Партії Регіонів, а їй довіряти не слід. Будучи в 2007 р. в спілці з президентом Ющенком, вона майже усунула його від влади — якби не Юлія Тимошенко, яка домоглась тоді дочасних виборів.
Власне, саме “Батьківщина”, яку очолює Тимошенко, могла б стати природним партнером по коаліції для “Слуги Народу”. Про готовність до співпраці з нею вже заявив представник президента у Раді Руслан Стефанчук. Зрештою, сьогодні це єдина партія, яка показала високий клас синтезу досвіду професійних політиків та енергії молодих депутатів. Програма “Батьківщини” не має аналогів — це комплексний Новий Курс України, який не лише містить покроковий план для швидкого розвитку економіки, а й є справжнім підручником для тих, хто прагне реформ. Все це допоможе молодій “Слузі народу” швидко зміцніти і почати ефективно працювати.
І нарешті, Юлія Тимошенко та її партія “Батьківщина” у повному складі підтримали поданий президентом законопроект про нову виборчу систему. Цим вони показали реальну готовність підтримати прагнення президента до змін.
А значить, саме вони і стануть найбільш надійними партнерами по «коаліції змін».
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!