Мінус 300 гривень – завдяки Уряду вдалося знизити ціну на газ

З 1 травня вартість газу для населення знизиться на 300 грн та продовжить падіння відповідно до світових ринкових тенденцій. Це стало можливим завдяки принциповій позиції Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Минулого тижня на засіданні Кабміна було дане чітке доручення «Нафтогазу» щодо перегляду ціни на блакитне паливо для населення.

«До 24 квітня «Нафтогаз» має повідомити всім українцям, що ціна газу з 1 травня буде нижчою за 8,55 гривень/куб. м. Мені набридло, як і  мільйонам українців, коли приватні інтереси менеджменту компанії ставляться вище за національні інтереси всіх українців. Рішення Уряду мають виконуватися. Якщо цього не станеться, я ініціюю відставку глави правління «Нафтогазу» і прохатиму Уряд підтримати мою пропозицію» – заявив тоді Володимир Гройсман.

Глава Уряду висловив стурбованість нахабством державної компанії НАК «Нафтогаз України», яка «спілкується» зі своїм акціонером – українським народом – мовою шантажу. Адже, на думку Гройсмана, газовий монополіст всіма можливими шляхами домагався підняти ціну на газ для українців. Навіть коли кон’юнктура на ринку газу в Україні і в світі демонструє зниження ціни.

Саме тому 3 квітня 2019 року Уряд прийняв Постанову №293, якою зобов’язав «Нафтогаз» продавати населенню газ за дешевшою вартістю.

Як наслідок – у понеділок, 22 квітня, «Нафтогаз» таки прийняв рішення про зменшення ціни на газ. Зокрема, за дорученням Кабінету Міністрів НАК «Нафтогаз України» спільно з представниками Уряду розробив новий механізм визначення регульованої ціни, який дозволяє не тільки уникнути підвищення вартості газу для населення та теплової генерації з 1 травня 2019 року, а й зменшити її до рівня 8247 грн за тис. кубометрів (кінцева роздрібна ціна).

А отже: якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів є нижчою за встановлену в постанові КМУ №867 від 19.10.18 р., ціна для населення, відповідно, знизиться. Якщо ж ринкова вартість газу для промисловості зросте понад визначений урядом рівень, то ціна для населення залишиться на цьому рівні.

Звісно, опалювальний сезон вже закінчився, проте для багатьох пересічних українців ціна на газ залишається надто актуальною – ми платимо за гарячу воду, яку подають централізовано, за користування газовими плитами… Врешті, і новий опалювальний сезон не за горами.

Глава Уряду переконаний – сьогодні в регіонах «є над чим замислитися»: «Ціна на газ для теплопостачальних організацій – однакова. Але коли ми дивимося на тарифи на тепло, то у нас є різниця серйозна щодо вартості тепла в одних містах та в інших. Вартість тепла й води залежить від технології виробництва, обліку та заходів енергозбереження».

Чому у деяких містах вартість за тепло та гарячу воду надзвичайно висока? Передусім, місцева влада не поспішає модернізовувати комунальні мережі, впроваджувати заходи з енергозбереження. Але кошти для цього держава виділяє. До прикладу, торік на подібні проекти та на підготовку до опалювального сезону 2018-2019 рр. уряд передбачив 12,5 млрд грн. А в регіонах використали лише 3 млрд грн. Відтак, із 20 тис. км мереж відремонтували лише 240 км.

До слова, 79% в структурі витрат домогосподарств за спожиті житлово-комунальні послуги – це тепло. Нарахування зменшити цілком можливо. Перш за все, за рахунок встановлення 100% обліку теплової енергії.

Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк повідомив, що наразі рівень встановлення лічильників теплової енергії по країні на рівні 80%. Майже стовідсотковий облік встановлено в Хмельницькій, Вінницькій, Харківській, Черкаській і Запорізькій областях.

До речі, у багатьох містах вже закінчились терміни дії схем перспективного розвитку теплопостачання. А це дуже важливий аспект. Адже без розвитку не може бути економії ресурсів. Тож місцева влада має розробити по кожному місту систему, щоб мати можливість квартального опалення, впровадження альтернативних джерел енергії, встановлення надомних котлів тощо.

Наразі Володимир Гройсман доручив Національній комісії з питань регулювання ринку електроенергетики та комунальних послуг, Антимонопольному комітету, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, накласти відповідні штрафи і захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог. А також зобов’язав НАК «Нафтогаз» та теплопостачальників безкоштовно встановити громадянам близько трьох з половиною мільйонів лічильників. Це допоможе ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.

Василь КУЛАЧЕНКО.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. А де ж була “принципова позиція” Гройсмана до виборів?))))).

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.