Реформа, що змінює країну

П’ять років тому, коли заговорили про те, щоб бюджети формувалися «знизу», мало хто вірив у таку можливість. Проте, у неї вірив Володимир Гройсман. Ще коли був міським головою Вінниці. Не забув він про свою ідею і на посаді віце-премєра. Тоді переконував колег з Уряду, народних депутатів та подекуди Президента у надважливості реформи децентралізації для країни. І через місяць після призначення його Главою уряду, він вніс концепцію нової реформи та продовжував відстоювати прийняття ключових рішень Кабміном і Верховною радою.

«Коли ми розпочинали реформу, завжди запитували, що таке децентралізація, що таке реформа місцевого самоврядування? Зараз можливо пояснити – це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильна побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця, – ось що є децентралізація», – переконаний Володимир Гройсман.

В Україні нині створено 884 ОТГ. Хмельниччина лідирує у цьому процесі. Що ж змінилося у житті об’єднаних громад?  Змін чимало: передали повноваження та кошти на місця, а також нерухомість на баланс ОТГ, землі у підпорядкування, відповідальність, широкі повноваження, створили для людей можливість контролювати владу, яка стала до них ближчою, змінилася якості послуг, швидшою стала реакція на проблеми та потреби людей. До прикладу, доходи власних бюджетів громад зросли з 68,6 млрд грн у 2014 р. до 234 млрд грн торік. Державна ж підтримка розвитку регіонів у 2018 р. склала рекордні 37,8 млрд грн.

Дунаєвецька ОТГ – одна із найбільших міських громад України. В ній об’єднано 51 населений пункт. ЇЇ по-праву можна назвати однією з найуспішніших. Міський голова Веліна Заяць повірила в реформу децентралізації, взялась за справу активно, створивши справжню команду однодумців. Результати не забарились.

Вже  відчули, що можна мати зиск навіть із пустих технічних земель – на них встановлюють сонячні станції, і з кожного вироблено кіловата прибуток іде в громаду, а ще з’являються робочі місця і соціальна стабільність.

У 2018 р. вперше запущено механізм громадського бюджету. Для цього у міському бюджеті було передбачено 800 тис грн. Завдяки згуртуванню  мешканців вдалося реалізувати 16 проектів. З’явилося 5 нових дитячих та 2 спортивно-ігрових майданчики, 2 тренажерних зали, кінотеатр під відкритим небом, оновлений глядацький зал та інші. До реалізації проектів залучалися місцеві жителі та підприємці. Ця  практика буде продовжуватись  у 2019 році.

За словами Веліни Владиславівни, торік громада отримала 9 млн 624 тис. грн субвенції з держбюджету, які спрямували на реалізацію проектів з перекриття будинків культури, вуличного освітлення, розроблення містобудівної документації, придбання техніки для комунального підприємства, будівництва тротуарів тощо. У справу облаштування тротуарів, крім субвенційних коштів вкладено 650 тис. грн з місцевого бюджету та 500 тис. грн місцевих підприємців.

Крім того, за  кошти державного фонду регіонального розвитку утеплили фасади та горищне перекриття Дунаєвецького НВК, вартістю 3 млн 413 тис. грн та реконструювали очисні споруди, напірний  колектор міста, вартістю 1млн 200 тис грн.

Запуск «ЦНАП на колесах» є оптимальним рішенням для наближення адмінпослуг до мешканців всіх громад Дунаєвецького району. «Наші громади дуже різні, деякі населені пункти розташовані за 30 км від центрів громад. Мобільний ЦНАП надасть можливість вирішити це питання. Наша найперша мотивація – наблизити послуги до громадян», – каже Веліна Заяць.

Торік за державні кошти для Нової української школи придбали комп’ютерне та мультимедійне обладнання, стаціонарні аудиторні дошки на магнітній основі, розхідні та дидактичні матеріали, 405 комплектів парт та стільців, 9 меблевих стінок. на базі Дунаєвецької ЗОШ І – ІІІ ст. №3 створено «Інклюзивно-ресурсний центр». Нещодавно відбулось відкриття Дунаєвецької філії відділення екстракорпоральної детоксикації (гемодіалізу) Хмельницької обласної лікарні. В капітальний ремонт приміщення вклали 801 тис грн.

Це далеко не повний перелік успішно впроваджений громадою проектів. А попереду – ще більше задумок та ідей як зробити ОТГ ще більш привабливою для життя, праці і відпочинку її мешканців.

Реформа триває. Вже зовсім скоро, у 2020 році, обєднання має завершитися. Перші кроки зроблені. Напрацьовані успішні практики. Є на кого рівнятися, у кого вчитися, з кого брати приклад. Проте Володимир Гройсман вже сьогодні задумується над тим, як зробити цю реформу незворотною та закріпити її на законодавчому рівні. Аби не було спокус у прийдешніх можновладців перерозподілити повноваження чи бюджет знову на користь центральної влади.

Олеся ВАПРИК.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. ГОВОРИЛА, БАЛАКАЛА …

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.