Інститут національної пам’яті Польщі отримав від українських архівів приблизно 60 тисяч сторінок документів про радянські репресії проти поляків у 1930 роках.
Про це повідомила директорка архіву ІНП Польщі Мажена Крук, передає “Польське радіо”.
“Для польської сторони – це безцінні документи у зв’язку з публікаціями про історію 1930 років, зокрема про переслідування поляків, котрі жили на терені Радянського Союзу і проти яких застосовувалися жорстокі репресії під час так званої польської операції НКВС”, – сказала Крук.
За її словами, це вперше Польща отримала доступ до таких матеріалів – конкретних справ та історій людей. Нині ці матеріали вивчають, а доступ до них відкриють на початку наступного року.
Передача Інституту нацпам’яті Польщі цифрових копій матеріалів – це результат договору, підписаного ІНП Польщі з українськими державними обласними архівами в Одесі, Вінниці та Хмельницькому.
Директор Державного архіву Хмельницької області Володимир Байдич зазначив, що у державному архіві є понад 25 тисяч документів, пов’язаних з трагічною долею поляків, а процес їхнього відкриття для польської сторони тільки почався. Він висловив надію, що невдовзі Міністерство внутрішніх справ України дозволить передати наступні понад 10 тисяч сторінок документів, яких ще ніхто не бачив.
Крім цього, 23 листопада у Хмельницькому запрацювала виставка “Наказ № 00485. Антипольська операція НКВС в Радянській Україні 1937-1938”, яка демонструє геноцид поляків.