Чи залучені хмельничани до бюджетного процесу?

Згідно з попередньою оцінкою, рівень прозорості прийняття рішень в рамках бюджетного процесу міста Хмельницького є недостатньо високим. До такого висновку дійшли експерти Громадського Партнерства “За прозорі місцеві бюджети!” за результатами моніторингу в межах проекту “Підвищення прозорості бюджетного процесу на локальному рівні”.

Згідно методології дослідження весь бюджетний процес було розбито на чотири етапи:

  1. Складання проектів бюджету.
  2. Розгляд проекту бюджету та прийняття рішення про місцевий бюджет.
  3. Виконання бюджету, включаючи внесення змін до рішення про місцевий бюджет.
  4. Підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.

Етап «Складання проектів бюджету».

Збір пропозицій від громадян під час складання бюджету не передбачено нормативно-правовими актами Хмельницької міської ради. У прийнятому в жовтні цього року Бюджетному регламенті та Бюджетному календарі теж не передбачена така процедура. Згідно  цих документів залучення громадян відбувається на етапах розгляду пропозицій головних розпорядників бюджетних коштів та під час презентації, і громадського обговорення проекту бюджету. Жодним  нормативно-правовим актом Хмельницької міської ради не передбачено залучення багатосторонніх дорадчих органів під час розробки бюджету на наступний рік. Консультації з громадськістю при прийнятті міського бюджету передбачені Статутом міста Хмельницького. Але, при прийнятті цьогорічного бюджету консультації не проводились. Відбулась лише презентація проекту бюджету. Відповідно, не було оприлюднено жодних пропозицій та інформації щодо їх врахування.

Етап «Розгляд проекту бюджету та прийняття рішення про місцевий бюджет».

Проект бюджету на 2018 рік пройшов обговорення на бюджетній комісії. Доступ до цього засідання був відкритим для громадськості. Проте, стенограми чи аудіо/відео запису відповідного засідання бюджетної комісії не оприлюднено.

Прийняття рішення про місцевий бюджет відбулось на сесії Хмельницької  міської ради, доступ до якої був відкритим. Проте бюджет міста Хмельницького було прийнято після 25 грудня.

Етап «Виконання бюджету, включаючи внесення змін до рішення про місцевий бюджет».

На цьому етапі було проаналізовано реалізацію Хмельницькою міською радою Бюджету участі. Реалізація Бюджету участі закріплено у відповідному положенні Хмельницької міської ради. Оприлюднено склад органу, який, згідно затверджених процедур, затверджує рішення про допуск до конкурсу громадських проектів. Оприлюднено проекти-переможці та звіти про їх реалізацію. Мешканці міста мають можливість безперешкодно проголосувати за проекти в рамках Бюджету участі. Проте, не оприлюднено протоколи засідань органу, який затверджує рішення про допуск проектів до конкурсу.

Етап «Підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього»

Публічне представлення звіту про виконання бюджету міста Хмельницького за 2017 рік відбулось на сесії міської ради 11 квітня. Варто зазначити, що попереднього окремого анонсування даного звіту не було.

Щоб підвищити прозорість прийняття рішень підчас бюджетного процесу Хмельницькій міській раді варто:

  • залучати пропозиції від громадян та багатосторонні дорадчі органи під час розробки проекту бюджету;
  • оприлюднювати стенограми або аудіо/відео записи засідань бюджетної комісії, на яких обговорюється проект бюджету міста;
  • оприлюднювати протоколи засідань органу, який затверджує рішення про допуск проектів до конкурсу в рамках Бюджету участі;
  • публічно представляти звіт про виконання бюджету за минулий рік на відкритих зустрічах з громадою, які повинні бути заздалегідь анонсовані.

 

Публікація підготована за результатами моніторингу в межах проекту “Підвищення прозорості бюджетного процесу на локальному рівні”, що здійснюється Громадським Партнерством “За прозорі місцеві бюджети!” за підтримки МФ “Відродження”.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Олег Черненко

Олег Черненко

Представник руху ЧЕСНО в Хмельницькій області, голова ГО "Хмельницька ініціатива"

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.