Верховний суд: екс-патрульний Хмельницького невиправдено випустив 10 куль у людину, яка потім померла

Верховний суд залишив без задоволення касаційну скаргу колишнього інспектора роти №3 батальйону Управління патрульної поліції у Хмельницькому Ярослава Болюха, який хотів поновитися на службі в поліції.

Про це сказано в постанові суду від 8 листопада.

Позивач разом із іншими правоохоронцями 30 грудня 2016 року брали участь у затриманні хворого, який втік з Хмельницького обласного психоневрологічного диспансера. На перехресті вулиць Кам’янецька і Тернопільська патрульний Болюх найближче перебував до підозрюваного чоловіка, який уже встиг поранити “заточкою” працівницю диспансеру і двох людей на вулиці.

Коли психічнохворий наблизився до нього на 1,5-2 м, поліціянт здійснив декілька прицільних пострілів по ногам цієї особи, проте той не відреагував та продовжував іти в сторону позивача. Відтак Болюх здійснив ще постріли в напрямку нижньої частини корпусу тіла, в результаті чого чоловік призупинився та через декілька секунд знову почав рухатись на патрульного.  Болюх відреагував на це пострілом в ліву ногу, після чого правопорушник впав на землю.

Потім до психічнохворого підбігли троє поліцейських, які застосували до нього спеціальний засіб гумовий кийок та з правої руки зловмисника чотирма ударами вибили предмет, схожий на «заточку». Після цього до них підійшов поліцейський та застосував до нього кайданки.

Правопорушник помер у кареті швидкої допомоги. Офіційна причина смерті – вогнепальне наскрізне поранення грудної клітки з ушкодженням правої легені.

Загалом, на підставі висновків службового розслідування та письмових пояснень поліцейських, які були на місці події, суди в цій справі встановили, що Ярослав Болюх здійснив 10 пострілів.

Момент надання меддопомоги ще живому підозрюваному в Хмельницькому

Верховний суд погодився з думкою судів першої та апеляційної інстанцій і підтвердили в діях Болюха складу дисциплінарного проступку, через який його було звільнено з органів поліції.

“Зокрема, зважаючи на те, як відбулось затримання підозрюваного (з використанням вогнепальної зброї у громадському місці, за участі ще інших поліцейських та наражаючи на небезпеку перехожих людей, кількість пострілів, які здійснив позивач, ненадання затриманому медичної допомоги, а також з огляду на наслідки такого затримання – смерть від кульового поранення), колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів про відповідність застосовного до позивача заходу дисциплінарного стягнення тяжкості вчиненого ним проступку. Стосовно тверджень про безпідставне застосування Інструкції із заходів безпеки при поводженні зі зброєю, то такі є помилковими і ґрунтуються на помилковому трактуванні законодавства”, – вважає Верховний суд.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Нагадаємо, що Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у травні 2017 року висловив позицію, що хмельницькі патрульні правомірно застосували вогнепальну зброю щодо психічнохворого, який кидався на людей.

“У західних країнах поліцейські у 90% подібних випадках стріляють на ураження. Натомість українські закони у перехідний час формують дещо іншу позицію для правоохоронних органів. Тим самим, їм дозволяється застосовувати зброю у крайніх випадках. Тут (у Хмельницькому – НГП) патрульні відреагували адекватно”, – сказав Аваков.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 19

 1. Це просто жах! Якщо не можна було в цьому випадку стріляти, то значить не можна взагалі! Нащо ж їм зброю дали?

 2. Готуйтесь тепер захищати себе самі. Ніхто з патрульних більше нас захищати просто не ризикне. Дореформувались…

  • Перша інстанція вірно постановила. Чого рипатися далі. Що хотів доказати. Совість очистити. Свідки ж бачили той розстріл. Навіть жигулі були в кулях. Такі професіонали нам не потрібні і урок для інших пластмасових!

 3. Потрібно, щоб психічно-хворий підрізав декількох суддів, а то їм все по барабану.

 4. Ото вже правосуддя! То що? Хай психи, дебіли, мажори всіх ріжуть, давлять, вбивають а поліцейські тупо селфі тільки роблять?! Стріляти ж типу не можна!

 5. Тренування на душевнохворому. Нащо садити 10 куль. Невже така потреба ? Цей охоронець напевне новачок зброю не тримав ? Правильно, що вогнали з МВС.

  • А ти колись був у подібній ситуації? 10 куль чи 20, яка різниця? Треба було спинити психічнохворого, який знущався з хмельничан, завдавав їм ран, міг би й убити. Рідко підтримую Авакова, але тут погоджуюсь з ним. Поліція для того, щоб забезпечувати безпеку людей. Порушив закон, тебе попередили, зробили один попереджувальний постріл вгору, не прислухався, далі має йти стрільба на ураження. Тільки так можна добитися елементарного порядку в країні.

   • щось не видно інформації про постріл угору. Як він стріляв по ногах, що попав у живіт

 6. Вот на всех кто поддержал судей желательно чтобы в ближайшее время напал псих с отверткой. Тогда начнут верещать как свиньи почему полиция ничего не делает.

  Правильно пацан сделал, что психа пригвоздил.

 7. А палкою вдарити слабо ? Треба людину валити як худобу ??? Це було перевищення влади патрульном. А пустити газ з балончика слабо !

  • Дятел если не разбираешься не пиши чушь. Психи на газ как правило не реагируют, как и болевые ощущения у них изменены. Нормальному человеку и одной пули хватит, а когда нервные окончания притуплены или плохо работают и 10 пуль не хватит. Это как у бультерьера или стафоршида практически нет чувства боли и шока.

  • А ви підійшли б з палкою до людини,яка вже підрізала 3 людини?Чи ви думаєте що патрульний дибіл безсмертний?Коли на вас буде з ножом перти тєло неадикватне і у вас буде ствол і палиця чим ви будете захищатись?

 8. Абрам неадекватный дятел мочил бы все и вся, а завтра в тебя всадят всю обойму. Это время для таких не за горами…

  • Если все будут такими уродами как ты и бросаться с отвёртками, то таких мочить надо сразу на месте. Чтобы другие знали, что полиция работает и мочит гавнюков с отвёртками и обдолбышей в БМВ.

 9. В обліку цього абрама скритий обоотень-мент.

 10. Правильно я сделал что уволился. Ярослав, не надо идти обратно… это того не стоит…я люблю свою страну и мне жаль что герои все чаще и чаще оказываються изгоями….

  • Підтримую. Закон про поліцію гівно, як суддя хоче так і трактує статті.

 11. Взагалі не розумію людей,що захищають подібних нападників.І чому я маю ризикувати власним життям,щоб чинити такого урода.Я б теж випустив всю обойму,щоби не дати такій повторі шанс вижити.І справа не в психічному розладів людини,подібних неадекватів вистачає і серед”нормальних”.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.