Кошти, якість та інший підхід, або завдяки чому українські дороги нарешті приводять до ладу

Статистика стверджує, що у 2016 році за державні кошти відновили 900 км доріг. В 2017 – вже понад 2100 км. Це найбільша кількість доріг, яка відремонтована за рік, починаючи з  2005-го. Цьогоріч на ремонти і будівництво автошляхів спрямовано близько 46 млрд грн, з них 11,5  в регіони на ремонт місцевих доріг. Тож планують якісно відремонтувати до чотирьох тисяч кілометрів українських автошляхів.

«Кабінет Міністрів України в рамках реалізації політики безпеки дорожнього руху в Україні ставить завдання досягти 30-відсоткового зниження аварійності, травмування та смертності на автошляхах, а також окремо опрацювати програми додаткового захисту дітей,» – про це сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час всеукраїнської наради з питань безпеки дорожнього руху в Кам’янці-Подільському, яка відбулася у жовтні.

Перебуваючи на Хмельниччині з робочим візитом, Володимир Гройсман ознайомився з ходом будівництва дороги Н-03 Житомир – Чернівці на ділянці біля Кам’янця-Подільського, так званому у народі «тещиному язиці». Її вважають однією з найбільш небезпечних доріг краю через численні повороти на нерівному рельєфі. Ремонту тут не було з 1970 року. Щороку на цій дорозі ставалося багато ДТП, в яких гинуло близько сотні людей.

Загалом, за інформацією урядовців, в проекті бюджету на 2019 рік передбачено виділення 55 млрн грн для оновлення автошляхів України, з них 17 млрд грн планують спрямувати на місцеві дороги. А 2,5 млрд грн піде на безпеку дорожнього руху.

За п’ять років шляховики мають з’єднати якісними дорогами всі обласні центри. Причому будуватимуть за новими стандартами. Вже запрацював механізм поступового збільшення фінансування ремонтів і будівництва доріг – Дорожній фонд, який забезпечить системність фінансування галузі.

Раніше  кошти на ремонти виділялись в «ручному режимі». Саме тому деякі дороги не ремонтувались роками, а то і десятиліттями. З цього ж року Укравтодор відповідальний за ремонт і утримання доріг тільки державного значення. Кошти для ремонтів доріг місцевого значення передаються через Дорожній фонд на місця. Тож відтепер немає потреби випрошувати кошти на ремонт місцевої дороги у держави: кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту. Це покладає і відповідальність на місцеву владу, яка має працювати і звітувати перед своїми громадами. Зокрема, з 1 січня 2018 року у процесі децентралізації 123 105 км доріг місцевого значення передано до відповідальності місцевої влади. Наразі Укравтодор відповідає за 46 985 км доріг міжнародного та національного значення.

Звісно, час від часу виникають питання щодо якості виконаних робіт. Адже не секрет, трапляються випадки, коли нова дорога через невеликий проміжок часу починає псуватися… Але відтепер якість ремонтів суворо контролюється. Якщо експертиза встановить, що ремонт виконано неякісно – платити за усунення недоліків буде підрядник.

Укравтодор зробив жорсткішими вимоги до підрядників – тепер за всіма контрактами на середній ремонт – гарантія не менше 5 років, на капітальний – не менше 10 років. Окрім держави, ремонти доріг контролюватимуть також незалежні експерти і громадські організації. До того ж, впровадження системи ProZorro дозволило проводити усі тендери відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечує економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт

А от від ямкових ремонтів, за словами глави уряду, поступово планують відмовитися. Адже це не ремонт, а аварійна ліквідація ямковості для забезпечення проїзду по дорогах. Тимчасові, крайні заходи.

Державна цільова економічна програма розвитку автомобільних доріг загального користування на 2018-2022 роки передбачає, що за п’ять років якісними дорогами повинні бути з’єднані усі регіональні центри України. Для цього мають передбачити 322 млрд грн, з них 176 млрд грн – це бюджетні кошти, що дозволить поліпшити 9 100 км доріг, забезпечити будівництво та реконструкцію тисячі кілометрів доріг.

Олена ТОПАЛОВА.

 

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 2

  1. Стратегія вірна. Нарешті з’явились дороги.

  2. “Раніше кошти на ремонти виділялись в «ручному режимі». Саме тому деякі дороги не ремонтувались роками, а то і десятиліттями” – та ну?
    “Щороку на цій дорозі ставалося багато ДТП, в яких гинуло близько сотні людей” – щороку? І скільки років так продовжувалось?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.