Діяльність освітніх закладів аграрного спрямування в Україні дозволяє формувати належну пропозицію на ринку праці в сільськогосподарському секторі, але якість кадрового забезпечення потребує покращення. Такого висновку дійшли представники громадської організації «Центр транскордонного співробітництва» у рамках експертного дослідження «Оцінка існуючої ситуації у сфері регіональної професійної освіти в аграрному секторі в Україні», що було проведене серед 375 респондентів у 15 областях України.
Приблизно третина опитаних (39,6%) виставила посередні оцінки якості освітніх програм регіональних ПТНЗ аграрного спрямування. Двома найбільш гострими специфічними проблемами з випускниками учасники інтерв’ювання назвали відсутність практичних навичок (62,2% респондентів) та відсутність ініціативи (53,8%).
Результати опитування виявили також відсутність комунікації та співпраці між профільними закладами освіти та бізнесом у питаннях підбору кадрів. Майже половина учасників опитування (47,6%) назвала пошук кваліфікованих працівників важким завданням, з них 20,9% оцінили його як «дуже важке». До того ж представники аграрного бізнесу активно не включені в процес підготовки фахівців, переважно не мають системної співпраці із професійно-технічними навчальними закладами і освітніми центрами.Дві третини учасників опитування (67,6%) зазначили, що така співпраця обмежується періодичними прийманнями бізнес-компаніями практикантів. Це відбувається переважно черезвідсутність стажу та досвіду (21,8% респондентів), низький рівень теоретичних знань та низьку кваліфікацію практикантів (17,3%), відсутність у бізнес-компаній бажання або мотивації виконувати наставницьку роботу (14,2%), низьку мотивацію практикантів до праці (12,9%), а також небажання бізнесу фінансувати практикантів (12,0%).
Найбільше критичних відгуків щодо роботи професійно-технічних навчальних закладів та освітніх центрів з боку респондентів отримала практична складова навчання. Так, студенти та випускники акцентували увагу на проблемі відсутності необхідних навчальних інструментів та сучасного обладнання, обмеженої кількості навчальних годин на практичні заняття. Загалом з боку респондентів існує потужний запит на збільшення практичного компоненту навчання з акцентом на опанування сучасних агротехнологій та техніки.
Результати опитування у подальшому будуть враховані при підготовці рекомендацій щодо реформування вітчизняної професійної сільськогосподарської освіти.
Більш детально про результати опитування можна дізнатись за посиланнями Звіт 1, Звіт 2.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!