Депутати Хмельницької обласної ради звернулися до Верховної Ради, Президента і Кабміну з проханням продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2025 року.
Сьогодні за таке рішення проголосувала більшість депкорпусу облради на позачерговій сесії.
На думку депутатів Хмельниччини, за час дії мораторію необхідно провести комплекс заходів для підготовки такого надважливого кроку. Зокрема, в Коаліційній угоді від 27 листопада 2014 року, яка містила 12 кроків, реалізовано лише три. В Україні не проведена інвентаризація земель. Надто повільно наповнюється земельний кадастр. У 61 адміністративному районі України площа зареєстрованих Держгеокадастром земельних ділянок перевищує реальну площу цих районів.
“Сьогодні відсутні ринкові механізми, які повинні допомогти у формуванні ціни на землю. Відсутні механізми, програми пільгового кредитування національного українського сільськогосподарського товаровиробника, зокрема, і малих фермерських господарств, що ставить сільського господаря у неможливість конкуренції перед агрохолдингами та корпораціями, що мають можливість користуватися залученими іноземними інвестиціями. Зрозуміло, що за умов відсутності захисту власності та інвестицій, а також гострого дефіциту грошових коштів, зокрема, й у вигляді кредитних ресурсів, єдине, до чого призведе право на продаж землі – це скуповування земельних паїв великими агрохолдингами, корпораціями та особами, які не завжди в законний спосіб оволоділи значними фінансовими ресурсами і готові купляти права на землю для отримання доходів від власності на цю землю (рента)”, – сказано у зверненні обранців.
Депутати вважають, що за таких умов земля може стати заручницею спекулятивних дій, внаслідок яких буде зірвано злагоджену роботу агропромислового комплексу, що може вплинути на продовольчу безпеку і призвести до дестабілізації в Україні. Адже сьогодні аграрний сектор дає 42% валютних надходжень до бюджету та біля 17% ВВП України.
Нагадаємо, що в Україні мораторій на продаж чи відчуження іншим способом земель сільськогосподарського призначення діє до кінця грудня 2018 року.