Останніх два роки у Хмельницькому міська влада активно святкує: фестивалі, івенти та концерти. Їх кількість з року в рік помітно зростає. Зростають і витрати з бюджету. Відповідно зростають і заробітки окремих осіб, «яких порадили» міській владі. У цьому матеріалі про те, за якою схемою провели тендер за 900 тис.грн., що передбачені на святкування Дня міста.
За інформацією з електронної системи Prozorro за 2017-2018 рр. Управління культури і туризму Хмельницької міської ради витратило загалом більше 4 млн. грн на організацію та технічне забезпечення заходів та фестивалів. Це 30 закупівель, і лише дві з них були на конкурентній основі, тобто на відкритих торгах. Щодо інших закупівель, то управлінням просто були розміщені звіти – що, в кого і за скільки купили.
Зовсім нещодавно регіональні ЗМІ рясніли повідомленнями про проведення закупівлі згаданим управлінням послуг з організації та проведення Дня міста. Увагу наших медійників привернув переможець – фізична особа підприємець, основним видом діяльності якогоєроздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах. Враховуючи резонанс, було вирішено вивчити цей тендер детальніше.
Отже, 2 серпня 2018 року відоме вже нам управління культури і туризму (Замовник) оголосило тендер на закупівлю послуг з організації та проведення Дня міста на загальну вартість 900 тис.грн. Серед кваліфікаційних вимог до Виконавців Замовник передбачив лише наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору, зокрема довідку про виконання аналогічного договору у 2017 або 2018 році, копії договору та актів виконаних робіт, що підтверджують факт надання послуг.
Також для підтвердження інформації щодо технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі замовник передбачив надання гарантії виступу від артистів чи їх представників.
«3 сентября»
Учасниками аукціону, що відбувся 21 серпня, стали двоє підприємців – ФОП Анжеліка Ромашко та ФОП Тетяна Мишко. Запропонувавши меншу ціну, перемогу отримала Ромашко, з якою вже 3 вересня було підписано договір про надання послуг.
ФОП Ромашко А.С. зареєстрована у Ярмолинецькому районі Хмельницької області, головним видом її діяльності є – роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах. Але такий КВЕД як Організація інших видів відпочинку та розваг, теж присутній, саме він і їй брати участь у закупівлі. Підприємець зареєстрований на 2 групііз ставкою податку 20%.
Інформація про фізичну особу-підприємця Ромашко А.С.
(із офіційного сайту фіскальної служби)
За інформацією сайту Сlarity project на сьогодні на рахунку у ФОП Ромашко є лише два договори на загальну суму 890 тис.грн – послуги з організації і проведення заходу «День міста» та організація проведення відкриття концертного сезону Мистецького дворика 04 травня 2018 року. До речі, організатором двох закупівель було згадане Управління культури і туризму Хмельницької міської ради.
Загалом ФОП Ромашко А.С. брала участь у 4 закупівлях, одна з яких була відмінена, а в одній вона не стала переможцем.
Закупівельна історія ФОПа Ромашко А.С.
Другий підприємець – Тетяна Мишко – зареєстрована наприкінці 2016 року в м. Хмельницькому із основним видом діяльності – оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами. Також має діяльності – організація інших видів відпочинку та розваг. Працює на другій групі, зі ставкою податку 15 %.
Інформація про фізичну особу-підприємця Мишко Т.Г.
(із офіційного сайту фіскальної служби)
За інформацією з сайту Сlarity project на рахунку у ФОП Мишко є чотири договори на загальну суму трішки більше 1 млн.грн. Три договори укладено із знайомим нам управлінням культури та туризму Хмельницької міськради, а один – управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради.
Закупівельна історія ФОПа Мишко Т.Г.
До речі, із згаданим вище управлінням працює ще один підприємець – ФОП Онищук Іван Васильович (2 група, 15%). На його рахунку сьогодні 11 договорів виключно із структурними підрозділами Хмельницької міської ради на загальну суму більше 630 тис.грн, в тому числі 5 закупівель із управлінням культури. Як свідчить адреса реєстрації цього ФОПа та скан-копії паспорту пані Мишко, Іван Онищук її чоловік. Тому виходить що ціла родина працює на забезпечення заходами міста Хмельницького і це вже такий собі сімейний бізнес.
Аналізуючи результати аукціону тендеру з організації Дня міста Хмельницький, відзначаємо, що «конкуренти» майже не торгувалися, і остаточна ціна лише на 20 тис.грн. менша ніж стартова, тобто економія склала лише 2%. Така поведінка може бути однією з ознак змови між учасниками торгів, де наперед домовляються хто і за скільки має виграти.
Скрін з аукціону закупівлі послуг організації та проведення заходу «День міста»
Ми проаналізували документи, які подали на тендер обоє учасників, і прийшли до висновку, що учасники могли допустити порушення законодавства про захист економічної конкуренції. По-перше, документи обох учасників мають багато спільного, що може свідчити про антиконкурентні узгоджені дії.
Кожен із ФОПів, на вимогу Замовника, надав перелік аналогічних договорів, їх копії та копії актів виконаних робіт. Спільним для обох учасників є те, що підтверджували вони свій попередній досвід виключно із цим же управлінням культури. Тобто раніше по тендерам обидві підприємиці працювали лише із одним замовником.
Реєстри аналогічних договорів двох ФОПів
У пропозиції ФОП Мишко ми не знайшли підтвердження від представника модерн балету «Життя». Два ФОПи подали листи-підтвердження від групи «Пацики з Франека» та гурту «Hardkiss», датовані однією датою – 7 серпня 2018 року.
«Завантаження документів не одним файлом, а кожну сторінку одного документу окремо (папсорт, витяг з ЄДР, договори тощо), однаковий спосіб формування назви документів (паспорт – 001, папсорт – 002 та інші документи в обох учасників мають спільні риси – проставлення нумерації у спосіб «001», «002»), спільні риси в оформленні документів, що подаються в довільній формі (наприклад, документ «Форма відомості про учасника»: «шапка документа» про дані підприємця оформлено однаково та виділено лініями; однаково визначені місця для запису вихідного номеру та дати документу; записи про дані учасників здійснено курсивом; обидва учасники у місцях, де інформація відсутня затосували штрихову лінію), довідки про відкриття рахунку взяті в одному банку і так далі – це все може бути ознаками того, що тендерні пропозиції готувались або однією особою, або ж спільно» – прокоментувала юрист Громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак.
Додатковим та не менш важливим фактором, що може свідчити про можливу змову є один і той же номер мобільного телефону на бланку ФОП Ромашко А.С. та на копіях договорів та актах виконаних робіт, наданих ФОП Мишко Т.Г.
Скріншоти документів, що подані ФОПами для участі в закупівлі
Аби почути позицію усіх сторін, ми звернулися за коментарями до профільного управління та обох підприємців. На жаль, Анджеліка Ромашко не захотіла коментувати тендер та порадила звертатися до управління культури. Цікаво, чому, якщо підприємець справді чесно виграє тендери і надає подібні послуги, то мав би безкоштовну рекламу… Кілька спроб дотелефонуватися до ФОПа Тетяни Мишко успіхом не увінчалися також.
Єдиним хто прокоментував цю закупівлю виявився начальник управління культури та туризму Артем Ромасюков. Посадовець зазначив, що проведення тендеру саме в такій формі було важливим, адже під час роботи із гуртами виникали проблеми з їх небажанням оприлюднювати на загал вартість їх виступів. Такий випадок був, наприклад, минулоріч із виступом гурту ONUKA. Пан Ромасюков зазначив, що ФОПа Ромашко управлінню порадили і тому вони з квітня почали з нею співпрацювати. Начальник управління вважає, що це правильних підхід, адже надання послуг ФОПами зберігає комерційну таємницю вартості виступів гуртів.
Однак, начальник забуває, що суть публічних коштів полягає в тому, що не може бути ніяких секретів від платників податків. Кого це не влаштовує, просто шукає собі заробітки в іншому місці.
Можна позитивно оцінити бажання профільного управління організувати свято для хмельничан, але законодавство про публічні закупівлі та про захист економічної конкуренції ніхто ж не відміняв. Як ніхто й не відміняв податкове законодавство.
По-перше, вивчивши документи учасників, бачимо схожість оформлення їх пропозицій, тобто є підозри на антиконкурентні узгоджені дії, тому ця закупівля має стати об’єктом дослідження Антимонопольного комітету України.
По-друге, як ми вже зазначили вище – обидва підприємці працюють на другій групі. Щоб з’ясувати це питання ми звернулися за роз’ясненням до податківців, які надали консультації щодо особливості діяльності ФОПів на відповідній групі.
ДФСУ у листі від 14.09.2017 р. №1964/Б/99-99-13-01-02-14/IПК нагадала, що до платників єдиного податку 2-ї групи згідно з пп. 2 п. 291.4 ПКУ належать фізособи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Обмеження щодо здійснення діяльності платників єдиного податку 2-ї групи стосується тільки послуг, які надаються неплатникам ЄП.
Тому виникає й питання – чи все гаразд з дотриманням податкового законодавства?
Запитання ж має мати адресата, а тому буде скероване нашим обласним податківцям.
Жирні заробітки на міському бюджеті
Корупція та відкати завжди закладені у переплату. Реальну ціну таких послуг мав би визначити справжній тендер, але була скоріше імітація конкуренції. Чи переплачує місто за організацію святкування – ми вирішили дізнатися у фахівців, які працюють у сфері організації масових заходів у Хмельницькому. На їх думку, вартість цих послуг як мінімум збільшена на 100 тис.грн. Якщо пригадати минулорічний гонорар та інші витрати, пов’язані з виступом ONUKY чи подивитися на витрати на подібні заходи в інших містах, то в Хмельницькому вийшло «по-багатому».
Враховуючи описані вище факти, правоохоронці мали б зацікавитися цим тендером і дослідити його на відповідність законодавству України.
Уже в цю неділю хмельничани святкуватимуть День міста. Сподіваємося в них буде хороший настрій та гарно проведений час. А ось у правоохоронців та людей, які «пиляють бюджет» по-патріотичному роботи має додатися, а ми за цим слідкуватимемо.
Матеріал вперше опубліковано на сайті ЖАРу.
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні», що реалізовується ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за фінансової підтримки фонду NED.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!