Про це повідомляє консультант з бюджетних питань проекту ПУЛЬС при Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України Олена Бохонська.
Вона наголошує, що експертами РВ АМУ опрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку зарахування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального до загального фонду бюджетів місцевого самоврядування у 2018 році”, який був направлений на погодження АМУ від Міністерства фінансів України.
За результатами було встановлено, що окремим місцевим бюджетам Хмельницької області у другому півріччі 2018 року зменшується частка для зарахування до загального фонду бюджетів місцевого самоврядування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального, у тому числі і для бюджету міста Хмельницького. Так, визначена для міського бюджету на друге півріччя 2018 р. частка становитиме 0,008792307, при цьому у першому півріччі п.р. вона становила 0,008989628. За попередніми даними міської ради, таке зменшення призведе до недоотримання містом майже 12 млн. грн.
У разі прийняття постанови, значні суми через зменшення частки зарахування акцизу з продажу пального не надійдуть і в 29 інших місцевих бюджетів, серед яких місто Старокостянтинів, ОТГ: Дунаєвецька селищна, Летичівська, Понінківська, Лісовогринівецька, Війтовецька, Гуменецька, Колибаївська, Старосинявська, Чорноострівська, Ленковецька, Смотрицька, Староушицька – та 16 інших сільських та селищних бюджетів.
Як зазначає Олена Бохонська, зменшення надходжень від акцизу у другому півріччі може мати кілька негативних наслідків, зокрема, призвести до розбалансування місцевих бюджетів, і їхньої неспроможності забезпечити усі повноваження та видатки у повному обсязі. «Кошти з акцизу – це в тому числі і кошти громад на дороги. В умовах, коли міста не отримали від ОДА коштів дорожнього фонду на ремонт вулиць і доріг комунальної власності, це може стати причиною неможливості покращення дорожньої інфраструктури міст».
Експерт наголошує, що акциз із продажу пального зараховується до державного бюджету і спрямовується в дорожній фонд. Частина цих коштів – майже 13,5% – за затвердженими Кабміном частками надходить в місцеві бюджети. З дорожнього фонду в свою чергу в обласний бюджет надається субвенція на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, а також вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. ОДА своїм рішенням розподіляє ці кошти у міста, райони та ОТГ. Цьогоріч розмір субвенції для Хмельниччини склав 456,5 млн. грн., з них на ремонт і утримання вулиць та доріг комунальної власності, в тому числі в населених пунктах, грошей виділено не було.