У Хмельницькій облдержадміністрації заявили, що проблема негайної заміни аварійної частини водопровідних та каналізаційних мереж залишається в усіх містах та селищах.
Про це сьогодні йшлося на засіданні колегії ОДА.
Зокрема, заміни потребують 1159 км або 37% водопровідних мереж. Наразі їх заміна проводиться вибірково, що не сприяє покращенню якості води. Через незадовільний стан водопроводів втрати води збільшуються, а, відтак, зростають витрати на її добування.
На якість питної води із систем централізованого водопостачання негативно впливає незадовільний технічний стан водопровідних споруд, несвоєчасне проведення капітальних і поточних планово-профілактичних ремонтів. Власники та балансоутримувачі джерел централізованого водопостачання повинні здійснювати систематичний виробничий контроль безпечності та якості питної води від місця водозабору до місця її споживання відповідно до вимог санітарних норм.
Водночас, потребує ремонту 412 км або 37,5% каналізаційний мереж. Наразі очищення стічних вод проводиться на 34 каналізаційних очисних спорудах, які експлуатуються понад 40 років і не можуть забезпечити необхідний рівень очистки стічних вод.
Модернізації і реконструкції вимагають 24 очисні споруди, зокрема, у містах Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Шепетівка, Старокостянтинів, Ізяслав, Городок, Полонне, Волочиськ.
Експлуатація каналізаційних систем ускладнена ще й тим, що через постійний дефіцит коштів напірні та самопливні каналізаційні колектори побудовано в одну нитку. При такій системі транспортування стоків у процесі експлуатації неминуче періодичне скидання неочищених стоків у водні об’єкти під час аварійних зупинок насосних станцій, проривів напірних колекторів і раптових відключень електроенергії.
Замість планово-попереджувальних ремонтів на спорудах і мережах каналізації ведуться аварійно-відновлювальні роботи. Забруднення водних об’ктів недостатньо очищеними зворотними водами через незадовільний технічний стан очисних споруд – одна з найактуальніших екологічних проблем області.
Загалом, водопровідно-каналізаційні підприємства Хмельницької області обслуговують 149 водопровідно-насосних станцій, 3122,4 км водопровідних мереж, 34 каналізаційних очисних споруди, 1100,9 км каналізаційних мереж, 865 одиниць насосного обладнання та інше.