Ігри управителів

Середина червня. У хмельницьких дворах на вулицях Зарічанська та Проспекті Миру зашкалювали емоції — мешканців будинків обурила ситуація у сфері наданні комунальних послуг. Ще вчора вони жили під дахом управляючої муніципальної компанії “Заріччя”, а сьогодні людям довели до відома, що це місце зайняла приватна контора “ДомКом Хмельницький”.

У пожежному порядку на місце події прибуло керівництво міського управління житлово-комунального господарства і заступник мера Анатолій Нестерук. Посадовці виглядали трохи розгубленими, намагалися достукатися до населення. З гарячу Анатолій Макарович видав людям: “Я погоджуюся на те, аби скасувати результати конкурсу, якщо там знайдуться порушення”.

Саме в такий спосіб місто Хмельницький оговтується після конкурсу на управителів багатоквартирних будинків. Чому так сталося і хто винний, розбирався Незалежний громадський портал.

Зміна вивісок

До кінця травня 2017 року в Хмельницькому діяло сім житлово-експлуатаційних контор, які надавали послуги утримання багатоквартирних будинків та прибирання територій. На ділі робота жеків у багатьох людей, здебільшого, викликала негативну реакцію і породжувала тотальну несплату комунальних послуг. Адже, на жаль, система з радянським рудиментом себе дискредитувала через не бажання (або взагалі його відсутність) своєчасно реагувати на виклики часу. Парадоксально, однак мешканці багатоповерхівок Хмельницького попри повсякденні нарікання на роботу жеків, не демонстрували активності створювати ОСББ. За офіційними даними сайту управління ЖКГ, на початок червня 2017 року у Хмельницькому було створено 327 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків — це приблизно третина від усього житлового фонду міста.

У розмові з НГП депутат міської ради визнав, що мешканці будинків не хочуть брати відповідальності та самостійно господарювати.

“Ще два роки тому я доводив мешканцям інформацію, що потрібно створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, оскільки не буде жеків. Моя ідея полягала у тому, щоб кожен будинок на моєму окрузі мав свій ОСББ. Далі старші ОСББ реєструють організацію співвласників багатоквартирних будинків і наймають одного керівника та бухгалтера для ведення господарської діяльності 20-30 будинків. Це давало б змогу оперативно проводити поточні ремонти та прибирати внутрішньо-прибудинкові території. Навіть якби до обласного центру не зайшла приватна контора, мешканці всеодно мали би зібрати протоколи та визначитися з управителем будинку”, — пояснив він.

31 травня минулого року депутати Хмельницької міської ради перейменували всі жеки в управляючі муніципальні компанії. Як пояснив журналістам мер Олександр Симчишин, це дасть можливість комунальникам на рівні з іншими приватними організаціями брати участь у конкурсі з визначення управителя багатоквартирного будинку. Нові правила гри виписані у законі про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, прийнятому парламентом у травні 2015 року.

У червні 2016 року Президент Петро Порошенко підписав зміни до згаданого закону. Йдеться про пункт 5 статті 13 Закону, який мав конкретний дедлайн для запуску реформи ЖКГ. Наводимо цитату: “У разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок”.

До того ж з 10 червня 2018 року вводилася в дію послуга з управління багатоквартирним будинком, яку без конкурсу не могли надавати колишні жеки.

Підсумуємо. З одного боку, мешканці хмельницьких багатоповерхівок мали час до червня 2017 року самостійно обрати форму майбутнього управителя. Насамперед зареєструвати ОСББ або ризикнути і піти на кооперацію з кількома десятками об’єднань співвласників. Як кажуть, разом і батька легше бити.

З іншого боку, міській владі необхідно було добавити фінансових вливань до статутних капіталів управляючих муніципальних компаній для солідності перед конкурсом. 25 жовтня минулого року сесія міськради проголосувала за внесення змін до Програми утримання та розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою Хмельницького на 2017-2020 роки. Отже, на сім “умок” і комунальне аварійно-технічне підприємство житлово-комунального господарства, товариство з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне об’єднання», Будинкоуправління №2 КЕВ передбачили 29,2 млн грн (5,8 млн грн на 2017 рік, 6,7 млн грн 2018 рік, 7,7 млн грн 2019 рік, 8,9 млн грн 2020 рік).

За правилами влади

Формальним запуском кампанії з відбору управителя багатоквартирного будинку у Хмельницькому можна вважати 25 травня 2017 року. Цього дня виконком міської ради ухвалив рішення про проведення самого конкурсу та створив відповідну комісію з відбору переможців на управителя будинку. Конкурсну комісію очолив профільний заступник мера Анатолій Нестерук. Туди ж ввійшло ще 7 осіб, переважно посадовці міського управління ЖКГ.

Крім цього, виконком затвердив перелік із 1013 будинків,  в яких не створено об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.

Далі у хмельницькій мерії взяли “реформаторську паузу”, і в січні 2018 року дещо перетрусили конкурсну комісію, затвердили документацію і власне конкурсні лоти. На початку лютого виконком вніс чергові корективи, по-новому ухвалив конкурсну документацію з призначення управителя багатоквартирних будинків і визначив календарний план. Згідно з ним, з 16 лютого комісія почала приймати заявки від потенційних учасників. 27 березня планувалося розкриття конкурсних пропозицій, а 6 квітня мали обрати переможців.

Щось пішло не так

На розіграш було виставлено 11 лотів. Крім семи управляючих муніципальних компаній Хмельницького, пропозиції подали новостворене ТОВ “Керуюча компанія “ДомКом Хмельницький” та приватна компанія із Західної України, яку комісія не допустила до конкурсу.

Весь процес кипів на Проскурівській, 1, де розташований офіс управління ЖКГ. Проте за кілька днів до оголошення результатів переможців голова конкурсної комісії Анатолій Нестерук раптово пішов у відпустку. Його обов’язки поклали на іншого заступника мера Андрія Бондаренка, якого згодом виконком уповноважив укласти договори про надання послуги з управління багатоквартирними будинками у Хмельницькому з переможцями конкурсу. Що цікаво, контроль за виконання цього рішення таки залишили за профільним заступником.

“Анатолій Макарович відчув, що ця тема пахне смаленим, придумавши купу відмазок не підписувати будь-які документи. Свого часу він мав гіркий досвід, будучи мером Кам’янця-Подільського, намагався повернути підприємство “Міськтепловоденергію” з приватних рук назад у комунальну власність”, — додав один із обізнаних депутатів ради.

“Незалежний громадський портал” також задався питанням, чому пан заступник вирішив себе перестрахувати. Під час ознайомлення з конкурсною документацією ми дійшли висновків  — її форма майже повністю скалькована з примірної тендерної документації для процедур закупівель відкритих торгів, яку ще в 2016 році затвердив виконувач обов’язків міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

Більше того головним критерієм оцінювання учасників хмельницька влада обрала ціну. При цьому стаття 28 закону про публічні закупівлі гласить, що “оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону”.

Виходить, що місцева влада пішла найлегшим шляхом, створивши керовану конкурсну комісію, яку підперла стандартами системи “Прозорро”.

Мінус одна умка

Несподіваної поразки на конкурсі зазнала управляюча муніципальна компанія “Заріччя”. Вона програла ласий лот невідомому “ДомКому” при мінімальній різниці балів. Так, під час оцінювання учасників конкурсна комісія віддала 90 балів за приватну компанію і 89,90 за УМК “Заріччя”. “ДомКом” взяв свого конкурента нижчими тарифами (50 балів проти 39,90), але поступився рівнем забезпеченості матеріально-технічної бази (10 проти 15 балів) і наявністю персоналу (10 проти 15 балів).

“Про своїх конкурентів я дізнався під час розкриття пропозицій. Але, на мою думку, спокою було б більше, якби на конкурс залучили громадськість. Це дало б організатором додатковий аргумент для прозорості процесу. До речі, наш середній тариф складався з двох блоків: 4,28 грн з прибиранням сходових клітин і 3,93 грн без прибирання. Він дещо вищим від “ДомКому”, але нижчим у порівнянні з іншими управляючими муніципальними компаніями”, — розповів НГП директор “Заріччя” Сергій Ширяєв.

Комунальник наголосив, що територія, яку обслуговувало “Заріччя” — дуже складна. “Це старий житловий фонд, якому близько 50 років; пересічна місцевість, розтягнена в ширину (від телевишки — до вказівника “Хмельницький” у бік Вінниці), а також велика залісненість. Якщо в інших “умках” є сінокоси, то на моїй території — деревокоси. Не всі знають, що часом доводилося шукати понаднормові витрати саме на вирубку сухих дерев та їхній вивіз. Плюс проблема, з якою стикнеться приватний управитель, — так звана “повзучість” багатоповерхових будинків, які розміщені на горбках. Це тягне за собою постійні прориви труб.

Загалом, за останні півтора роки “Заріччя” ліквідувало дебіторську заборгованість на понад 1,5 млн грн. Разом з тим, поточна заборгованість населення за компослуги становить 2 млн грн з “хвостиком”. Коли я копнув глибше, то відшукав мешканців, котрі роками нічого не платять. Один із таких накопичив 10 тисяч боргу від часів проголошення незалежності України”, — сказав він.

На сьогодні управляюча муніципальна компанія працює на папері, але не надає послуги. Адже з 11 червня “ДомКом Хмельницький”, як переможець, офіційно став управителем 135 багатоквартирних будинків. Яка подальша доля чекає “Заріччя”, поки невідомо.

“Як варіант, ми могли виконувати субпідрядні роботи на замовлення “ДомКома”. Однак жодних пропозицій не надходило. Водночас, на мою думку, наразі наше підприємство перейшло червону лінії своєї роботоздатності. Після конкурсу мені усно сказали передати свій колектив “ДомКому”. Даруйте, це ж не дрова, які можна завантажити на причіп. У підсумку директор приватної контори Олександр Цілуйко прийшов до нас за людьми”, — обурився Ширяєв.

Все буде “ДомКом”

“Прихід керуючої компанії “ДомКом Хмельницький” дасть можливість “ожити” старим будинкам”, говорить новий управитель Хмельницького. За даними бізнес пошукового ресурсу “Youcontrol”, “ДомКом Хмельницький” зареєстровано 8 лютого 2018 року у Хмельницькому на вулиці Соборна, 29. Засновниками підприємства є киянка Тетяна Дубінська, Олена Шамал з Борисполя, ТОВ “ДомКом Україна” (Київ), ТОВ “Керуюча компанія “Дом.Ком” (Кривий Ріг), ТОВ “Керуюча компанія “ДомКом Суми”. Кінцевим власником записаний мешканець Кривого Рогу Віталій Смітюх.

Директорує на два “ДомКома” (у Сумах та Хмельницькому) Олександр Цілуйко.

З-поміж цих маловідомих імен заслуговує окремої презентації Євгенія Дубінська, яка була у витоків винекнення мережі “Дом.Ком” в Україні. За відомостями криворізького сайту 0564, це відома бізнес-вумен, засновниця багатьох підприємств, президент холдінга Best Business Group (Домком Україна, BBG Real Estate,  ресторани Прадо і Джеронімо в м. Кривий Ріг). Також Дубінська працювала радником міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадія Темника в уряді Микола Азарова. Пан Темник   відомий криворіжчанин, який входить у близьке коло родини Вілкулів.

За попередньою інформацією, 18 багатоквартирних будинків Хмельницького відмовилися від підписання договорів з “ДомКомом”. “Ключова помилка “ДомКому” — він вчасно не презентував себе. Треба було одразу після конкурсу ходити по дворах і спілкуватися з людьми”, — вважає один із хмельницьких обранців.

Інший колега по депкорпусу вважає, що міська влада неналежному рівні провела питання конкурсу управителів, всебічно не обговоривши його з депутатським корпусом. Останні, відповідно, не роз’яснили людям на своїх округах законодавчих новацій.

“ДомКом” не випадково зайшов саме на територію муніципальної компанії “Заріччя”. Адже тут багато субсидіантів, а це гарантоване повернення коштів обслуговуючому підприємству”, — переконаний депутат.

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 10

 1. Брешуть…

 2. Доволі винятковий матеріал. Цікаво чи правоохоронні органи нададуть правову оцінку діям місцевої влади??

 3. Єдиний правильний шлях, це не чекати ніяких ЖЕКІВ, чи управителів, а самим створювати собі ОСББ і займатися своїм житлом. Хто обслуговує людей на приватному секторі? Де ЖЕКИ на дачах?
  Люди самі керують і управляють своїми будинками. Самі створюють собі товариства, кооперативи.

 4. Люди, не будьте вівцями, створюйте ОСББ.

 5. Після конкурсу мені усно сказали передати свій колектив “ДомКому”. Даруйте, це ж не дрова, які можна завантажити на причіп. У підсумку директор приватної контори Олександр Цілуйко прийшов до нас за людьми”, — обурився Ширяєв.
  Ну вот, наконец-то, новая власть и показала себя. Одно дело переименовывать улицы, а другое – руководить городским хозяйством во благо его жителей.
  Кстати, с крепостными разобрались. А теперь вопрос с коммунальной собственностью бывшего ЖЕКа. Его что “на шару” передадут новому собственнику?

  • А кто выписывал условия конкурса? Туда допускаются и выигрывают фирмы типа “Рога и Копыта” с зиц-председателем “Фигаро тут – Фигаро там”?

 6. С наступлением теплой погоды многие стремятся выехать за город, на дачу и отдохнуть от суеты большого города, подробнее на сайте sovet-sadovody.ru

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.