Найбільше депутатів-багатіїв у Кам’янець-Подільській міській раді, а найбідніші депутати – у міській раді Дунаєвецької ОТГ та міській раді Волочиської ОТГ. Спільними для цих двох рад є ще те, що вони не мають у своєму депутатському корпусі жодного депутата-міліонера. Саме через цю властивість для інших міськрад було зроблено виключення та представлено топ-7 депутатів-мільйонерів, для інших рад презентується топ-5 як багатіїв, так і бідняків.
Напередодні нового звітного періоду, коли депутати місцевого рівня почнуть уже вдруге заповнювати е-декларації, ми вирішили проаналізувати депутатські статки, які вони задекларували минулого року. Та порівняти їх із тими, що вони декларували ще на тому етапі, коли лише балотувалися до місцевих рад, тобто подаючи ще паперові декларації. Цього разу під детальний моніторинг вперше потрапили депутати не обласного рівня, і навіть не міські обранці обласного центру, а депутати міських рад невеликих міст – Кам’янець-Подільського, Славути, Шепетівки, Старокостянтинова, Нетішина, та двох міських рад об’єднаних територіальних громад – Дунаєвецької та Волочиської. Оскільки моніторинг вийшов досить об’ємним, було прийнято рішення презентувати рейтинги частинами, присвячуючи кожну з них окремій раді. Логіка порядку розташування рад єдина – кількість депутатів-мільйонерів в раді, а при однаковій кількості – порівнювались статки депутатів і рада із заможнішим депутатом розташовувалась попереду.
Частина 1. Кам’янець-Подільська міська рада
Кам’янець-Подільська міська рада: лікарі з мільйонами і бізнесмени-злидні
Кам’янець-Подільська міськрада посіла у нашому дослідженні перше місце за кількістю мільйонерів серед місцевих обранців. Доходи із шестизначним числом у минулому році задекларували сім кам’янецьких депутатів.
До складу цієї міськради входять 36 депутатів із дев’яти політичних партій, саме тому склад ради досить роздроблений. Найбільше депутатів після місцевих виборів 2015 року отримала політична партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність», яка має вісім депутатів. Найменше депутатів мають дві політсили: «Відродження» та Народна партія, від яких у раду потрапило лише по два обранці.
Найбільшу суму доходів, отриманих у 2016 році, задекларував депутат з фракції ВО «Батьківщина», пенсіонер-ФОП Анатолій Чистяков – 2,6 млн. гривень. З них левову частку, понад 2,5 млн.грн, депутат отримав від зайняття підприємницькою діяльністю. За даними державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у ФОП Чистякова А.Є. основним видом діяльності є діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування, серед інших – надання допоміжних послуг у сфері добування корисних копалин і розроблення кар’єрів; діяльність посередників у торгівлі деревиною, будматеріалами та санітарно-технічними виробами; надання в оренду будівельних машин і устаткування тощо.
Крім доходів від підприємництва, Анатолій Чистяков декларує і 29 925 гривень заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи, хоча згідно його біографії, розміщеної на офіційному сайті Кам’янець-Подільської міської ради, депутат з 2015 року є лише приватним підприємцем. Від кого отримував заробітну плату Анатолій Євгенович у 2016 році з декларації теж не зрозуміло, адже джерелом доходу зазначений сам депутат.
Місце роботи Анатолія Євгеновича відшуковуємо за допомогою аналітичної системи YouControl. Знаходимо там інформацію, що з червня 2016 і по березень-квітень 2017 Анатолій Чистяков працював керівником ТОВ «Долинівський щебеневий завод» та ТОВ «Фірма «Мустанг ЛТД».
Як видно з е-декларації депутата, в обидвох компаніях співзасновницею є його дружина Наталія Леонтіївна, якій там належить по 50% від загального капіталу. Ще 50% у зазначених компаніях належать родині Демчиків (у першій – Анатолію Володимировичу, у другій – Римі Вікторівні).
За інформацією тієї ж таки аналітичної системи YouControl, ТОВ «Фірма «Мустанг ЛТД» була зареєстрована у 1995 році, коли сам Анатолій Чистяков, після роботи у виконкомі Кам’янець-Подільської міськради, де він з 1990 по 1993 рік очолював будівельний відділ, подався у бізнес. Основним видом діяльності є добування піску, гравію, глин і каоліну.
ТОВ «Долинівський щебеневий завод» було зареєстроване у січні 2006 року. На той час Анатолій Чистяков був державним службовцем. Згідно його біографії, з 1997 по 2011 рр. він працював начальником інспекції, начальником відділу Хмельницького обласного управління екології та природних ресурсів. Основним видом діяльності цієї ТОВ-ки є добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю.
Також серед доходів, отриманих у 2016 році, 59-річний Анатолій Чистяков декларує пенсію у розмірі 24 701 гривня (в місяць пенсія депутата складає в середньому 2 058,41 грн). Крім цього, він має й дохід від надання майна в оренду – 15 402 грн заплатило депутату ТОВ СП «Нібулон».
До речі, у 2015 році депутат Анатолій Чистяков не мав мільйонних доходів. Вони у нього були досить таки скромними. Згідно його паперової декларації, яку нам надіслали у відповідь на запит з Кам’янець-Подільської міськради, у 2015 році депутат заробив лише 74 330 гривень, з яких дохід від підприємницької діяльності склав лише 48 700 гривень, а ще 25 630 гривень Анатолій Чистяков отримав у вигляді страхових виплат, відшкодувань та пенсійних виплат, що були сплачені йому за договором страхування, недержавного пенсійного забезпечення чи пенсійного вкладу.
Непогано, згідно е-декларації депутата, й заробила у 2016 році і його дружина Чистякова Наталя Леонтіївна – 425 363 грн. З них 16 703 грн склала пенсія (1 392 грн на місяць) та 408 660 грн – дохід від зайняття підприємницькою діяльністю. ФОПом Наталія Леонтівна стала ще у липні 2001 р. і є ним до сьогодні. Основним видом її діяльності є діяльність ресторанів та надання послуг мобільного харчування, серед інших видів – прісноводне рибальство; оптова торгівля деревиною, будматеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
Нагадаємо також, що Наталя Леонтіївна є співзасновницею двох фірм – ТОВ «Фірма «Мустанг ЛТД» та ТОВ «Долинівський щебеневий завод», де вона має по 50% статутного капіталу. Крім того, вона, згідно інформації з електронної декларації депутата, є на 100% власницею ПП «Пако». Це приватне підприємство, за інформацією аналітичної системи YouControl, було засноване ще у 1996 році. Основним видом діяльності підприємства на сьогодні є діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах. А до 2008 року фірма займалася в основному оптовою торгівлею продуктів харчування. До речі, Анатолій Чистяков також керував цим ПП з 1997 по 2006 рр.
Друге місце серед депутатів-мільйонерів Кам’янець-Подільської міської ради зайняв член фракції політичної партії «Рідне місто» Андрій Гамалій із задекларованим за 2016 рік доходом у 2 263 160 грн.
Андрій В’ячеславович з 2003 р. і понині є директором ТОВ з іноземними інвестиціями «БАРС», яке він разом із Гамалієм Сергієм В’ячеславовичем (50% статутного капіталу) зареєстрували ще у 1999 році. До речі, на момент реєстрації фірми сам депутат, згідно його біографії, розміщеної на офіційному сайті міськради, працював начальником валютного відділу (на правах заступника директора) Кам’янець-Подільської філії АКБ «Західбудгазбанк». Основним видом діяльності ТОВ «Барс» є вантажний автомобільний транспорт, серед інших – торгівля автотранспортними засобами та надання послуг перевезення речей (переїзду).
Крім цього, депутат, згідно інформації аналітичної системи YouControl, також є засновником та бенефіціарним власником ще кількох компаній.
У 2002 році Андрій Гамалій разом із Світланою Гамалій зареєстрували ТОВ «Дизель», 40% статутного капіталу в якому належить депутату. Фірма знову ж таки спеціалізується на вантажному автомобільному транспорті, наданні послуг з перевезення та посередництві у торгівлі товарами широкого вжитку. Андрій Гамалій у цьому товаристві є підписантом та, за сумісництвом, генеральним директором. Керівником ТОВ «Дизель» зазначено Ігоря Петровича Кравцова.
У вересні 2011 року депутат разом із Сергієм та В’ячеславом Гамаліями заснували ТОВ «Інтерсіті Авто», основним видом діяльності якого став інший пасажирський наземний транспорт та знову таки вантажний автомобільний транспорт. Керівником цієї ТОВ-ки зазначається Володимир Броніславович Шкварський. Останній з 2007 року займається підприємницькою діяльністю, основним видом якої є пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.
Дружина депутата Наталія Гамалій, разом із В’ячеславом Гамалієм, Наталею та Ігорем Кравцовими є засновниками ТОВ «Спринт Експрес», яке було зареєстроване у 2011 році. Щоправда, Наталії Гамалій у цій компанії належить усього 10 % . Основним видом діяльності ТОВ-ки є вантажний автомобільний транспорт, іншими – надання послуг перевезення речей та торгівля автотранспортними засобами. Керівником фірми є Наталія Кравцова.
Будучи засновником кількох юросіб та маючи два місця роботи, Андрій Гамалій задекларував і заробітну платню, і отримані дивіденди. Отож, зарплата депутата на посаді директора ТОВ «Барс» у 2016 році склала 127 164 грн. (приблизно 10 500 грн на місяць), а на посаді генерального директора ТОВ «Дизель», де він працював за сумісництвом – 69 448 грн (майже 5 800 грн на місяць). Але левову частку доходів Андрія Гамалія у 2016 р. склали дивіденди – трохи більше 2 млн.грн. Від ТОВ «Барс» він отримав 1 421 000 грн, від ТОВ «Дизель» – 396 000 грн, від ТОВ «Інтерсіті Авто» – 184 350 грн.
Ще одним джерелом доходу Андрія Гамалія стало ТОВ «Лада-Каміс», звідки він повернув у звітному році 45 580 грн. зі статутного капіталу, вийшовши із засновників фірми. У держреєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців зазначено, що ТОВ «Лада-Каміс» була зареєстрована у 2009 році за адресою, за якою зареєстрована більшість фірм депутата – вул. Північна, 81 у Кам’янці-Подільському. Наразі її засновниками є Новіцька Юлія Олександрівна (вона й керівник компанії з жовтня 2014 року) та Новіцький Олександр Олексійович. Статутний фонд ТОВ-ки було сформовано ще при реєстрації, тоді і зараз він складає 1,343 млн.грн. Види діяльності фірми – діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання (основний), оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, вантажний автомобільний транспорт тощо.
Крім цього, у 2016 році Андрій Гамалій отримав дохід від надання майна в оренду ТОВ «Деліция» – 18 000 грн. та проценти від «Приватбанку» – 1 618 грн.
Дружина Андрія Гамалія Наталія Василівна задекларувала заробітну плату, отриману в ТОВ «Преттль-Кабель Україна», де вона, згідно біографії депутата, працює бухгалтером, у сумі 95 128 грн. (приблизно 8 тис.грн. на місяць). Але також більшу частку свого річного доходу Наталія Гамалій отримала у вигляді дивідендів від єдиного підприємства, в якому вона є засновницею з часткою 10 % – ТОВ «Спринт Експрес». Сума дивідендів, отриманих дружиною у 2016 р., склала 910 400 грн.
Разом родина Андрія Гамалія за 2016 рік отримала дохід у сумі 3 268 688 грн.
До речі, паперова декларація депутата за 2015 рік у розділі «Доходи» мало чим відрізняється від електронної за 2016 р., хіба що сумами. У 2015 році депутат також задекларував заробітну плату (175 391 грн.) , дивіденди (1 782 384 грн.) та дохід від надання майна в оренду (18 000 грн.). Його дружина декларувала заробітну плату (73 119 грн.) та дивіденди (833 250 грн.).
Третім серед кам’янець-подільських депутатів-багатіїв став 58-річний Валерій Слободян, який у міській раді очолює фракцію політичної партії «Відродження». Згідно електронної декларації депутата, у 2016 році він отримав 1 517 108 грн доходу. Заробітна плата за основним місцем роботи (ТОВ «Дан-Сервіс») склала 45 000 грн, все інше – дохід від зайняття підприємницькою діяльністю.
У 2015 році, згідно декларації, яку ми отримали на інформаційний запит від Кам’янець-Подільської міськради, Валерій Слободян заробив теж більше мільйона: 18 400 заробітної плати та 1 218 517 гривень йому принесло зайняття підприємницькою діяльністю.
Згідно біографії, що розміщена на офіційному сайті Кам’янець-Подільської міської ради, Валерій Слободян працює директором ТОВ «Дан-Сервіс». У державному реєстрі юридичних та фізичних-осіб підприємців знаходимо, що воно було зареєстроване ще у вересні 2001 року. На сьогодні його засновниками є Слободян Володимир Валерійович (найвірогідніше, син депутата) та Долінський Антон Антонович (50%). Статутний капітал товариства у сумі 11 800 грн було остаточно сформовано у червні 2006 року. Саме тоді Валерій Слободян став підписантом та керівником фірми та є ним понині. Види діяльності компанії – будівництво житлових і нежитлових будівель (основний), організація будівництва будівель та надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Зареєстрований з серпня 2005 року Валерій Анатолійович і як фізична особа-підприємець. Основними видами його діяльності є транспортне оброблення вантажів (основний) та діяльність фітнес-центрів.
У своїй декларації за 2016 рік Валерій Слободян вказує, що має корпоративні права (50% від загального капіталу, що складає 537 886 грн) у товаристві «Торгово-виробничий центр».
За інформацією аналітичної системи YouControl, засновниками ТОВ «Торгово-виробничий центр (ТВЦ)» є Валерій Анатолійович Слободян (50%), Володимир Васильович Юр’єв (25%) та Олександр Леонідович Мосейчук (25%). Статутний капітал товариства складає нині 1 075 773 грн. Керівником товариства зазначено Валерія Слободяна (з вересня 2017 року), підписантом – Володимира Юр’єва. Останній, до речі, є керівником ТОВ «Український кристал» (найбільший виробник хліба та хлібобулочної продукції на Кам’янеччині) та є наразі головою громадської ради при Хмельницькій обласній адміністрації. ТОВ «ТВЦ» була створена ще у грудні 1997 року, утім датою закінчення формування статутного капіталу товариства є вересень 2012 р. Основними видами діяльності фірми є будівництво житлових і нежитлових будівель (основний) та інші види перероблення та консервування фруктів і овочів.
Будучи одним із засновників компанії, в якій має корпоративні права і декларує це, депутат у своїй декларації не вказує отриманих від цієї компанії доходів.
За інформацією аналітичної системи YouControl, Валерій Анатолійович Слободян також з березня 2003 року й донині є керівником та підписантом у ТОВ «Агросервіс». Фірма була створена у 1997 році. Статутний капітал у сумі 55 тис.грн. остаточно було сформовано у 2006 році. Засновниками юрособи сьогодні є Слободян Володимир Валерійович (77%) та Євстафієв Микола Михайлович (23%). Основний вид діяльності компанії – інші супровідні послуги при перевезеннях. Валерій Слободян у своїй декларації знову не вказує отримані доходи від цього товариства.
Крім того, згідно інформації аналітичної системи YouControl, Валерій Слободян є одним із засновників ЖБК «Комфорт», яке було зареєстроване у 2007 році. З моменту реєстрації і до липня 2015 року Валерій Анатолійович був навіть керівником цього житлово-будівельного кооперативу. Зараз цим кооперативом керує Інна Галагодза, яка також значиться підписантом у ТОВ «Дан-Сервіс», де депутат працює директором. У вересні 2012 року Валерій Слободян, разом із Володимиром Юр’євим та Олександром Мосейчуком та ТОВ «Торгово-виробничий центр», також став засновником ЖБК «Добробут-2012». Керівником цього кооперативу є Олександр Мосейчук. Утім, свою участь у цих двох ЖБК Валерій Слободян у електронній декларації ніяк не відобразив.
Ще одним депутатом-мільйонером, за підсумками 2016 року, став представник партії «За конкретні справи» Андрій Конюшенко. Він задекларував 1 610 161 грн доходу. Найбільше депутат отримав від відчуження рухомого майна громадянину Соколову Анатолію Євгеновичу – 900 тис.грн. Утім, що саме він продав – у декларації не зазначено. Дохід від зайняття підприємницькою діяльністю склав 617 922 грн. Заробітна плата, отримана за основним місцем роботи в ПП «Будкомплект», директором якого, згідно біографії з офіційного сайту міської ради, є Андрій Олександрович, склала 32 400 грн (2 700 грн. на місяць). Ще 8 520 грн. Конюшенко отримав від здачі майна в оренду ПАТ КБ «Приватбанк» та 38 224 грн. від здачі майна в оренду ТзОВ «Нова пошта». Задекларував депутат за звітний рік і отримані від ПАТ «Метлайф» страхові виплати у сумі 13 095 грн.
Дружина Андрія Конюшенка Тетяна Вікторівна Новікова-Конюшенко задекларувала лише 10 656 грн допомоги по догляду за дитиною.
У 2015 році, згідно декларації депутата, наданої КПМР, Андрій Конюшенко заробив усього 188 151 грн, з яких дохід від підприємницької діяльності склав 167 551 грн та зарплата – 20 600 грн.
Депутат з січня 2001 року є фізичною особою-підприємцем. У нього «відкрито» 15 видів діяльності, серед яких виробництво дерев’яних будівельних конструкцій та столярних виробів, виготовлення виробів із бетону для будівництва, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний), будівництво доріг та автострад тощо.
У 2016 році департаментом житлово-комунального господарства Кам’янець-Подільської міськради з ФОП Конюшенко Андрій Олександрович було укладено угоду на капітальний ремонт доріжки в парку «Героїв Євромайдану» на суму 64 438 грн. А уже в 2017 році департамент ЖКГ міськради, де підприємець є депутатом, уклав з ним 24 договори на поточні та капітальні ремонти дорожнього покриття, тротуарів, площ на загальну суму 3 789 504 гривні. Усі ці закупівлі ремонтних робіт були допороговими.
З 2007 року Андрій Олександрович також є директором приватного підприємства «Будкомплект», засновником та бенефіціарним власником якого на 100% є батько депутата Олександр Конюшенко. Статутний капітал підприємства наразі становить 3,7 млн.грн, а основним видом діяльності є виготовлення виробів із бетону для будівництва (до травня 2016 року основним видом діяльності фірми було будівництво житлових та нежитлових будівель).
Підприємство у 2016 та 2017 роках отримало шість угод на виконання капітальних ремонтів від департаменту житлово-комунального господарства Кам‘янець-Подільської міськради. У 2016 році підприємство виконало чотири угоди з капітального ремонту тротуару по вул. Огнієнка, тротуару центральної алеї по проспекту Грушевського, доріжок парку «Героїв Євромайдану», вулиці Папаніна на загальну суму 1 321 600 грн. У 2017 році підприємство, на замовлення департаменту ЖКГ КПМР, проводило капітальний ремонт проспекту Грушевського та вул. Драгоманова на загальну суму 1 123 590 грн.
У електронній декларації Андрій Конюшенко зазначив і корпоративні права у багатопрофільному виробничому товаристві з обмеженою відповідальністю «Рокор», основним видом діяльності якого є будівництво житлових і нежитлових будівель. Фірма була заснована ще у 1996 році, її статутний капітал сьогодні сягнув 15 млн. гривень. Зараз її засновниками є батько депутата, відомий у Кам’янці-Подільському будівельник Олександр Конюшенко (йому належить 70%) та сам Андрій Конюшенко, який має у компанії 30%, що у грошовому еквіваленті становить 3 млн. гривень. І батько, і син є бенефіціарними власниками підприємства, що депутат також відобразив у декларації. Єдине, Андрій Конюшенко не вказав у декларації жодної гривні доходу, отриманої у звітному році від цього товариства.
Тим часом, за інформацією сайту «Закупівлі 2.0» у 2016 році багатопрофільне виробниче ТОВ «Рокор» отримало 464,7 тис. грн. від комунального підприємства «Міськтепловоденергія» за капітальний ремонт з протиаварійними заходами адмінбудівлі міських каналізаційних споруд по вулиці Харченка, 2а в місті Кам’янці-Подільському. А вже у 2017 році департамент ЖКГ Кам’янець-Подільської міськради придбав у компанії майнові права на квартиру, заплативши 510 тис. гривень.
П’яте місце у рейтингу депутатів-мільйонерів у кам’янецькій міськраді дісталося голові фракції «Народної партії» Борису Цвігуну. Згідно біографії Бориса Ярославовича, розміщеної на офіційному сайті міськради, він працює головним лікарем Кам’янець-Подільської міської поліклініки №1.
Депутат за 2016 рік задекларував 1 355 750 грн. З них зарплата головлікаря поліклініки склала 125 927 грн (майже 10 500 грн на місяць). 996 400 грн Борис Цвігун заробив від підприємницької діяльності. Також депутат задекларував 233 424 грн доходу як подарунок у негрошовій формі, який йому зробила дружина Тетяна Олександрівна. З декларації випливає, що подарунком було нежитлове приміщення.
До речі, у 2017 році «BIHUS.info», аналізуючи декларації головних лікарів України, склало рейтинг найбагатших служителів Гіппократа. Борис Цвігун зайняв у цьому всеукраїнському рейтингу почесне третє місце.
Декларації Бориса Цвігуна за 2015 рік у Кам’янець-Подільській міськраді нам, на наш запит, не надали. Тому порівняти доходи, отримані головним лікарем за рік до електронного декларування, ми, на жаль, не мали змоги.
Мільйонеркою виявилася і дружина Бориса Цвігуна. Вона задекларувала за 2016 рік ще більше, аніж чоловік – 1 572 204 грн. Левова частка її доходу – від зайняття підприємницькою діяльністю – 998 840 грн. Декларує Тетяна Олександрівна також 556 102 гривні від надання майна в оренду (щоправда, не зрозуміло кому) та доволі скромну заробітну плату, отриману за сумісництвом, від ПП «Розмарин Сервіс» – 17 262 гривні (трохи більше 1400 грн. на місяць).
У Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців вдалося знайти інформацію лише про одного ФОПа з прізвищем Цвігун Борис Ярославович, який був зареєстрований ще у 2008 році. Основним видом діяльності підприємця є виробництво іншого верхнього одягу, а також оптова та роздрібна торгівля одягом чи взуттям. Він зареєстрований за адресою, яку вказано дружиною депутата Цвігун Тетяною під час реєстрації двох юридичних осіб: ПП ВТФ «ЦВМТЦ «Розмарин» (ПП «Розмарин Бізнес Груп») та ПП “Розмарин-Сервіс», основним видом діяльності яких є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Перше підприємство було зареєстроване у 2000 році (статутний капітал наразі складає 290 тис.грн), друге – у 2002 році (статутний капітал складає 1 тис.грн). Пані Тетяна є на 100% їх засновницею та власницею. Крім того, Тетяна Цвігун з 1993 року зареєстрована як фізична особа-підприємець, основним видом діяльності якої є, як і в її чоловіка, виробництво іншого верхнього одягу.
У відкритих інформаційних джерелах знаходимо інформацію, що у Кам’янці-Подільському досить відомим є бізнес-центр «Розмарин», що знаходиться у самісінькому центрі міста на вул. Лесі Українки. Зараз там активно пропонуються приміщення в оренду під офіси. Крім того, «Rozmarin&Tetiana Tsvigun» є відомим брендом весільного одягу. На сайті Дому весільної моди Тетяни Цвігун, яка понад 15 років займається дизайном весільних суконь, знаходимо інформацію про те, що виробництво ТМ «Rozmarin» розміщується у Кам’янці-Подільському на власних площах понад 3500 кв.м з наявністю виставкових залів, де постійно представлені нові колекції для оптових покупців, а також фірмовий весільний салон для обслуговування наречених та ател’є, де можна замовити весільну сукню за індивідуальним ескізом. Хоча приміщення такої площі у е-декларації ми не знайшли. Дружина депутата з 2002 року володіє нежитловою будівлею загальною площею 1772.5 м2 та вартістю на момент набуття – 731 231 грн. Сам депутат же задекларував придбання у грудні 2016 року нежитлову будівлю загальною вартістю 233 423 грн та площею 458,8 м2.
Борис Цвігун разом із дружиною також декларують корпоративні права у Private Limited Company “KORONA BRIDAL FASHION GROUP” Spolka z o.o. Це товариство з обмеженою відповідальністю, яке родина депутата, згідно декларації, зареєструвала у сусідній Польщі. Бенефіціарним власником цієї компанії є Тетяна Цвігун, яка володіє 80% від загального капіталу (18813 грн.). Депутату у цій фірмі належить 20% статутного капіталу, що складає 4 703 грн.
Хоч Тетяна Цвігун є власницею трьох юридичних осіб, вона не декларує доходів, отриманих від цих компаній у вигляді дивідендів. Не задекларував жодної копійки доходу від іноземної фірми і сам депутат.
Депутатом-мільйонером, згідно е-декларації за 2016 рік, став ще один член партії «Рідне місто», директор комунального підприємства «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук. Він задекларував 1 168 183 грн. Щоправда, серед отриманих у 2016 році доходів було також 338 тис. грн. від відчуження нерухомого майна. Утім, що саме продав головний комунальник Кам’янця-Подільського у декларації не зазначив.
Левову частку доходів депутата, згідно декларації за 2016 рік, склала заробітна плата, яку він отримав за місцем основної роботи (у КП «Міськтепловоденергія») – 720 290 грн. Місячна зарплата Валерія Григоровича становила у 2016 році в середньому 60 тис.грн. Окрім того, 73-річний депутат отримав у звітному році 92 631 грн пенсії (приблизно 7 720 грн. на місяць). Задекларував Валерій Гордійчук і 17 262 грн процентів від розміщення депозиту в АБ «Укргазбанк» (на банківському рахунку депутат тримає майже 400 тис. гривень).
Дружина депутата, 70-річна Катерина Олександрівна, теж ще ходить на роботу. Вона задекларувала 70 055 гривень заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи (майже 6 тис. грн. на місяць). Утім, де працює дружина головного місцевого комунальника, у декларації не вказано (джерелом доходу, згідно документу, є сама Катерина Гордійчук). Отримує дружина депутата і пенсію. У 2016 році її сума склала 19 689 грн. (приблизно 1 600 грн. на місяць).
На жаль, отримати паперову декларацію комунальника та депутата за 2015 рік нам отримати через інформаційний запит не вдалось.
Останнім у списку депутатів-мільйонерів Кам’янець-Подільської міської ради, згідно декларації за 2016 рік, став заступник голови фракції президентської партії «Блок Петра Порошенка Солідарність» Андрій Мастикаш. Згідно біографії, розміщеної на офіційному сайті міськради, депутат з 2015 року є директором ТОВ «Поділбудсервіс».
Згідно е-декларації за 2016 рік, найбільше грошей Андрій Ігорович заробив від провадження підприємницької діяльності – 989 478 грн. Зарплата ж на ТОВ «Поділбудсервіс» склала усього 17 290 грн (мінімальних 1 440 грн. на місяць).
Декларує також депутат у звітному році і дохід від відчуження рухомого майна. Але оскільки декларації Андрія Мастикаша за 2015 рік у Кам’янець-Подільській міськраді нам не надали, тож зрозуміти, що саме продав депутат – не зрозуміло. Він сам теж не уточнює, який правочин і щодо якого майна він здійснював у звітному році, хоча мав би це зробити в окремому розділі. Єдине, з декларації видно, що депутат від відчуження одного рухомого майна отримав від громадянина Павла Мальченка 10 тис.грн, від відчуження іншого – 15 тис.грн. від громадянина Андрія Пульнікова.
За інформацією з державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, Андрій Мастикаш у 2000 році був зареєстрований як ФОП за такими видами діяльності, як виробництво будівельних металевих конструкцій, виробництво металевих дверей та вікон, оптова торгівля металами та металевими рудами, оптова торгівля деревиною, будматеріалами та санітарно-технічним обладнанням (основний), оптова торгівля водопровідним та опалювальним устаткуванням і приладдям до нього, надання в оренду нерухомого майна.
У 2004 році, згідно інформації із аналітичної системи YouControl, Андрій Мастикаш, разом із Олексієм Пауром та Олександром Чучуйко, виступив засновником ТОВ «Поділбудсервіс». У всіх трьох однакові частки у статутному капіталі – 33,3%. Також усі троє засновників є кінцевими бенефіціарними власниками компанії. Статутний капітал юрособи на сьогодні складає 7 511 910 грн. Основний вид діяльності цього товариства – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
У своїй декларації Андрій Мастикаш зазначає, що має корпоративні права в ТОВ «Поділбудсервіс», але, як і більшість його колег, не декларує жодної гривні доходу, отриманої у звітному році від цієї юрособи у вигляді дивідендів.
Дружина депутата Ірина Іванівна за 2016 рік задекларувала лише 16 671 грн. пенсії, 18 917 грн. допомоги при народжені дитини та 33 841 грн. державної соціальної допомоги дитині інваліду. Усього у 2016 році дружина депутата, яка разом із чоловіком виховує трьох дітей, отримала від держави 69 429 гривень (майже 5 800 грн. на місяць).
Навіть у міськраді, де кожен п’ятий депутат – мільйонер, є і ті депутати, яких можна віднести, за отриманими у 2016 році доходами, до злиднів.
Першим серед найбідніших депутатів Кам’янець-Подільської міської ради, став Геннадій Невенчан з фракції БПП. Геннадій Володимирович, який, згідно біографії з офіційного сайту міськради, працює директором ТзОВ «Жовтневий» (з 1994 року) та обраний головою ГО «Квартальний комітет «Руські фільварки» (з 2015 року). Геннадій Невенчан є керівником та засновником з 1996 року ТзОВ «Магазин «Жовтневий», яке на 100 % йому належить. Статутний капітал цієї фірми складає 48 340 грн. Поряд з тим депутат у 2016 році не отримав від цієї юрособи ані заробітної плати як керівник, ані дивідендів як засновник. Основним видом діяльності цієї фірми – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, серед інших – неспеціалізована оптова торгівля та надання в оренду інших машин, устаткування та товарів.
Дружина депутата, Оксана Невенчан, у 2016 році отримала заробітну плату отримана за основним місцем роботи – Кам’янець-Подільська міська стоматологічна поліклініка – трішки більше 33 тис.грн. Сам же депутат задекларував всього 71 грн: 42 грн складає приз і 29 грн – це вартість грамот, орденів, медалей. У 2015 році, як свідчить паперова декларація депутата, він отримав лише 12 тис.грн від оренди майна, а дружина заробітну плату у розмірі 296,9 тис.грн.
Другим із найбідніших депутатів цієї міськради є голова партійного осередку партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» Андрій Дюднєв. У біографії на сайті міської ради зазначається, що депутат з 2009 року по 2015 рік займався ремонтно-будівельними роботами, а от у е-декларації за 2016 рік сам депутат зазначив, що він тимчасово безробітний. Пан Андрій за звітний рік отримав лише 255 грн допомоги по догляду за пристарілими. Поряд з тим, дружина депутата, Оксана Дюднєва, у 2016 році отримувала заробітну плату за основним місцем роботи, однак не надала інформацію своєму чоловіку для декларування. Ситуація є досить незрозумілою. Невже зарплата дружини є настільки секретною інформацією?
Нам також вдалось отримати паперову декларацію депутата за 2015 рік. В ній Андрій Дюднєв декларував 194 грн зарплати і його дружина – 6 259 грн також заробітної плати.
Досить цікавим була заповнення декларації наступним депутатом – Степаном Гуромою. Спочатку він подав е-декларацію за 2016 рік, де зазначив інформацію про батька, який також є депутатом тієї ж ради – Анатолій Гурома. Однак сам пан Анатолій чомусь не вказує сина, а зазначає у родичах лише дружину. Далі син Степан подає уточнену е-декларацію та також не зазначає у ній інформацію про батька. Що це дало депутатам нам не зрозуміло, як не зрозумілим залишається те як ці депутати можуть надавати інформацію про члена сім’ї, з яким проживають, одночасно та не декларувати інформацію один про одного.
Як свідчить біографія на сайті міськради, з 2012 року Степан Гурома є студентом Подільського державного аграрно-технічного університету, де навчається на факультеті ветеринарної медицини. Також навчається у Кам’янець-Подільській філії Національного університету державної податкової служби України на спеціальності «Фінанси та кредит». Безпартійний, однак входить у фракцію Радикальної Партії О.Ляшка. Батько депутата також входить до цієї фракції.
У 2016 році депутат отримав лише 13 218 грн доходу: 11 718 грн стипендії, 300 грн профвиплат та 1 200 грн благодійної допомоги. Мати депутата, яка з вересня 2007 року є приватним підприємцем із основним видом діяльності – роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами, отримала у цьому році 151 700 грн доходу від зайняття підприємницькою діяльністю.
Депутат Олесандр Ткачук, член партії ВО «Батьківщина», з 2011 року і по теперішній час є головою правління ОСББ «Будівельник 2006» та засновником цієї юрособи, що займається комплексним обслуговуванням об’єктів. У 2016 році депутат отримав 31 800 грн доходу, а саме: заробітна плата за сумісництвом від ОСББ 7 500 грн, 6 500 грн гонорару від ФОП Сивун та 17 800 грн пенсії. Дружина депутата, Людмила Ткачук, вчитель української філології в ЗОШ № 10, отримала 69 500 грн заробітної плати. У 2015 році доходи депутата та його дружини становили 18 тис.грн та 36 тис.грн відповідно (заробітна плата).
Топ-5 найбідніших депутатів Кам’янець-Подільської міської ради закриває депутат-пенсіонер Микола Розбам, який є членом партії ВО «Батьківщина». Депутат на сьогодні також на 50 % є засновником , яке займається наданням в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. У 2016 році депутат не задекларував жодного доходу від цієї юрособи, а лише зазначив 32 195 грн пенсії та 122 грн вартість ордену, який він отримав за рішенням сесії ради (нагороджений відзнакою міської ради «Честь і шана»). Дружина депутата, Світлана Розбам, також є пенсіонеркою та у 2016 році отримала 16 177 грн пенсії.
Як свідчить декларація депутата за 2015 рік, депутат та його дружина у цьому році отримали інші доходи (ймовірно та ж сама пенсія) у розмірі 32 195 грн та 16 676 грн відповідно.
Отже, серед 36 діючих депутатів Кам’янець-Подільської міської ради семеро є депутатами-мільйонерами. Деякі з них, наприклад, Анатолій Чистяков та Андрій Конюшенко, не були власниками мільйонних доходів у 2015 році, а останній стабільним джерелом доходу з 2016 року має структурний підрозділ ради, в якій є депутатом. Поряд з тим, депутати Андрій Гамалій та Валерій Слободян у 2015 році отримували мільйонні доходи та отримали їх і у 2016 році. Спільною рисою для майже усіх депутатів-мільйонерів є те, що вони працюють як приватні підприємці.
Поряд з тим, два депутати із топ-5 депутатів-злиднів задекларували доходи, які не могли б їм забезпечити елементарне проживання (71 грн та 255 грн). Третій із топ-5 найбідніших на сьогодні є студентом та живе лише за рахунок стипендії. Та двоє останніх депутатів у нашому топі жили в середньому за дві мінімальні заробітні плати в місяць у 2016 році.
Далі буде…
Матеріал було розміщено вперше на офіційній сторінці ЖАРу за посиланням.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!