Директор музею: ділянка стін Кам’янець-Подільської фортеці – в аварійному стані

Ділянка стін Кам’янець-Подільської фортеці, яка знаходиться поруч з місцем, де 14 лютого обвалилась частина стіни, в аварійному стані.

Про це в ефірі Громадського радіо розповів директор музею Олександр Заремба.

“По-перше, хочу сказати, що та ділянка, яка обвалилась відносно нова і є радше латкою. Це початок XX століття. Місце примикання брами до стіни. До нашого часу більш менш стабільно ця латка стояла. У 2006-2011 роках там проводились археологічні дослідження та реставрація. Частину цієї латки реставратори переклали. У січні ми помітили, що зі стіною не все добре, було випучення”, – зазначив він.

28059405_2028830620715719_1830479767284856462_n

За його словами, експертиза планувалась на 15-16 лютого, однак 14-го стався сам обвал. Комісія визнала, що стіни, які знаходяться довкола таки теж знаходяться в аварійному стані й втратили монолітність.

“Перший етап, який вже завершили, це розібрали аварійні стіни, які могли вивалитись на дорогу. Зараз це місце законсервовано. Чекаємо інформації від експертів, щоб зрозуміти, чому це сталось. На базі висновку ми звернемось про розробку проекту відновлення”, — додав Олександр Заремба.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Один коментар

 1. Нащо кілька разів про одне і теж? Що б «відбрехатися» та відволікти увагу від коментарів (запитань) на попередні пости щодо цього?
  Чому вже стільки публікацій і ні однієї «толкової» відповіді (наприклад: Хто і коли проводив там реставраційно-відновлювальні роботи? Хто приймав ці роботи?), які можна надати без проведення експертиз.
  Із цього за логікою виходить тільки одне – там у свій час хтось із ще і досі причасних «нагріли руки».
  Ще раз: Основна причина цієї руйнації є «просідання» основи під зовнішньою частиної даної стіни (на фото добре видно, що руйнація під кутом більше 45 градусів до землі), в свою чергу причина якої, скоріше за все, в неякісному виконанні в свій час реставраційно-відновлювальних робіт (проекту і / чи самих робіт) та / або в «неправильній» експлуатації, в наслідок якою ця «неякісна» основа (під фунаментом цієї частини стіни) просіла (від замокання та / чи вібрацій тощо). Також додатковою причиною могло бути і неякісне виконання самої стіни (інколи, а я такі випадки бачив, і при просіданні основи «якісна» стіна залишалася цілою), адже теж з фото видно що ця стіна (по-суті – фахтверк) напевно є «новоділом» (якась труба ще виглядає).
  Такщо, основна причина в неякісному прийнятті виконаних реставраційно-відновлювальних робіт (проекту та / чи самих робіт) та / або в «неякісній» експлуатації.
  Ще виникають питання:
  А чи не виконувало це МПП «Гермес-С» (що зараз на місці вказаної аварії здійснює демонтажні роботи) раніше якість роботи на місці / біля місця цієї аварії?
  Сам собі, але для інформування громадьскості, відповідаю: МПП «Гермес-С» виконувало чи ще виконує (закупівля робіт у листопаді 2017-го) – “Реставраційні роботи з ліквідації аварійного стану пам’ятки архітектури національного значення “Башта Водяна №5 XV-XVI ст.” у м.Кам’янці-Подільському Хмельницької області” та ще деякі інші…
  То може там «собака зарита»… чи труба…?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.