ПереГАЗподіл. Як “фірташівців” вибивають з Хмельниччини

Зима 2017-2018 років стала переломною на газовому ринку Хмельницької області. Колись могутній ТОВ “Хмельницькгаз збут”, який у січні 2015 року “народив” інший монополіст ПАТ по газопостачанню та газифікації “Хмельницькгаз”, нещадно втрачає клієнтуру. 

Наприкінці 2015 року Хмельницькгаз збут мав стовідсоткове покриття ринку непобутових споживачів. Після введення в дію закону про ринок природного газу, зокрема, у 2016 року ця частка зменшилася до 85%, у 2017 році скотилася до 37%. На кінець січня 2018-го ми провели близько 100 тендерів, за результатами яких укладено лише 13 договорів із бюджетними організаціями, зазначила в коментарі директор ТОВ Хмельницькгаз збут Олександра Панькевич.

Закон, на який робить поклик пані Панькевич, з жовтня 2015 року розмежував функції оператора від функцій тих, хто видобуває газ, і постачальників. Усі облгази, контрольний пакет яких закріплений за біглим олігархом Дмитром Фірташем, втратили монопольне становище. На ринок газу зайшли абсолютно нові гравці, котрі взялися за написання власної бізнес-історії.

naftogaz

 

Темна конячка

Київська ТОВ “Трансгазенерго” цілком може гордитися тим, що заткнула за пояс ТОВ “Хмельницькгаз збут”, оскільки більшість “виїзних” тендерних зустрічей завершувались грою в одні ворота. Так, за даними ресурсу Zакупівлі 2.0, з 1 вересня 2017 року до 19 січня 2018 року “Трансгазенерго” уклало 30 договорів на суму 30,61 млн. грн з бюджетними організаціями Хмельницької області щодо поставки природного газу. Переважна більшість виграшних лотів стосувалася закупівель в діапазоні до і вище 1 млн. грн.

ТРАНСГАЗЕНЕРГО_закупівлі

Водночас хмельницькі газзбутівці за аналогічний період поклали до кишені 55 договорів на 11 млн. грн. Вал вдалося нарости, здебільшого за рахунок допорогів (лоти до 200 тис. грн), які, по своїй природі, не передбачають реальної конкуренції. Серед угод на мільйон і вище у “Хмельницькгаз збуту” три показові торги: Хмельницька обласна рада, яка з третьої спроби купила блакитного палива на 1,79 грн, що за законом, передбачає на вибір будь-якого учасника без аукціону. Тому й зупинилися на місцевому газотрейдері.

Хмельницькгаз-збут_закупівлі

Другий тендер на 1,76 млн. грн дістався від Білогірської ЦРЛ. Замовник із формальних підстав відмовився від дешевшої пропозиції, де економія становила майже 40 тис. грн.

Третій приклад є досить показовим, оскільки чи не вперше замовник настільки твердо відстояв учасника торгів, якого хотів бачити переможцем. Ціна питання — 1,02 млн. грн. Тож Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України закрив очі на певні не відповідності у заявленій ТОВ “Хмельницькгаз збут” тендерній документації, назвавши їх формальними (несуттєвими) помилками.

Все ж таки, давайте проаналізуємо історію успіху ТОВ “Трансгазенерго” на Хмельниччині. За даними аналітичної системи YouControl, підприємство зареєстровано у червні 2015 року киянами Юлією Наумець та Іриною Шабаєвою. Директором зазначено Олексія Муратова. 1 серпня 2017 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, видала ліцензію “Трансгазенерго” на постачання природного газу в Україні.

На Хмельниччині київська компанія засвітилася восени минулого року. І майже одразу почала класти на лопатки “Хмельницькгаз збут”. Спочатку це виглядало у деякій мірі комічно, адже газзбутівці підставили самі себе, напартачивши з тендерною документацією. До прикладу, залляли в систему ProZorro не повну постанову НКРЕКП №633 (із необхідних трьох сторінок документу було лише два).

Далі ж “Трансгазенерго”, схоже, знайшло надійного спаринг-партнера на тендера. Ним стало ТОВ “Енергогазрезерв” із Черкас. Взаємовиручка просто вражала, з якою холоднокровністю черкащани виконували роль статистів, виводячи “Трансгазенерго” у переможці!

Конкретні приклади. Поліція Хмельниччини купувала 283,2 тис. куб. м газу. На торги прийшли кияни і черкащани, первинні цінові пропозиції яких залишилися незмінними до кінця аукціону. Це дало можливість “Трансгазенерго” перемогти.

1

Подібна історія із торгами, організованими Хмельницькою обласною психіатричною лікарнею №1. У парі “Енергогазрезерв”-“Трансгазенерго” виграла остання фірма.

Або ще — Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради провело торги із закупівлі 268 тис. куб. м газу. Їхнє успішне завершення забезпечили “Енергогазрезерв і “Трансгазенерго”.

У свою чергу київський газотрейдер виявився справжнім джентльменом під час участі в тендерах у Черкаській області. Одна його присутність дозволила безболісно вийти в переможці ТОВ “Енергогазрезерв”.

2

Скористався теоретичними елементами підігрування й “Хмельницькгаз збут”. Під час закупівлі блакитного палива для Городоцької міської ради в амплуа конкурента виступила інша “фірташовська” компанія зі Львова, яка забезпечила перемогу місцевим газовикам.

3

“Прогнозували, що на окремі території не вийдуть інші газотрейдери. Для цього ми пропонували аналогічним компаніям (ТОВ Львівгаз збут авт.) взяти участь, щоб відбулися тендера. Це зручно передовсім для бюджетних організацій, що дозволяє вчасно провести закупівлю газу”, — пояснила Олександра Панькевич.

Водночас у київській “Трансгазенерго” коротко прокоментували НГП свою перемогу у Хмельницькій області, мовляв, “Хмельницькгаз збут” на торги виходив із вищою пропозицією, ніж в інших конкурентів.

“Стовідсотковим критерієм відбору переможця у системі ProZorro є ціна. Нижча ціна, нормальні документи — ти переможець. Крапка”, — додали у столичній компанії.

Дорогі допороги

Після провальних торгів вище 200 тис. грн хмельницькі газовики намагаються добрати за рахунок допорогових закупівель. Так, Довжоцька сільська рада за 17 тис. куб. м заплатить ТОВ “Хмельницькгаз збут” 199 тис. грн. Себто “куб” газу обійдеться їм 11,70 грн. Хмельницький слідчий ізолятор замовив 6070 куб. м за 68 тис. грн. У перерахунку маємо 11,20 грн за “куб”. Сектор культури Теофіпольської райдержадміністрації за 15,49 тис. куб .м віддасть 172 тис. грн або 11,10 грн/куб.м  газу.

Разом з тим, січневий тариф “НАК “Нафтогаз України” за умови оплати після або протягом періоду поставки становив 10733 грн. за тисячу кубометрів. А з 1 лютого пішло не значне зменшення ціни на газ (за прейскурантом “Нафтогазу”) – 10141 грн за тис. куб.

“У ціну блакитного палива “Хмельницькгаз збут” додатково заклав тариф на транспортування магістральними газопроводами. Плюс ми безпосередньо базуємося на території області, маємо філії в кожному районі. Все це — утримання персоналу — тягне за собою збільшення вартості газу”, — додала Панькевич.

Натомість газзбутівці не приховують: через невдалу газову кампанію 2018 року наслідки можуть бути непрогнозованими  —  аж до оптимізації штату працівників. Всі ж висновки обіцяють зробити після аналізів показників діяльності “Хмельницькгаз збуту” за результатами I півріччя.

Що це було?

На початку січня НГП описував цікаву тендерну закупівлю, в якій державна установа “Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України” як тільки могла витягувала переможцем місцевого постачальника. Ще й з помпою наголосила: “При обранні переможцем ТОВ “Хмельницькгаз збут” було зекономлено близько 87156 грн. бюджетних коштів за 108 тис. куб. м природного газу”.

Що ж відбулося у дійсності? З моменту підписання договору (10 січня) тричі вносилися зміни до основного документа. У двох випадках газзбутівці домоглися підвищення вартості товару (загалом на 20%), зіславшись на “скачок” цін на ринку природного газу. Таким чином, замість “переможних” 108 тис. куб м газу за ціною 1,02 млн. грн “Хмельницькгаз збут” поставить 91,4 тис. куб. м. Звідси вартість “куба” блакитного палива зросла з 9,48 грн — до 11,20 грн!

Якщо ж порівняти стартові позиції всіх учасників на описаних торгах, то дві “товки” “Трансгазенерго” і “Енергія України” могли спокійно закачати в труби обласного лабораторного центру 108 тис. куб. м газу за ціною 10,29 грн/куб. То де економія, панове?

Віталій Тараненко.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 5

  1. Це добре. Можливо “Хмельницькгаз” почне повертатись обличчям до споживачів. Багато раз спілкувалась з представниками “Хмельницькгаз” – жодного приємного моменту. Жодної, своєчасної, відповіді на запити.

  2. А що – це добре. “Хмельницькгаз збут” грають по правилах, в рамках Закону “Про вільний ринок газу”

  3. і про що стаття? хто цікавиться ціною на газ – все є на ПРозорро, явна заказуха під київського продавця

  4. Цей добродій відомий заказушними матеріалами. Прослідковується слід київських постачальників.

  5. Роздуми на вільну тему. Автор мав би просто взяти з різних районів платіжку на газ, до прикладу маленького магазину що опалюється газом і зрівняти ціни. Тоді б і не писав цієї заказухи.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.