Конкурс пасажирських перевезень у Хмельницькому. якому передувало кілька судових процесів, переходить у фінальну фазу. На офіційному сайті міської ради вивішено 15 проектів рішень виконкому, який має ввести в дію розіграні маршрути під час самого конкурсу. Ймовірно, його затвердження відбудеться в останній тиждень грудня.
За підсумками голосування конкурсного комітету 28 листопада ТОВ «Рембуд-транс» визнано переможцем по 6 конкурсах із заявлених 9. При чому, лише по 1 конкурсу договір укладатимуть на 5 років. ТОВ «Хмельницьке таксі» перемогло у 4 конкурсах з 5 поданих, усі строком на 5 років. ФОП Марценюк переміг по 2 конкурсах із заявлених 3. Обидва договори будуть укладені на 1 рік. ФОП Мішин переміг по 2 конкурсах із заявлених 3. Обидва договори заключать на 5 років. КП «Електротранс» перемогло по 1 конкурсу із 2 заявлених.
“Незалежний громадський портал” проаналізував, що має змінитися вже 2018 року після запровадження цієї мережі перевезень. Якщо порівняти з блочною системою перевезень, яка діє з 2012 року і завершиться наприкінці грудня 2017-го, то кількість транспортних засобів повинна зменшитися на 45 одиниць.
Найбільше “вріжуть” 52-й маршрут «Катіон»-Ракове», на якому з Нового року їздитиме 8 замість 12 мікроавтобусів, а також №2 «вул. Північна – Ракове» – 8 при нинішніх 12-ти.
По три одиниці транспорту прибрали з маршрутів №20 «Завод “Катіон” – Автостанція № 1», №27 «Озерна – Ружична», №24 «СТ “Аліса” – Сілістра».
На два “пижика” менше випускатимуть перевізники на маршрути №№23, 29, 30, 32, 35, 54, 55.
Водночас влада вирішила збільшити кількість транспортних засобів на маршрутах №51 «Завод «Катіон»– Ракове» (+4), №7 «Озерна – Лезневе» (+3), №36 «Завод «Катіон» – Книжківці» (+2), №39 «Озерна – вул. Волочиська» (+2), №49 «Завод «Катіон» – Озерна» (+2), №1 «Автостанція №1» – вул. Малиницька» (+2), №46а «вул. Північна – Лезневе» (+2), №21 «Завод «Катіон» – Автостанція № 1» (+1), №25 «Завод «Катіон» – Ракове» (+1).
Також нова транспортна мережа Хмельницького передбачає зникнення ряду маршрутів. Не стане колись популярної серед базарників 44-ї маршрутки «Завод «Катіон» – Автостанція № 1» (по вул. Зарічанській). Як з’ясувалося, цей маршрут нині обслуговує комунальне підприємство “Електротранс”, однак фактичних рейсів по ньому немає. На конкурсі з перевезень директор КП Віктор Паламарчук пояснив, що найманий приватний перевізник відмовився возити хмельничан цим маршрутом, бо йому невигідно.
Ще один “сюрприз” – це відсутність з 2018 року 41-го «Аеропорт-Лісові Гринівці». Маршрут сполучав Хмельницький із селом Лісові Гринівці Хмельницького району, яке давно інтегрувалося в обласний центр, не зважачаючи на те, що створило окрему територіальну об’єднану громаду.
Кануть у Лету й маршрути №№ 4, 5, 51а, 15, 33, 34, 42, 3, 6, 45, 48, 5а, 17.
Намість з’являться “31-й”, який возитиме пасажирів з вул. Кармелюка (мікрорайон Озерна) до вул. Свобода; маршрут №30А “Озерна-Дубове” (їздитимуть великогабаритні автобуси); №39а “Озерна – вул. Залізнична”; №56 “Автостанція №1-Гречани”, №57 “Гречани – вул. Болбочана”, №58 “Катіон- Автостанція №1”.
Заступник міського голови Андрій Бондаренко на своїй сторінці у “Фейсбук” повідомив, чому влада не поспішатиме відмовлятися від малогабаритних автобусів типу “спрінтер”.
“Повністю відмовитися від «маршруток» також не можна, бо цього не дозволяє існуюча в місті дорожня інфраструктура: вузькі дороги, різкі підйомі і круті повороти, особливо у відділених мікрорайонах Лезневе, Книжківці, Ружична, Гречани. Не слід забувати і про економічну доцільність чи недоцільність використання великих автобусів на маршрутах, не немає відповідного пасажиропотоку”, – сказав він.
Посадовець наголосив, що транспортна реформа, яка розпочинається з 2018 року, містить комплекс заходів. Сюди входять:
1) жорсткий контролю за дотриманням перевізниками умов перевезень (розірвання договорів у разі 3-х не усунутих порушень протягом місяця);
2 ) рух громадського транспорту за графіками та запровадження GPS-навігації, яка дозволить і владі, і хмельничанам слідкувати за дотримання цих графіків;
3) нові «розумні» зупинки і електронні табло (у наступному році на 5 таких зупинок і 10 табло);
4) облаштування заїзних кишень для громадського транспорту (5 у цьому році і стільки ж у наступному, якщо дозволить бюджет);
5) подальше оновлення рухомого складу: 12 вже закуплених нових тролейбусів, 3 капітально відремонтовані і 7 нових тролейбусів найближчим часом. Крім того, до літа наступного року очікуємо на маршрутах ще мінімум 8 нових автобусів на газу (вони вже є в місті) і нових щонайменш півтора десятки нових автобусів від існуючих перевізників;
6) запровадження електронного квитка. Перший етап вже здійснено: придбано валідатори в тролейбуси, є можливість оплачувати квиток за допомогою смартфону. Далі працюємо над карткою хмельничанина і можливістю оплачувати проїзд контакту «пасажир-кондуктор».
Подробиці про конкурс пасажирських перевезень читайте у публікації “Перевезення по-хмельницьки: переобладнані спрінтери, заїжджий “гастролер” і тролейбусник на “лазопазиках“.