У проекті Програми поводження з побутовими відходами у Хмельницькому на 2018-2019 роки, який буде винесено на сесію міськради, окрему увагу планують приділити заходам із впровадження роздільного збирання побутових відходів та мінімізації їх утворення.
Так, влада вважає, що особливої уваги потребує підвищення якості послуг з вивезення відходів та недопущення вивозу вторинної сировини на міський полігон. З метою зменшення кількості відходів та унеможливлення їх повторного використання сторонніми особами, мешканцям рекомендується проводити деформацію ПЕТ-пляшки та викидати її. Таким чином, зменшується обсяг непотрібної пляшки в 3-4 рази. Цим відповідно заощаджується місце в автомобілі.
У проекті Програми зазначається, що важливим завданням мінімізації утворення відходів є відмова мешканців Хмельницького від придбання та використання виробів із пластику: пакетів, контейнерів для продуктів, пластикової тари, одноразової посуди тощо. Не рекомендується використовувати повторно пластикову пляшку та особливо не купувати продукти на базарі у вживаних пластикових пляшках.
Як альтернатива, мешканцям рекомендовано використовувати багаторазові сумки, паперові пакети для пакування продуктів харчування, паперовий одноразовий посуд тощо. Відмова від споживання їжі та напоїв із пластикової тари дозволять не тільки покращити навколишнє природне середовища але й здоров’я мешканців.
Що стосуєтсья збору небезпечних відходів, які утворюються в побуті (відпрацьовані люмінесцентні лампи, побутові елементи живлення, ртутні термометри), то на території міста він здійснюється з 3015 року за допомогою мобільних пунктів прийому з подальшою передачею ліцензованому підприємству на утилізацію. З 2018 року кількість мобільних пунктів збору небезпечних відходів та час їх роботи обіцяють збільшити.
Довідково. У Хмельницькому міський полігон створений стихійно у 1956 році. Експлуатується комунальним підприємством «Спецкомунтранс» та займає площу понад 13 га. Наразі на полігоні накопичено 4,2 млн. тон побутових відходів.
У середньому за добу на полігон побутових відходів вивозять понад 2300 куб. м. Річний об’єм побутових відходів становить 850 тис. куб. м.
ХКП «Спецкомунтранс» забезпечує обслуговування 3116 контейнерів, в т. ч. 140 контейнерів для роздільного збирання побутових відходів (петпляшка, скло). Загальна кількість контейнерних майданчиків — 234.
Вивезення побутових відходів здійснюють 34 сміттєвози, які знаходяться на балансі комунального підприємства.
Більше про проблеми з відходами читайте у статті “Сміттєвий” Хмельницький у пошуках інвесторів”.