Десятки і сотні мільйонів гривень наших з вами податків витрачаються на тендерах для закупівлі різноманітних товарів, робіт та послуг. Тут п’ять, мільйонів, там десять, двадцять, тридцять… Щоб ці кошти витрачалися ефективно, а придбані товари чи збудовані об’єкти були якісними придумали тендери, де фірми мають конкурувати між собою та пропонувати найвигідніші пропозиції за найкращою ціною. Але для чого знижувати ціну, якщо можна на тендер прийти з другом, зробити вигляд, що ви конкуруєте, а насправді взяти по максимуму. А що, один раз живемо. Ну а якщо ти депутат, та ще й власник заводів, яхт і параходів, то жити тобі треба красиво. Шкода, що за наш з вами рахунок. Але незабаром «лафа» для декого може закінчитися…
У вересні 2016 року Сатанівська селищна рада оголосила тендер на Будівництво спортивного комплексу на території школи по вул. Б. Хмельницького, 44 в смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області, тендер UA-2016-09-14-000405-a). Очікувана вартість закупівлі становила 10 541 897,60 грн. Свої пропозиції на участь у торгах подали дві фірми – ПрАТ «Об’єднання «ПРОГРЕС» та ПП ПРИВАТНА ФІРМА “ДІТА”. Це мінімальна кількість учасників ,при якій рахується, що відкриті торги відбулися.
Скріншот результатів аукціону
На аукціоні, який відбувся 7 жовтня минулого року, конкуренти мали б змагатися, знижуючи свою ціну. Але цього не відбулося, і початкові ціни обох фірм стали остаточними. Фірма «Діта» задалася без бою, хоча для перемоги стартову ціну можна було знити всього лише на якісь 5%.
Громадські активісти з ініціативи «ЗА чесний тендер» звернули свою увагу на такий розвиток подій і запідозрили, а чи бува ці фірми не пов’язані між собою і не змовилися, що прямо заборонено законом. Аби перевірити свої підозри, вони, з допомогою одного з київських народних депутатів звернулись до контролюючих органів.
У підготовленому активістами зверненні було вказано на деякі порушення у підготовці тендерної документації замовником, але найцікавіше – те що засновники та кінцеві власники обох фірм можуть бути пов’язаними між собою. Адже, наприклад, вони обоє є співзасновниками Хмельницької обласної іудейської релігійної громади.
У відповіді від 15 червня 2017 року на звернення народного депутата Антимонопольний комітет України, зазначивши що заявник не надав «підтвердних матеріалів» змови все ж поінформував про те, що дано доручення Хмельницькому теросередку АМК перевірити дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Скріншот відповіді АМК України на звернення народного депутата України О.Черненка
І ось 26 липня на сайті Хмельницького відділення Антимонопольного комітету України з’явилася інформація про те, що ними розпочало низку справ за ознаками порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема і справи відносно ПрАТ «Об’єднання «Прогрес» та ПФ «Діта» за спортивний комплекс у смт. Сатанів.
Скріншот новини із сайту ХОТВ АМКУ
За інформацією бізнес-пошукової системи YouControl засновником ПрАТ «Об’єднання «Прогрес» є депутат Хмельницької обласної ради Артур Фрідман (79,49%), депутат Хмельницької обласної ради, голова постійної комісії з питань будівництва, ЖКГ, інвестполітики, природокористування та екології (яка і виділяє кошти на подібні об’єкти). Він також є гендиректором ПрАТ «Об’єднання «Прогрес», є засновником ПП «Торговий дім «Прогрес» (100 %), ПП «Авангард-Колсалтинг» (100 %), ТОВ “ДП” “Контакт-Славута” (76 %), ТОВ «Контакт-Славута-Плюс» (75,5 %), ТОВ «Прогрес-Будкомплектація» (50 %) та ТОВ «Данчес» (20,05 %).
Разом з цим ПрАТ «Об’єднання «Прогрес», є засновником більше десятка юридичних осіб, 7 з яких припинено, а одна перебуває в стадії припинення. Також юрособа є власником 79,6 % акцій ПрАТ «Дунаєвецька меблева фабрика»
За інформацією сайту «Zакупівлі 2.0» впродовж усього періоду діяльності ця юрособа отримала 23 (допорогові і надпорогові) закупівлі на загальну суму майже 120 млн. грн.. У 2017 року лише одна закупівля – Капітальний ремонт будівлі дошкільного навчального закладу Берездівського НВК «дошкільний навчальний заклад-школа І-ІІІ ступенів» Берездівської сільської ради на майже 5,7 млн. грн.
Засновником приватної фірми «Діта» на 100 % є екс-депутат Хмельницької міської ради Михайло Кіперман. Також він є засновником ще однієї юрособи – ТОВ «Фінансова компанія «Житлобудінвест» (90 %). ПФ «Діта» має на своєму рахунку 31 закупівлю на загальну суму майже 156 млн. грн, у 2017 р. нею отримано вже 6 угод на майже 38 млн. грн.
У 2012 році засновники цих двох юросіб разом із Олександром Файнгольдом стали засновниками Хмельницької обласної іудейської релігійної громади, а Артур Фрідман ще є уповноваженою особою цієї юрособи.
Ми детально проаналізували закупівлі, в яких учасником було ПрАТ «Об’єднання «Прогрес» та виявили тенденцію, яка вже давно мала б зацікавити антимонопольників. Раніше ця юрособа дуже часто на тендерах «конкурувала» з фірмою ТОВ «Ребелс», зокрема у закупівлях за 2013-2017 рр.:
- Капремонт будівлі ДНЗ Берездівського НВК (5,6 млн грн, поведінка учасників була аналогічна – зниження вартості не відбулось впродовж 3 раундів, 15.08.2017);
- Реконструкція корпусу №1 НВК у м.Славута (36,8 млн. грн, 28.09.2016);
- Капремонт будівлі Мирутинського НВК, Славутського району (2,4 млн. грн, 26.07.2016);
- Капремонт будівлі Берездівського НВК, Славутського району (2,8 млн. грн, 29.06.2016);
- Реконструкція з добудовою існуючої будівлі під гуртожиток Славутського ліцею-інтернату (15,9 млн. грн, 26.06.2015);
- Капремонт будівлі НВК «Загальноосвітня школа №5» (2,9 млн. грн, 23.09.2014);
- Реконструкція учбового корпусу Славутського обласного спеціалізованого ліцею-інтернату (7 млн. грн, 21.08.2013);
Слово «конкурувала» ми взяли в лапки тому, що Ребелс постійно програвав і це їх ніскільки не турбувало, торгуватися вони не намагалися, лише постійно платятчи за участь в закупівлях, витрачаючи час на підготовку документів тощо.
У всіх вказаних вище закупівлях участь брало лише два учасника (для дотримання норми закону), а їхні цінові пропозиції завжди мінімально різнилися між собою. ТОВ «Рембелс» у 2016 та 2017 році взагалі не отримувало перемог у надпорогових закупівлях, лише у 2011 році воно мало два тендери на більше як 1 млн. грн кожний. У 2012 – 2015 рр. ця юрособа не виконувала жодних договорів за результатами участі у закупівлях, однак активно виступала «спаринг-партнером» для ПрАТ «Об’єднання «Прогрес». Описані вище факт весь час наштовхували на думку про антизаконну змову, яка призвела до втрат бюджетних коштів.
Усі закупівлі ТОВ «Рембелс» за 2011 – 2017 рр.
Коментуючи справу з тендером на сатанівський спортзал заступник голови Хмельницького відділення Антимонопольного комітету України Роман Примуш підтвердив, що територіальне відділення вбачає порушення та займається збором доказів.
«До нас надійшло звернення Державної аудиторської служби і звернення народного депутата з цього приводу. Розглянувши їх відділення (АМК) взяло документацію закупівлі у замовника та проаналізували її. Також було проаналізовано пропозиції учасників та виявлено ознаки узгоджених дій – схожість документів, однаковість гарантійних листів, ідентичність підготовки технічної частини пропозицій. Зараз аналізується пов’язаність засновників юросіб. Сподіваємось, що протягом місяця буд завершено збір всіх документів та буде прийнято рішення. Якщо буде прийнято підтверджуюче рішення, то учасників буде оштрафовано і внесено до перелік суб’єктів, яким заборонено 3 роки приймати участь у закупівлях» – зазначив Роман Борисович.
Ми спробували взяти коментар у представників фірм, які підозрюються у змові за офіційними контактами, що зазначені у Єдиному реєстрі юридичних осіб, а також 4 вересня 2017 року відвідували їх офіси, однак поспілкуватися з представниками ПрАТ «Об’єднання «ПРОГРЕС» та ПП Приватна фірма «Діта» не вдалося, на місці уповноважених осіб не було, на прохання зв’язатися з журналістами теж, наразі, жодної відповіді ми не отримали.
Коментар Мирослави Примак, юриста Громадської ініціативи «За чесний тендер»:
«Оскільки засновники єдиних двох учасників є одночасно засновниками іншої організації, невиключено, що суб’єкти господарювання ПрАТ «Об’єднання «ПРОГРЕС» та ПП Приватна фірма «Діта» могли змовитись та взяти участь у тендері, попередньо узгодивши свою поведінку, втому числі і щодо цін. Тобто – допустити антиконкурентні узгоджені дії, що призвели до спотворення результатів торгів» – зазначила Мирослава.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про захист економічної конкуренції» узгодженими діями є укладення суб’єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об’єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб’єктів господарювання.
Узгодженими діями є також створення суб’єкта господарювання, об’єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб’єктами господарювання, що створили зазначений суб’єкт господарювання, об’єднання, або між ними та новоствореним суб’єктом господарювання, або вступ до такого об’єднання.
Знімки із будівельного майданчику спортивного комплексу, смт. Сатанів (04.09.17 р.)
(у першоджерелі цього матеріалу наявний відеозапис із місця будівниутва – посилання внизу)
Побувавши на самому об’єкті, будівництво якого має бути завершено до кінця цього року, ми засумнівалися, що він буде зданий вчасно (фото будівництва). На початок вересня 2017 р. масштаби виконаних будівельних робіт виглядають досить скромно.
Ми очікуємо на об’єктивне та оперативне завершення розгляду справи у АМКУ, яке б припинило будь-які зловживання при використанні коштів платників податків. Адже справжня конкуренція на тендерах дає до 10-15% економії. Лише на одному описаному тендері мова йде про суму понад 1 мільйон гривень. За ці кошти дуже багато можна зробити, і старенькі класи відремонтувати, і оргтехніку та інтерактивні дошки закупити, і спортивний інвентар придбати…
Альона БЕРЕЗА, ГО “Жіночий Антикорупційний Рух”
Розслідування проведено в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «РЦСП» за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy».
Першоджерело матеріалу на сайті ЖАРу за посиланням: https://goo.gl/2G5phe
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!