Сьогодні у Хмельницькій міській раді відбулась нарада робочої групи з розробки програми “Збір та утилізація звалищного газу з полігону твердих побутових відходів”. Заступник міського голови Володимир Гончарук наголосив, що головним завданням сьогоднішньої зустрічі було обговорити та виробити концепцію вирішення цієї проблеми.
Хмельницькому сміттєвому полігону вже понад 50 років. Його площа становить 6 гекткрів, 1,8 з яких вже виведені з експлуатації. За словами директора КП “Спецкомунтранс” Владислава Кривенчука, висота наваленого сміття у деяких місцях досягає 38 метрів.
Сьогодні існують ризики спонтанних викидів біогазу. Щоліта на полігоні спалахують пожежі з декількількома осередками займання. Кривенчук зазначив, що одну з таких пожеж тушили впродовж 9 днів. Тому відкачування газу є дійсно необхідним заходом.
Представник інституту газу НАН України Генадій Жук зазначив, що в Україні вже впроваджено шість подібних проектів і досвід роботи в цій галузі є.
За попердніми підрахунками на хмельницькому полігоні можна буде видобувати 600 кубічних метрів біогазу, з якого можна видобути 1 мВат електрики та стільки ж тепла. На полігоні можна буде пробурити 6-7 свердловин.
Наразі в міській раді мають напрацювати порядок розробки необхідної документації із залучення приватного інвестора. У складанні документів допомагатиме міжнародний проект USAID. Досвід державно-приватного партнерства у галузі видобутку біогазу буде першим в Україні.
До того ж видобуток біогазу на хмельницькому полігоні не виключає побудови сміттєпереробного заводу. За словами фахівців, біогаз переважно утворюється з харчових відходів, які заважають переробці іншого сміття.