Оптимізація освітньої мережі: європейський досвід та українські реалії

Як всім нам відомо, Державним бюджетом на 2016 рік передбачається з 1 вересня закриття шкіл, де навчатиметься менше 25 учнів. Це початкові сільські школи, учням яких буде запропоновано навчатися в сусідній школі, яка буде базовою і туди школярів будуть довозити шкільними автобусами.

Це є оптимізацією освітньої мережі з метою надання якісних знань та ефективного використання бюджетних коштів, яких не вистачає.

Що я пропонував на сесії обласної ради, як її депутат?

Перебуваючи в сусідній Польщі, в якості міжнародного спостерігача від Ради Європи, поцікавився, як поляки проходили «ази» освітньої реформи. У них теж закривалися малокомплектні школи. І вони народний гнів перетворили в народну ініціативу – або ваших дітей будуть довозити в якісну базову школу, або ви, тобто батьки, створюєте громадську організацію (до створення якої іноді долучалися підприємці, церква), забираєте на баланс школу з усім майном, самі формуєте кошторис та приймаєте по контракту вчителів, а держава з свого боку передає громадській організації бюджетні кошти – так званий бюджетний стандарт на 1 учня, в залежності від кількості учнів.

Ініціатива ця прижилася в Польщі – з’явився реальний контроль, реальне самоврядування, стали економно витрачатися кошти, ніякої корупції, частину приміщень школи, які не використовуються, здали в оренду, в окремих школах є своя земля, яка також здається в оренду фермерам і т.д.

Нам, українцям, подібний досвід варто хоча б обговорити в територіальних громадах. Можливо з’являться інші пропозиції. Сьогодні нам, як ніколи, потрібно разом знаходити правильні рішення. Єдине знаю, що сидіти і нічого не робити – це не позиція.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Олуйко

Віталій Олуйко

Представник України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи, депутат Хмельницької обласної ради
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 2

  1. А який досвід щодо реформування вищої освіти? І чи будете ви якось впливати на ситуацію в ХУУПі?

  2. Віталій Миколаевич , це добре що піклуетесь за освіту,за це дякуемо. Чому Ви не піклуетесь за медицину,при Вас хочуть знищити Кардіодиспансер.Дуже великі кошти викидаються на проектну документацію 570 тисяч гривень.У нас ,що немає куди гроші діти.Районі лікарні немають, за що купити медикаменти, а ми будем робити реконструкцію кардіодиспансера,для зятя Флексанберга.В обласній лікарні є кардіохірургія навіщо тратити гроші. Дякуємо.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.