Незалежний громадський портал

Незалежний громадський портал

Telegram facebook twitter youtube
Увійти
Головна Новини Актуально Інтерв’ю Фоторепортаж Статті Блоги

Як українські технології допомагають боротися з ворожими дронами на фронті

Опубліковано: 23.07.2025 наш телеграм-канал      поділитись: Facebook, Tweeter

Від артилерійських дуелей – до двобою дронів і РЕБ

Ще зовсім недавно артилерія вважалася «богом війни», завдаючи левової частки уражень. У сучасних же боях правила гри змінили дрони. Якщо раніше до 70% цілей знищувалася артилерійським вогнем, то тепер фронтові звіти свідчать, що до 80% втрат можуть спричиняти саме ворожі безпілотники. Війна трансформувалася: сьогодні над окопами постійно гудуть Мавіки і FPV-дрони, а протистояти їм покликані системи радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Виникнення нового фронту: протистояння РЕБ і дронів

На кожен «меч» завжди знайдеться «щит». Коли небо заполонили ворожі дрони, українські сили відповіли розгортанням численних систем радіоелектронної боротьби.

Як працює РЕБ? Простіше кажучи, це електронний «глушник» – система випромінює сильні радіо шуми на тій самій частоті, що й здійснюється управління дроном. У результаті безпілотник або втрачає зв’язок з оператором і неконтрольовано падає, або перемикається в аварійний режим (зависає чи повертається назад).

Перші місяці війни народили прості антидронові засоби – рушниці-глушилки, змайстровані волонтерами. В 2022 році вони перекривали найпоширеніші частоти управління дронів 2,4 ГГц, 5,8 ГГц і 900 МГц. Оператори просто наводили таку «рушницю» на ворожий квадрокоптер, змушуючи впасти. Однак з часом противник пристосувався – став використовувати нестандартні частоти, поза діапазоном дії цих рушниць. Тож волонтерські рішення вже не закривали проблему повністю. Постала потреба у новому підході.

Гонка технологій

Протистояння дронів і РЕБ нагадує вічне змагання меча та щита – кожна сторона постійно адаптується, щоб переважити іншу. Ось основні тенденції цієї «гонки технологій»:

Ворожі оператори швидко зрозуміли, як обійти українські глушилки. По-перше, вони масово переключили свої FPV-дрони на нестандартні частоти, які не покривалися нашими типовими РЕБ-комплексами. По-друге, дрони навчилися міняти частоти «на льоту». І зараз у хід пішли екзотичні рішення – з’явилися FPV-дрони на оптоволокні, керовані по кабелю. Такі апарати взагалі не вразливі до радіоелектронного впливу. Але більшість ворожих дронів все ще покладаються на радіоканали – але противник постійно шукає способи зробити їх стійкішими.

Кейси з фронту: чому «Бабай» став відповіддю на нові загрози

Україна сьогодні стала полігоном для відпрацювання інновацій у сфері дронів та антидронів. Яскравий приклад – історія створення вітчизняної РЕБ-системи «Бабай». Її шлях починався з волонтерської майстерні та антидронових рушниць. Коли ж противник адаптувався, команда зрозуміла, що потрібен якісно новий підхід. Волонтерський проєкт переріс у дещо більше – інженери створили окрему компанію, щоб розробляти засоби РЕБ нового покоління. Так народився «Бабай», який нині став грізною відповіддю на загрозу дронів.

Особливості “Бабая”. Це сучасна автоматична РЕБ-система, що може працювати без втручання людини. «Бабай» оснащений власним радаром, який сам сканує повітряний простір, виявляє сигнали ворожих БПЛА і автоматично вмикає режим подавлення. Оператору навіть не потрібно бути поруч – система голосом повідомляє про частоту, на якій працює дрон та активацію режиму подавлення. Причому «Бабай» ефективний навіть проти найновіших дронів, що використовують нестандартні канали зв’язку – комплекс сканує радіоефір у діапазоні від 150 до 6000 МГц. При потребі оператор може втрутитися і керувати установкою дистанційно – через кабельне підключення Ethernet за допомогою зручного веб-інтерфейсу.

Перевірено боєм. На відміну від багатьох сирих розробок, «Бабай» пройшов і польові тести, і сертифікацію в лабораторії. Низка бойових бригад ЗСУ вже використовують «Бабай», зокрема 67-ма ОМБр, 150-та ОМБр, 59-та окрема штурмова бригада ім. Я. Гандзюка, 17-та танкова бригада та інші. Таким чином волонтерська розробка перетворилася на серійний продукт, що рятує життя на передовій.

Новини у Telegram Незалежний громадський портал

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Модератор
Читати всі пости автора →

Календар публікацій

Липень 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
« Чер    

Погода
Погода у Хмельницькому

волог.:

тиск:

вітер:

Погода у Києві Погода у Львові 



© 2012 - 2025 Незалежний громадський портал. Всі права захищені.
Оперативні новини Хмельниччини.
40 queries in 0,062 seconds.
Platform: Desktop.
Зворотній звязок ngpsite@gmail.com
            Редакційний телефон: 097-618-67-71
           Адреса: 29000, м. Хмельницький, Грушевського 40 

Ми на Twitter
Ми на YouTube
Ми в Telegram

Рішенням №705 Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 10.08.2023 року
сайт «Незалежний громадський портал» зареєстровано як ЗМІ, відомості внесено до Реєстру
суб’єктів у сфері медіа та присвоєно ідентифікатор медіа – R40-01167

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!