Нову технологію обробітку ґрунту обрав для себе фермер із Хмельницького району Михайло Блонський. Він розповідає, що змінити класичний обробіток сільгоспугідь на технологію Овсінського з мінімальним обробітком ґрунту було вимушеним кроком. Тепер переконався в правильності свого рішення, бо чимало заощаджує на пальному, інформує Суспільне.
Фермер Михайло Блонський сіє сою, не вносячи в землю жодних мінеральних добрив.
«Добрива у 2022 році коштували 40 тисяч за тонну. Я їх не купував, бо це дорого. Зараз вирощую сою і не даю ніяких добрив. Всю солому, всі органічні рештки ми залишаємо в полі, не вивозимо, так ґрунт і удобрюється» – розповідає фермер.
Засіває фермер поля власноруч змайстрованою сівалкою. Каже, що виготовляв її рік з запчастин від різних агрегатів.
Нова сівалка потрібна фермеру, бо він перейшов на нову технологію мінімального обробітку ґрунту. З його слів, на більшості його полів земля — суглиниста, важкі ґрунти, які мають невелику вологовіддачу. Коли сухо, каже, земля перетворюється на тверді грудки, коли мокро — техніка застрягає в глині.
«Я вже з 2020 року не обробляю ґрунт взагалі. Якщо я обробляю ґрунт, то тільки цією сівалкою, не глибше семи сантиметрів. Тут земля може так висохнути, що буде як асфальт. Я чекаю хоч якогось дощу. Перемішую ґрунт, рештки соломи й на цьому все закінчується. Приходить весна, технологічно закриваю вологу важкими боронами й сію. З часом я відмовився від плуга, пережив цей стрес», — розповів фермер.
За словами Михайла, нова технологія дозволяє заощаджувати.
«Економія в мене значна на паливі. На одному гектарі орієнтовно 30 літрів дизпалива я економлю. Відколи я перейшов на цю технологію, я краще став заробляти. Не більше, а краще. Урожай збираю не більший, але менше витрачаю», — говорить Михайло.
Урожай, каже, збирає ненабагато менший, ніж аграрії, які оброблять угіддя класичним методом: «У 2022 році я зібрав 55 центнерів пшениці. Хлопці, які обробляють класичним методом, збирали шість-сім тонн».
Сою фермер сіє щороку, бо ця культура невибаглива і добре продається.
Окрім сої, Михайло Блонський вирощує пшеницю, ячмінь, гречку й соняшник.
«Зараз вже, коли я відмовився від обробітку, треба дотримуватися сівозміни. Треба, щоб сівозміна була хоча б чотири-п’ять культур», — каже Михайло.