Відповідну заяву опублікували на сторінці у соцмережі Хмельницької єпархії УПЦ МП.
«5 травня 2023 року, на сторінці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця в Telegram, опубліковано пост про стан релігійної свободи в Україні.
Омбудсман зазначає про те, що ним на постійній основі здійснюється парламентський контроль, метою якого є захист прав і свобод людини і громадянина.
Дмитро Лубінець стверджує, що під час моніторингових візитів не було зафіксовано істотних порушень чи конфліктних ситуацій. На його думку, волевиявлення членів громад у кожному випадку було вільним та відбувалося прозоро, а убезпечували проведення заходів поліцейські.
При цьому, Уповноважений сам зізнається, що відвідані саме територіальні громади, а не релігійні громади.
Омбудсман наводить законодавче положення, згідно з яким, частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).
Насправді дискримінація православних віруючих громадян України та релігійних організацій УПЦ продовжується. При так званих «мирних переходах з УПЦ до ПЦУ» не враховується волевиявлення дійсних членів релігійної громади залишитися в УПЦ МП, а такі «переходи», як правило, відбуваються у формі мітингів чи масових зібрань в будинках культури чи навіть під відкритим небом, нерідко за закликами окремих представників місцевої влади та ще й під час війни, коли подібні зібрання заборонені законом.
Після таких «переходів», забезпечення яких нерідко супроводжується застосуванням кийків та болгарок, храми часто залишаються порожніми або ж опечатаними, як це було, в тому числі, на найбільше християнське свято Великдень.
Також дивними вбачаються слова Уповноваженого про відсутність порушень прав людини при переходах до ПЦУ. Так, парафіяни захопленого Свято-Покровського кафедрального собору УПЦ м. Хмельницького, Свято-Георгіївського храму та Духовного центру при ньому, храму Казанської Ікони Божої Матері м. Хмельницького, інших релігійних громад УПЦ на Хмельниччині, саме у зв’язку з порушенням їхніх прав були вимушені звернутися до Надзвичайних і Повноважних Послів країн Європи, а також до координаторки системи ООН в Україні та Посла Представництва Європейського Союзу в Україні» – йдеться у заяві.