Ексголова Хмельницької облради Іван Гончар вважає, що якщо держава не запровадить примусову фіксацію цін на критичну групу товарів – на більшість українців очікуватиме гуманітарна катастрофа.
«Для тих, хто не розуміє важливість постачання з Херсонської, Миколаївської, Дніпровської областей та півдня Запоріжжя, повідомляю – близько 60% національного внутрішнього ринку овочів, фруктів, ягід, соняшникових зернят та інше – саме звідти. Нині ці регіони, частково, знаходяться під контролем окупантів чи під регулярними обстрілами» – йдеться у його дописі у Фейсбук.
За його словами, наслідки війни – непрогнозовані, проте ситуацію в країні, позбавлену 60% власного наповнення ринку овочів, фруктів, зернят та інш. – уявити набагато легше.
В цивілізованих країнах, з вільним внутрішнім ринком, цінові апетити великих сільгоспвиробників доволі ефективно балансуються малими та середніми господарствами (до 100 га) та можливістю доступного імпорту.
А нині, на порозі всесвітньої продовольчої кризи, керівники країн-флагманів не на жарт занепокоїлись регуляторною політикою цін на головну запоруку суспільної стабільності – харчі. Всі вони намагаються захистити свій внутрішній споживчий ринок – робити як найбільше запасів сировини та напівфабрикатів, аби зимою не мати голодних актів масової непокори після чергового удорожчання енергоносіїв та, за необхідності, підтримати сусідів.
«У нас, в Україні, на державному рівні, на жаль, так не відбувається. Не відбувається повноцінне формування запасів та ф’ючерсних постачальних угод, які б базувалися хоча б на приблизному розумінні зимового зростання внутрішньо-некомпенсованих потреб.
Не існує у нас і персональної підтримки продуктової безпеки. Влада Німеччини, наприклад, виділила кожному громадянину по 600 євро як допомогу за здорожчання харчування. Уряди низки інших розвинутих країн, як Франція, Ізраїль та інші також відпрацьовують компенсаторні механізми.
Тому, якщо ближчим часом не відбудеться кардинального поліпшення на південному фронті або держава не запровадить примусову фіксацію цін на критичну групу товарів – на більшість українців очікуватиме гуманітарна катастрофа.
Аналітика споживання свідчить, що за умов такої динаміки зростання цін -до зимового періоду 2/3 українців будуть готові лише на 30-40%. Вихід один – повернутись до «нульового мита» на критичну групу товарів (в першу чергу продукти харчування, ліки та товари які в Україні не виробляються)» – наголошує Іван Гончар.