Дев’ять 3D-проєкцій зруйнованих будівель виготовлять та встановлять у середмісті Хмельницького. Три з них – у процесі виготовлення, шість – на стадії розробки, інформує Суспільне.
Головний архітектор міста Хмельницького Максим Дружинін каже, що 3D-проєкції, які встановлять в обласному центрі, мають показати, як виглядав старий Проскурів та ті будівлі, які уже втрачені.
«Це будуть таблички з прозорого акрилу розміром десь А1-А2 формату, які встановлять на конструкції на двох ніжках. На них у векторному форматі, з поліліній, буде нанесено зображення, контур, і буде розміщена їх історія: на українській і на англійській мові. Тобто, ви підходите до таблички і стаєте так, щоб табличка проектувала на ту місцевість, де колись стояла старовинна будівля», – пояснює Максим Дружинін.
Які саме зруйновані будівлі відтворюватимуть шість 3D-проєкцій, що зараз знаходяться на стадії розробки, головний архітектор Хмельницького не каже. Розповідає, що оприлюднить дані про них після їхньої презентації на виконкомі.
Зараз оприлюднена лише інформація про три з дев’яти 3D-табличок. Одну з них встановлять на вулиці Староміській. Вона візуально відтворюватиме будівлю костелу Святої Анни, де зараз розташована перша школа.
Вчений секретар обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін розповідає, що перший дерев’яний костел на цьому місті побудували у 1716 році.
“У 1808 році побудували вже мурований, але маленький храм. А в 1905-1908 роках побудували от той грандіозний костел, який відтворюватиме 3D-табличка. Це барокова споруда з великими вежами, яка досить гарно виглядала. На жаль, до наших часів збереглися лише фотографії цього костелу, але сама будівля не збереглася. Після встановлення радянської влади, її вирішили розібрати для того, щоб побудувати щось інше в нашому місті. Частину костелу розібрали, а в 1937-38 роках храм взагалі вирішили підірвати”, – каже Сергій Єсюнін.
На місці, де зараз Ангел скорботи, раніше стояв будинок Берлянта. Він був збудований у 1912 році на замовлення місцевого міщанина Бейріша Берлянта. Друга 3D-проекція відтворюватиме цю будівлю.
“У 1930-их роках в цьому будинку розмістилися відділи і управління НКВС. 8 липня 1941 року Проскурів був захоплений німецькими військами. Коли німці уже були близько, а працівники НКВС не встигали вивезти свої архіви, то вони вирішили спочатку будинок Берлянта підпалити, а потім – підірвали”, – розповідає Єсюнін.
Третю 3D-табличку встановлять на привокзальній площі. Вона проєктуватиме колишню будівлю залізничного вокзалу, збудовану у 1872 році.
“Спеціально для будівництва цієї будівлі був найнятий архітектор Іван Вишневський, який розробив проєкт. Він був у такому неоготичному стилі. На той час вокзал став центром не тільки транспортного сполучення, але й і культурного життя міста. На жаль, будівля вокзалу, як і будинок Берлянта, був знищений у 1941 році радянськими військами, які відступали”, – розповів краєзнавець Сергій Єсюнін.