Обласною радою минулоріч засновано обласну премію імені Володимира Ґериновича за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень.
Відповідно до Положення премія присуджується щорічно до Дня краєзнавства – 28 травня за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень, яка сприяє утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, відродженню національної культури, популяризації історичного краєзнавства та вирізняється новизною й оригінальністю.
Премія виплачуватиметься у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за рахунок коштів, передбачених для цього в обласному бюджеті.
У зв´язку з військовим станом подання робіт на присудження премії та визначення лауреата було відтерміновано.
Сьогодні, 8 вересня, під головуванням керівника Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України Лева Баженова відбулося перше засідання комітету з премії за кращу краєзнавчу роботу.
На розгляд комітету надійшло п´ять робіт. Це, зокрема:
- монографія «Традиційний одяг українців Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.): історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості», автор Лілія Іваневич, член Національної спілки краєзнавців України та НСМНМ України, доктор історичних наук (м. Хмельницький);
- видання «Українсько-подільські етюди. Портрети подолян», автор Валерій Кухльовський, директор видавництва «Бедрихів край» (м. Хмельницький);
- довідково-історичне видання «Творці історії Подільського краю», автор Віктор Прокопчук, член Національної спілки краєзнавців України, академік Української академії історичних наук, доктор історичних наук, професор (м. Дунаївці);
- книга «Старосинявщина в історії та документах», група авторів у складі Ігоря Русого, Антоніни Поліщук, Любов Сердунич, Оксани Собур, Яна Козельського;
- монографія «Віхи зростання: технікум-інтернат, коледж, інститут (1971 – 2021 рр.) група авторів у складі науково-педагогічних працівників навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» (м. Кам’янець-Подільський) Мар´яна Тріпака, Олександра Комарніцького, Анатолія Скрипника, Людмили Комарніцької та Таїсії Боровик.
Члени комітету проаналізували подані на здобуття премії роботи та висловили особисте бачення щодо відповідності вимогам конкурсу представлених видань.
За результатами голосування, першим лауреатом обласної премії імені Володимира Ґериновича за кращу роботу в галузі історико-культурних та краєзнавчих досліджень визнано Лілію Іваневич за її монографію «Традиційний одяг українців Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.): історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості».
У монографії здійснена спроба репрезентувати регіонально-локальну специфіку традиційного вбрання українців Буковинської, Західної, Східної та Центральної зон Поділля другої половини ХІХ – початку ХХІ століття. Подано класифікацію народного одягу регіону за його конструктивно-художніми й функціонально-вжитковими характеристиками. Видання розраховане на істориків, етнографів, краєзнавців, культурологів і мистецтвознавців, усіх тих, кому небайдужа українська історія та культура.
Довідка. Лілія Іваневич народилася 10 вересня 1978 року в с.Пісочна Городоцького району Хмельницької області. Докторка історичних наук, позаштатна наукова співробітниця Хмельницького міського відділу Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України. Авторка понад 200 наукових праць з історії України, бібліографії й історичної біографістики, історії костюма, етнографії, краєзнавства та народознавства, опублікованих у вітчизняних і закордонних видання, зокрема, у Польщі та Чехії. Учасниця понад 100 наукових форумів різного рівня, у тому числі у Словаччині, Чехії та Білорусі.