В ніч на 3 вересня відбувся запуск ракети-носія Firefly Alpha. Вже на третій хвилині політ завершився вибухом, організованим самим центром управління польотами.
Вибух ракети-носія Alpha, запущеної в ніч на 3 вересня, стався не мимовільно, а в результаті дій співробітників центра управління польотами. Таке рішення було прийнято згідно з протоколом безпеки, заявили представники американської компанії Firefly Aerospace. Головне, що, попри невдачу, вдалося досягти декількох важливих цілей: стартувати, досягти надзвукової швидкості та зберегти функціональність в умовах максимального тиску.
Подробиці тестового запуску Alpha
Запуск ракети відбувся з космодрому воєнної бази Ванденберг, що знаходиться в Каліфорнії. Апарат підірвався приблизно через дві з половиною хвилини з моменту старту. Військові підтвердили, що вибух справді був контрольованим. Причиною цього рішення команди управління Space Launch Delta 30 названо відхилення в траєкторії польоту. Чому сталося падіння швидкості та відхилення, пише Bigmir)net. Розслідуванням займається спеціальна комісія, в яку, крім Firefly Aerospace, входять представники Федерального авіаційного управління та бази ВМС Ванденберг.
Українсько-американський бізнесмен Макс Поляков (Firefly Aerospace, EOS DA, Dragonfly Aerospace, SETS, Noosphere Ventures) не вважає, що перший млинець виявився глевким. Власник компанії FA нагадав, що жодна приватна організація не досягала успіху у своєму дебютному запуску. Звісно, перший політ ракети завершився раніше ніж планувалося, однак космос –– це важко. Ракеті вдалося відірватися від поверхні Землі та набрати надзвукову швидкість, вона спокійно витримала максимальний тиск й могла продовжувати рух, що є неабиякими досягненнями, зазначають у компанії.
Головним завданням на сьогодні є з’ясування причин відхилення від запланованої траєкторії, адже саме це спонукало центр управління на екстрені дії. Є попередня версія, згідно з якою проблема пов’язана з відмовою одного двигуна, а точніше клапану подачі палива. Приблизно на 15 секунді перестало надходити паливо, внаслідок чого ракета почала втрачати керованість та гальмувати.
Про компанію Firefly Aerospace
Компанію Firefly Space Systems заснували у 2014 році американські інженері Т. Марк’юзік, М. Блум та П. Дж. Кінг. Перший і сьогодні залишається головним виконавчим директором FA. Після 3 років роботи фірма зіткнулася з фінансовими труднощами та об’явила себе банкрутом. У 2017-му її активи викупив український бізнесмен Макс Поляков (Max Polyakov), об’єднавши компанію зі своєю EOS Launcher.
Головний офіс FA базується в американському Остіні (штат Техас). Також у підприємства є філіали у Вашингтоні, Горторні, Бертрамі, японському Токіо та Дніпрі. В українському центрі працюють понад 150 співробітників. Як пояснює Максим Поляков, Firefly Aerospace високо оцінює потенціал вітчизняних фахівців. Крім діяльності власного центру, компанія планує активну співпрацю з ВО «Південний машинобудівний завод» та КБ «Південне». Перші кроки у цьому напрямку вже зроблено.
Основна сфера діяльності Firefly Aerospace –– розробка власних космічних апаратів та ракет-носіїв. Мета –– створити реальну конкуренцію державним організаціям. Використовуючи потужну виробничу інфраструктуру і значний досвід інженерів, за плечима яких десятиліття роботи на найвищому рівні, компанія готова запропонувати рішення, що дозволять суттєво знизити ціни на ринку. Запуск ракети Alpha мав стати проривом в секторі транспортування малих супутників.
Анонсований бюджет підготовки польоту в 15 мільйонів доларів значно вигідніший за аналогічні пропозиції інших космічних компаній. Характеристики носія обіцяють можливість доставити до 1 тонни вантажу на низьку навколоземну орбіту і до 630 кілограмів –– на сонячно-синхронну. Планувалося, що Alpha буде літати мінімум двічі на місяць. Експерти вважають, що такий графік дозволить повністю задовольнити наявні потреби ринку. Звісно, перша невдача змусить скоригувати плани, та Макс Поляков зі своєю міжнародною командою впевнені, що обов’язково досягнуть мети.