Дев’ятнадцяте століття ознаменувалося введенням восьмигодинного робочого дня, чи стане 21 століття початком чотириденного робочого тижня. Обставини порушили всі традиційні графіки роботи, відкриваючи шлях дистанційній роботі. Багато співробітників відмовилися від поїздок в офіси, а в домашніх умовах швидко організувалися імпровізовані «робочі місця». Чи зможе всесвітній “карантинний режим” впровадити в реальність новішу модель роботи – чотириденний робочий тиждень.
До того ж, дуже багато хто вирішив змінити рід діяльності, і вирішили заробляти в інтернеті фрілансерами. Такий вид заробітку має на увазі пошук замовників на відомих інтернет-майданчиках: ETXT.ru, TEXT.ru, freelance. Є також робота онлайн на Кабанчику, тут можна заробляти копірайтером, веб-розробником, дизайнером, рерайтером, оптимізатором. Популярна біржа для фрілансерів пропонує безліч вакансій у вигляді основного або додаткового заробітку, також зручно користуватись додатком сервісу, який можна скачати на свій сматфон.
Короткий робочий тиждень – робота інтенсивніше
Питання про зміну кількості робочих днів піднімається вже давно. При цьому мова не йде про збільшення робочих годин. Багато західних країн почали впроваджувати пілотні проекти, аналізуючи їх результативність. І, як показує світова практика, результати приголомшливі. Продуктивність роботи співробітників збільшується незважаючи на те, що вони працюють меншу кількість годин. Це пов’язано з тим, що працівники можуть:
- Приділяти більше часу сім’ї, рідним, близьким;
- Займатися спортом;
- Приділяти час власним хобі;
- Відпочивати.
Люди після трьох вихідних виходять на роботу більш енергійними, бадьорими, наповненими силами, щасливими. Вони краще концентруються на своїх безпосередніх робочих обов’язках. При цьому на відведену роботу витрачається менше часу, але її якість не знижується.
Такий графік роботи ідеально підійде мамам, які виховують неповнолітніх дітей. Вони зможуть проводити більше часу зі своїми чадами, при цьому на заробітній платі це не відіб’ється.
На що вплине перехід
За спостереженнями психологів зміна кількості робочих днів впливає не тільки на загальне самопочуття працівників, а й на:
- Кількість лікарняних-захворюваність знизиться. Дуже багато хворіють на тлі депресивного і стресового стану, тривожних розладів. Майже в половині випадків причиною хвороби стає, максимальне навантаження на роботі.
- Екологію та економіку. У компанії йдуть менші витрати на оплату комунальних платежів: світло, вода. Співробітники менше користуються транспортом, що позитивно впливає на навколишню екологію.
Процес переходу на такий режим роботи досить складний і тривалий процес, що вимагає розробки і впровадження комплексних змін. Але, життя вносить свої корективи, особливо на ситуацію вплинула пандемія, і можливо в недалекому майбутньому мрія багатьох стане реальністю.