Криза українських націоналістів: хто тягне партію «Свобода» у політичне небуття?

Ризикові політичні маневри мера Хмельницького Олександра Симчишина, який представляє ВО «Свобода», можуть поставити хрест на перспективах партії обратися до наступного парламенту.

Без представництва у ВР політичний проект українських націоналістів може втратити статус всеукраїнського. Відтоді просування української національної ідеї в політичній площині зупиниться на декілька років.

Складне повернення

В жовтні 2014 року за підсумками парламентської кампанії партія «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» не пройшла до Верховної Ради. Для подолання 5%-го бар’єру не вистачило всього 0,29% голосів. Втім, без депутатів партія не залишилася: 6 «свободівців» перемогли по мажоритарці. Однак за такої мізерної кількості представників «Свобода» не змогла розраховувати навіть на депутатську групу в ВР VIII скликанні. Після парламентського фіаско керівництво партії вирішило зосередитися на майбутніх місцевих виборах 2015 року. Саме вони мали стати початком повернення «Свободи» до групи впливових політичних гравців на національному рівні.

Ставка керівництва партії зіграла. За результатами місцевих виборів-2015 ВО «Свобода» впевнено подолала 5%-й бар’єр, набравши загалом 6,8% серед усіх, хто проголосував. У порівнянні з парламентськими виборами 2014 року, партія набрала на 20% голосів більше, отримавши 1626 депутатських мандатів у місцевих радах всіх рівнів. Такий результат став можливий за рахунок суттєвого зростання прихильників «Свободи» в чотирьох областях, які є для неї базовими. Зокрема, в Тернопільській області +77%, Львівській +60%, Хмельницькій +52%, і Івано-Франківській +36%.

Але найбільшим досягненням ВО «Свобода» за підсумками місцевої кампанії-2015 стало здобуття мерських посад в трьох обласних центрах. Так, міським головою Івано-Франківська став «свободівець» Руслан Марцінків, його однопартієць Сергій Надал очолив Тернопіль, а представник «Свободи» Олександр Симчишин став мером Хмельницького. За оцінками політичних експертів, успіх цих політиків став можливим в першу чергу за рахунок зростання популярності партійного бренду, а вже потім за рахунок особистих якостей.

Розкольник Симчишин

Отже, місцеві вибори 2015 року подарували «Свободі» надію на відродження. Щоправда, в 2019 році партія знову не пройшла до Верховної Ради. Але, тоді стався «феномен Зеленського», який витягнув на перше місце партію «Слуга народу» і відправив в нокаут одразу декілька національних політичних проектів. Втім, керівництво ВО «Свобода» швидко оговталось від чергової поразки. Наступну ставку вирішили зробити на місцеві вибори 2020 року. Головними постачальниками голосів для партії мали стати «свободівські» мери обласних центрів.

Проте, несподівано для партійців мер Хмельницького Симчишин розпочав власну політичну гру. Справа в тому, що його прихід до влади по часу співпав із наданням місцевим громадам потужних фінансових ресурсів в рамках реформи децентралізації. Більше інших виграли мери великих міст. В бюджеті обласних центрів з’явилися кошти на ремонт і будівництво доріг, житлових будинків і прибудинкових територій. Тобто, тепер можна було не тільки обіцяти, а й результативно вирішувати проблеми мешканців Хмельницького, які накопичувалися роками. Відповідно, рейтинг Симчишина почав зростати. Паралельно мер став активно заходити в різного роду бізнес-питання.

«Зіркова хвороба» трапляється не тільки у представників шоу-бізнесу. Це досить розповсюджене явище в політиці. Можливо, саме так сталося із Олександром Симчишиним. Адже, чим довше він перебував на посаді хмельницького міського голови, тим більше спрощував відносини із «Свободою», якій він зобов’язаний своїм мерством. Поступово місце особистих політичних принципів займали бізнесові.

Згодом Симчишин вирішив розпочати власний політичний проект, який отримав назву «Команда Симчишина». Партія була створена з перспективою самостійного походу на місцеві вибори 2020 року. Прізвище мера в назві проекту використана, враховуючи його високий рейтинг в Хмельницькому. За різними оцінками він сягає близько 60%. І ось тут керівники ВО «Свобода» почали задавати питання. Адже успіх «Команди Симчишина» на виборах в Хмельниччині автоматично означатиме втрату позицій «Свободи» в регіоні.

Хитрість чи помилка?

Після досить жорстких перемовин з партійним керівництвом Олександр Симчишин погодився висунутися на місцевих виборах від «Свободи», Хмельницька обласна партійна організація «Команди Симчишина» припинила своє існування. Але навіть після цього хмельницький мер не полишив намірів завести своїх людей в міську раду. Він запевнив керівництво «Свободи», що не має жодного відношення до партії «Команда Симчишина». Каже, що це його прихильники самоорганізувалися і йдуть на вибори в міську раду.

Поведінка Симчишина поставила ВО «Свобода» перед складним вибором. Якщо порвати відносини с хмельницьким мером, партія втратить вплив на обласний центр. Це означатиме, що на наступних парламентських виборах чекати гарного результату від Хмельниччини «Свободі» не варто. Якщо ж Симчишину дозволити завести своїх/несвоїх людей в міськраду, «Свобода» збереже партійну приналежність мера, але втратить значну частину впливу на рішення, які приймає місто. В будь-якій конфліктній ситуації мер Хмельницького може сказати, що не контролює фракцію «Команди Симчишина».

Варто сказати ще про один ризик для «Свободи». Демарш Симчишина може призвести до того, що мери Івано-Франківська та Тернополя також вирішать перестрахуватися власними проектами. Якщо це трапиться, розкол в партії стане очевидним. Фактично це може поставити хрест на перспективах ВО «Свобода» опинитися в наступному парламенті.

Побачимо чи пройдуть українські націоналісти цей тест на стійкість, чи «Свобода» разом із «Самопоміччю» та «Укропом» залишиться в архівах історії. Щоправда, у неї, на відміну від названих проектів, є велика відповідальність перед націоналістами за просування української національної ідеї. Отже, цілком ймовірно, що трунарем цієї ідеї стане саме мер Хмельницького Олександр Симчишин.

Інна Жолобович, спеціально для Гал-інфо.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 77

 1. Я працюю у водоканалі вже купу років. Тепер у нас всі знають, що, схалтуривши, можуть уволити, сняти премію, получити догану. Й навпаки, якщо працюєш на совість, матимеш додаткову премію. Дякую команді симчишина, що хоч на старість я бачу як міняється город.

  • Тобто ви купу років халтурили як хотіли, аж тут прийшов сонцесяйний мер і навів у вас порядок?
   Який порядок у ЖКГ на чолі з Новачком та Симчишиним місто бачить після кожного дощу. Дороги по третьому колу латаються, невже не можна зробити один раз і якісно?
   Про пориви водопроводів щоденні та брехню про високу якість води не хочеться навіть говорити..

  • Город на якому картопля росте?

 2. Фактів – вагон. Подивіться на кримінальні справи, відкриті на бухгалтерів деяких комунальних підприємств. Поцікавтесь їх свідченнями – кошти перводили у готівку і передавали керівництву.
  Правоохоронці мляво рухались у доказовій базі на мера безпосерелньо. Але ж ми знаємо чому. І, повірте, це тимчасово.
  Нагадати вам злочинця Миколаїва, який організовував відкати та притони у міській освіті?
  Чи придурка Гулу, який очолював Будинок творчості і призначався особисто кращим мером?

  • Та й то той придурок Гула про корупцію та відмивання бюджетних коштів казав. Про те як по бумагам працював екскаватор, а по факту його не було.

 3. З мером Симчишиним це шлях в нікуди, місто занепадає, крім якихось гульок, кіно в тролейбусах більше нічого немає. Знову обіцянки про мусоропереробний завод, Чернелівський водогон, індустріальний парк, непрофесійна команда Симчишина реальних проектів реалізувати не може.

  • Ви що смішні??)) Палац спорту – це обʼєкт, який уже готовий на 50 відсотків!! Жодне інше місто того зробити не зможе. Це може бути тільки в Хмельницькому. Деякі міста не встигають, деяким важко, дехто тільки розпочав і в землі ще риється, хтось вийшов “на нуль”. Є в одне місто, яке з 2013 року будує Палац спорту і десь приблизно стан його готовності такий, як наш зараз Хмельницький. Проте у Хмельницькому це все зробили за один рік! Тільки перший камінь заклали в березні 2019 року на початок будівництва. А в березні цього року — це вже величезна грандіозна споруда. Ці заслуги навіть собі ”слуги” приписують, проте вони нічого абсолютно для цього не зробили. А ви ”Сергій” й надалі відпрацьовуйте ”чорні” гроші, але це вашим спонсорам не допоможе.

   • Мусоропереробний завод, Чернелівський водогон, індустріальний парк побудовані ???? НІ!!!! тільки бла-бла-бла що вміють продажні боти Симчишина

   • Дибыл ты забыл как из за кулуарных коррупционных договоренностей, городской бюджет дал лишних 20 миллионов гривень, не предусмотренных условиями тендера.

 4. Симчишин та його команда вже увійшла в історію як найефективніші за часи незалежності України. Місто стабільно посідає найвищі позиції навіть серед європейських муніципалітетів, що є свідченням системної роботи в усіх сферах життєдіяльності Хмельницького. А з приводі ”незакінчених проектів” – то з 2015 року в місті збудовано 30 нових, сучасних спортивних майданчиків до 2015 року – 0! Ось маленький приклад як насправді все змінюється на краще! А ви ”Сергій” й надалі відпрацьовуйте ”чорні” гроші, але це вашим спонсорам не допоможе.

 5. Симчишин та його команда вже увійшла в історію як найефективніші за часи незалежності України. Місто стабільно посідає найвищі позиції навіть серед європейських муніципалітетів, що є свідченням системної роботи в усіх сферах життєдіяльності Хмельницького. А з приводі ”незакінчених проектів” – то з 2015 року в місті збудовано 30 нових, сучасних спортивних майданчиків до 2015 року – 0! Ось маленький приклад як насправді все змінюється на краще! А ви ”Сергій” й надалі відпрацьовуйте ”чорні” гроші, але це вашим спонсорам не допоможе.

 6. За останнім соціологічним опитуванням групи “Рейтинг”, понад 90% хмельничан визнає, що зміни абсолютно в усіх сферах Хмельницького за останні чотири роки відбулись. Це визнають навіть ті, кого звільнили з роботи, комусь десь якусь незаконну річ не дали зробити. Так, що саме ця команда на чолі з мером буде призначена нами, виборцями ще мінімум на один термін!

 7. Найкращий мер за весь час

 8. голосуйте за Артура

 9. Националисты всю свою историю работали на иностранные спецслужбы, ещё с 1930 годов. Все беды сегодняшней Украины имеют свой источник от этих неандертальцев со ,сволоты,. Им давно пора уйти в небытие. А керманичей пересажать за подрыв безопасности государства и госпереворот

  • Приклалися вони до розколу серед громадян України. За це ,суки, колись будуть відповідати.

 10. Найкращий мер за весь час? Освіта міста протягом десятків років займала призові місця по Україні. За час же керівництва Симчишина, Гальки і Миколаїва впала нижче 10 місця. Це вам не показник роботи мера? На посади керівників дошкільних закладів приймають будь-кого , за один рік контракту потрібно заплатити 1000 євро. Не вірите? Попробуйте самі. Скільки років немає начальника управління освіти? Симчишин чекає,поки з тюрми вийде його друг — зек Миколаїв.

 11. Самое интересное, что если бы на этом сайте можно было комментировать с профиля Фейсбук или была бы хотя бы авторизация нормальная, то мы бы увидили, что комменты пишут парочка человек друг другу. Я не удивлюсь, если здесь один человек отписывает сам себе под разными никами. Но то таке, то розум треба мать)))

 12. Самое интересное, что если бы на этом сайте можно было комментировать с профиля Фейсбук или была бы хотя бы авторизация нормальная, то мы бы увидили, что комменты пишут парочка человек друг другу. Я не удивлюсь, если здесь один человек отписывает сам себе под разными никами. Но то таке, то розум треба мать)))

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.