Замість притулку: що таке патронатна сім’я і як стати патронатним вихователем

26 січня 2016 року був прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який уперше в українському законодавстві закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я.

Для України це нове явище, проте в розвинутих країнах завдяки такій формі влаштування дітей практично не існує дитячих будинків, розповідає Наталія Мельник, заступник директора – начальник відділу методичного забезпечення соціальної роботи обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Так що ж таке патронат над дитиною? Це підтримка сімей з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини і передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Тобто, патронатна сім’я – це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, що має мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Такі діти не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться, забезпечать догляд і реабілітацію.

За цей час органи опіки та піклування повинні провести роботу з батьками дитини і визначити, де їй буде краще, при цьому можливість повернути дитину до батьків має бути пріоритетом в роботі з сім’єю. Наприклад, якщо треба привести помешкання до ладу, якщо потрібно — допомагають з працевлаштуванням, працюють із залежними від шкідливих звичок та хвороб, якщо є бажання батьків змінитися.

Коли сім’я вийшла з проблемної ситуації, тоді дитина повертається у родину. Якщо не вдається дійти позитивного результату, далі розглядаються питання про влаштування її у прийомні родини, усиновлення.

Головною метою патронату над дитиною є забезпечення захисту її прав, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.

Чому така послуга запроваджена? В рамках деінституалізації в Україні до 2026 року не буде інтернатних закладів. І тому громади мають брати власну відповідальність за виховання дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, наголошує Наталія Валентинівна.

Сьогодні на Хмельниччині працюють над виявленням таких дітей та наданням соціальних послуг 236 фахівців соціальної сфери. Вони тримають на контролі близько шести тисяч неблагополучних сімей. Слід розуміти, що вилучення дитини з сім’ї не є пріоритетом соціального працівника, біологічна сім’я – головне. Однак, коли обставини стають катастрофічними, то слід діяти на благо дитини.

На жаль, на Хмельниччині така соціальна послуга, як патронатна сім’я, не набула популярності. Є лише дві родини, котрі виявили бажання це робити. А потрібно було б мати, щонайменше 25 таких сімей. В ідеалі – кожна громада має мати одну патронатну сім’ю.

Відразу зауважимо для бажаючих проявити свої батьківські почуття: патронат над дитиною – не для вас. Патронатний вихователь повинен любити прийняту на час дитину, але не прив’язуватися до неї і вести себе з дитиною так, щоб він теж не прив’язався, бо розрив сформованих відносин – стрес для дитини при передачі в іншу сім’ю. Але проблема в тому, що дитина і за день звикає, якщо їй добре. Саме тому вимоги до патронатних вихователів дуже серйозні.

Патронатні батьки не замінюють дітям рідних. Їх завдання – допомогти діткам впоратися зі стресом, поки біологічні  батьки проходять реабілітацію.

Патронатним вихователем можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі; проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;  мають житло (власне, орендоване чи на правах користування); не мають судимості; стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей; зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі; пройшли навчання та отримали довідку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі у Хмельницькому обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Термін перебування дитини під патронатом має бути максимально використаний для подолання наслідків.

До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші від 14 років, влаштовуються за їх власної згоди та згоди патронатних вихователів.

Фінансування послуг патронату складається з оплати послуги (праці патронатного вихователя), а також соціальних виплат на дітей, влаштованих під патронат.

Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (станом на 01.01.2020 р. — 10 945 грн. оплата здійснюється за кожен день перебування дитини в сім’ї). На дітей влаштованих в сім’ю виплачується соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років (станом на 01.01.2020 р. — 3 842 грн., для дітей віком від 6 до 18 років —4 790 грн).

За детальною інформацією щодо запровадження патронату в Хмельницькій області звертайтесь до обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:

Адреса: м. Хмельницький, Львівське Шоссе 10/1, 3 поверх,

Телефон: (0382) 76-55-58, 65-05-38

Електронна адреса: hocsssdm@ukr.net

 

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.