Невстановлена група осіб, яка має вплив на чинне керівництво ФДМУ або спільні інтереси з ним, хоче незаконно змінити керівництво АТ “Хмельницькобленерго” і завдяки цьому отримати доступ до фінансових ресурсів підприємства. Про це йдеться у повідомлені Товариства.
«26 лютого 2020 року КМУ під головуванням Гончарука О.В. було прийнято розпорядження №161-р про погодження призначення Гапонова В.М. виконуючим обов’язки Генерального директора АТ «Хмельницькобленерго». Згідно тексту, таке розпорядження було прийнято відповідно до пропозиції Фонду державного майна України (ФДМУ). В той же день подібні розпорядження були прийняті і щодо ПАТ «Центренерго», АТ «Харківобленерго» та АТ «Миколаївобленерго».
З однієї сторони, сам факт прийняття даного розпорядження не тягне за собою яких-небудь наслідків, оскільки КМУ не є органом управління АТ «Хмельницькобленерго» (Товариства), а єдиним органом, уповноваженим здійснювати заміну менеджменту, є Наглядова рада. З іншої сторони, оскільки розпорядження прийнято за пропозицією ФДМУ, а в складі Наглядової ради Товариства більшість членів є саме представниками (працівниками) ФДМУ, цілком логічно допустити, що розпорядження КМУ є першим кроком в процедурі заміни керівника Товариства. Власне подальші дії, які вчинялися ФДМУ у відношенні Товариства, ПАТ «Центренерго», АТ «Харківобленерго» та АТ «Миколаївобленерго» свідчать про правильність висновку та про невмілі спроби керівництва ФДМУ самотужки здійснити заміну менеджменту на державних енергетичних компаніях.
Чому невмілі? Тому що вони вчинялися не тільки без будь-якого адекватного обґрунтування, але з численними порушеннями законодавства України, рекомендацій КМУ та Статуту Товариства. Зокрема:
- За період з дати прийняття розпорядження КМУ (26.02.2020) до сьогоднішнього дня (22.04.2020) не було озвучено жодної зрозумілої причини для зміни керівника Товариства. До нього та його роботи відсутні будь-які зауваження як зі сторони самого ФДМУ, так і зі сторони інших акціонерів, у відношенні нього немає порушених кримінальних справ та не зафіксовано випадків потрапляння у скандальні ситуації. І це при тому, що вказаний керівник є публічною особою, яка активно приймає участь у різноманітних заходах, зокрема декілька років був голосуючим директором Ради Оптового ринку, представляв інтереси України в антикорупційній мережі ОЕСР під час її роботи в України та на саміті в Парижі, є активним учасником провадження нового енергоринку в Україні та консультантом з ряду питань, нагороджений подяками Міненерговугілля та отримав почесне звання «Заслужений енергетик України». В чому саме полягає причина його заміни на маловідомого пана Гапонова, який останнім часом невідомо чим займався і уявлення не має як функціонує сучасний енергетичний ринок?
- Товариство протягом останніх 3 років під керівництвом Козачука О.І. демонструє надзвичайно високу ефективність. Всі техніко-економічні показники і програми виконуються на рівні 100 і більше відсотків, а прибуток не тільки має щорічну тенденцію для зростання, але й є одним із найвищих в Україні. Для прикладу, чистий прибуток АТ «Хмельницькобленерго» за 2019 рік склав 85,711 млн. грн., що тільки становить один з найбільших прибутків серед всіх державних компаній, але й перевищує прибуток інших 4-х державних обленерго разом взятих (АТ «Харківобленерго» – 1,139 млн. грн, АТ «Запоріжжяобленерго» – 0,672 млн. грн, АТ «Миколаївобленерго» – 30,440 млн. грн, ВАТ «Тернопільобленерго» – 0,639 млн. грн.). Чому під час ефективної і високоприбуткової діяльності Товариства виникла потреба у заміні особи, яку таку ефективність і високу прибутковість налагодила?
- Для звільнення поточного керівника Товариства та призначення нового необхідно, щоб Наглядова рада прийняла відповідне рішення. Здавалося б що складного, враховуючи, що з 7 членів Наглядової ради 5 є працівниками ФДМУ і лише 2 – представники міноритарного акціонера, але нове керівництво ФДМУ зуміло створити таку «дружню» атмосферу в колективі, що 2 з 5 його представників звільняються з роботи та періодично відмовляються голосувати на засіданнях Наглядової ради. За логікою ФДМУ мав би узгодити свої дії з представниками міноритарного акціонера та з їх допомогою прийняти необхідне рішення, натомість ФДМУ всіляко ігнорує такого акціонера, не запрошує його представників на засідання Наглядової ради та намагається замінити вибулих представників. Зазначене ще раз свідчить про те, що керівництво ФДМУ не має адекватного обґрунтування для сторонніх осіб, в тому числі інших акціонерів, про необхідність заміни керівника Товариства.
- Заміну вибулих представників ФДМУ намагається здійснити шляхом видачі наказу за підписом Голови ФДМУ. Копію такого наказу разом з проектом повідомлення про заміну членів Наглядової ради ФДМУ надсилає на електронну пошту Товариства. У відповідь на це Товариство вказує на порушення, допущені під час спроби замінити вибулих членів Наглядової ради, а саме на необхідність проходження кандидатами до членів Наглядової ради конкурсного відбору, передбаченого вимогами постанови КМУ №143 від 10.03.2017 р., та необхідність направлення повідомлення про заміну рекомендованим листом, як того вимагає Статут Товариства. В іншому випадку, Товариство змушене буде відмовити в проведені заміни членів Наглядової ради.
- У ФДМУзаявляють, що до чинного керівника Товариства зауважень немає, але він зобов’язаний самостійно вчинити всі необхідні дії для свого звільнення та призначення Гапонова В.М. новим керівником. З усього цього можна зробити висновок, що невстановлена група осіб, яка має вплив на чинне керівництво ФДМУ або спільні інтереси з ним, хоче незаконно і безпідставно змінити керівництво Товариства та інших державних обленерго і завдяки цьому отримати доступ до фінансових ресурсів успішних підприємств.
- 06 квітня 2020 року до Товариства надходять заяви 2 вибулих членів Наглядової ради, які повідомляють, що не бажають бути більше представниками ФДМУ у складі Наглядової ради і просять Товариство виключити їх із складу зі спливом 2 тижнів, тобто з 20 квітня 2020 року. Інформація щодо такого виключення була оприлюднена Товариством у встановленому порядку 21 квітня 2020 року. В той же час, 22 квітня 2020 року до Товариства надходить повідомлення ФДМУ про заміну вибулих членів Наглядової ради, тобто тих осіб, які станом на дату отримання повідомлення вже не є членами Наглядової ради. Відповідно ст. 53, ст.57 Закону України «Про акціонерні товариства» та листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 року № 28/01/22985, наданого на звернення Товариства, заміна члена Наглядової ради – представника акціонера можлива виключно в період здійснення ним своїх повноважень. Іншими словами, ФДМУ не має права здійснювати заміну членів Наглядової ради, які за власною заявою припинили свої повноваження, а спроба такої заміни є грубим порушенням Закону України «Про акціонерні товариства». Відповідно в той же день Товариство направило ФДМУ відмову в задоволенні заміни членів Наглядової ради.
- Численні спроби будь-яким чином звільнити чинного керівника Товариства не узгоджуються з постановою КМУ №256 від 25.03.2020 р., яка рекомендує «суб’єктам господарювання державного сектору економіки, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, і державним банкам з метою забезпечення безперебійної роботи в умовах встановленого карантину утримуватись від кадрових змін в органах управління…». Складається враження, що для ФДМУ дана рекомендація носить зворотній характер, а саме: активно діяти у власних інтересах в той період, коли решта країни перебуває в карантині».