Журнал «Кореспондент» опублікував рейтинг міських голів-2020. Дослідження проводилось у найбільших 35 містах країни, де живе понад 15 млн осіб, хоча офіційна статистика показує трохи меншу цифру. Бюджети цих міст в сумі важать більш як 178 млрд грн, з яких на Київ припадає майже третина цієї суми. У рейтингу міських голів зважили і експертні думки щодо їхньої впливовості, і економічні можливості міських бюджетів, якими вони керують.
ХТО ОЦІНЮВАВ МЕРІВ
Сергій Литвинов, заступник директора Центру соціальних технологій Соціополіс; Андрій Миселюк, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування Діалог; Олександра Решмеділова, політичний аналітик; Олексій Голобуцький, заступник голови Агентства моделювання ситуацій; Ірина Тиран, політичний експерт; Світлана Кушнір, політичний і економічний оглядач, дослідник некомерційної організації Reputation Lab; Євген Магда, директор Інституту світової політики; Дмитро Воронков, політичний оглядач; Альберт-Лейзер Фельдман, засновник Інституту розвитку громадянського суспільства ім. Голди Меїр; Ігор Рейтерович, політолог; Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-політичних досліджень.
ЯК РАХУВАЛИ
При розрахунку рейтингу розглядали дві категорії показників.
Перша категорія – це політична складова, яку 14 експертів оцінювали за такими напрямками:
– наявність підтримки міською радою;
– конструктивні відносини з центральною виконавчою владою;
– наявність групи підтримки в парламенті;
– конструктивні відносини з головою облдержадміністрації (так, це взаємопов’язано з другим пунктом, але багато голів ОДА мають свою точку зору, досить згадати спроби позбавити міського голову столиці повноважень глави міськдержадміністрації);
– медійність як загальнонаціональної фігури, тобто наскільки він відомий не тільки в регіоні, але і як самостійна політична величина.
Друга група показників стосувалася оцінки економічної частини впливовості. Ось вони:
– сума доходів міського бюджету (тут і далі – в розрахунку на душу населення);
– сума офіційних трансфертів як з центрального, так і з обласного бюджетів;
– розмір бюджету громадських ініціатив (він же бюджет участі);
– доходи від податку на прибуток підприємств комунальної форми власності;
– доходи від податку на майно (нерухомість тощо).
Економічний і політологічний компоненти враховували з питомою вагою 0,6 і 0,4. На виході отримували рейтинговий коефіцієнт. Відповідно до рейтингових коефіцієнтів і формувався рейтинг.
ПРИЗЕРИ-2020
Перше місце – за Києвом, друге – за Дніпром. Третє місце – мер Харкова Геннадій Кернес. І дивовижний результат львівського мера: Андрій Садовий перемістився з 11-го на четверте.
Юрій Вілкул (Кривий Ріг) змінив четверте місце на п’яте.
Хмельницький мер Олександр Симчишин посідає 19 місце.