Колишній заступник начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковник поліції Володимир Марчук виграв адміністративну справу у Верховному суді, яка стосувалася його звільнення і поновлення на займаній посаді.
Про це свідчить постанова суду від 23 січня цього року.
Позивач оскаржував два накази свого екскерівника генерала поліції Миколи Семенишина, датовані 20 жовтням 2016 року: “Про порушення службової дисципліни та притягнення до дисциплінарної відповідальності заступника начальника ГУ НП в Хмельницькій області” і “Про звільнення полковника поліції, заступника начальника ГУ НП в Хмельницькій області Володимира Марчука зі служби в поліції на підставі пункту 6 частини 1 статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби”.
Підставою для проведення службового розслідування за фактом порушення Марчуком службової дисципліни слугував рапорт від 19 жовтня 2016 року з сектору комунікації ГУ НП щодо виявлення в мережі Інтернет на каналі “NEWSONE” матеріалу критичного змісту про поліцію Хмельницької області (у сюжеті йдеться про слідчі дії, які проводять працівники внутрішньої безпеки та Генеральної прокуратури України у службовому кабінеті заступника начальника ГУ НП в Хмельницькій області полковника поліції Володимира Марчука у справі за розкрадання паливно-мастильних матеріалів).
Після звільнення з посади Марчук звернувся з позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду і 6 березня 2017 року виграв справу. Головуючий суддя Петро Салюк під час засідань витребував письмові пояснення у ГПУ про хід та стадію зазначеного кримінального провадження щодо Марчука. У відповіді правоохоронців говорилося, що на 1 лютого 2017 року досудове розслідування триває, підозра про вчинення кримінальних правопорушень Марчуку не повідомлялася, запобіжні заходи стосовно останнього не застосовувалися.
“Враховуючи вищезазначене, судовим розглядом встановлено, що факт порушення службової дисципліни з боку заступника начальника ГУНП в Хмельницькій області полковника поліції Марчука не доведений. Остаточне рішення по кримінальному провадженню № 42016000000000971 не прийняте… Суд приходить до висновку, що застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення, яке є крайнім заходом дисциплінарного впливу застосовано за відсутності правових підстав, без урахування усіх обставин у справі та дотримання принципу пропорційності між вчиненим дисциплінарним проступком та мірою дисциплінарної відповідальності”, – сказано у судовому рішенні.
Також суддя Салюк у постанові наголосив про негайне поновлення Володимира Марчука на посаді заступника начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
5 травня 2017 року Вінницький апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення хмельницького суду. Тоді Головне управління Нацполіції у Хмельницькій області направило касаційну скаргу з вимогою скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Натомість позиція Верховного суду зводилася до того, що він погодився з рішеннями судів першої й апеляційної інстанцій про недоведеність у діях Володимира Марчука недотримання службової дисципліни. Як аргумент, суд зіслався на допити чотирьох свідків, котрі заявили, що у ході додаткових службових розслідувань, не підтвердилися факти, які лягли в основу звільнення Марчука.
Також у постанові згадується кримінальне провадження № 42016000000000971, в якому на 1 лютого 2017 року тривало досудове розслідування, підозра про вчинення кримінальних правопорушень Марчуку не повідомлялася, запобіжні заходи стосовно нього не застосовувалися.
“… суспільний резонанс навколо відповідних подій, не звільняють суб`єкта владних повноважень (ГУ Нацполіції у Хмельницькій області – НГП) від обов`язку під час прийняття рішення діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та добросовісно”, – вважає Верховний суд.
Постанова Верховного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Разом з тим, суддя Хмельницького міськрайонного суду Олег Антонюк з 19 червня 2017 року і до цього часу розглядає обвинувальний акт щодо колишнього заступника начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковник поліції Володимира Марчук за ч.2 ст. 190, ч.3 ст. 191 КК України (“Шахрайство”, “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”). Потерпілими у цій справі проходять Роман Грицак, Дмитро Медведчук, Олександр Новосядлий (діючий співробітник поліції) і Володимир Калашнік (один з колишніх керівників районного відділу поліції).