Щоб змагатися за крісло хмельницького мера, треба мати 378 тис. грн на заставу

Виборчий кодекс, підписаний у грудні Володимиром Зеленським, разом зі зміною виборчої системи регулює і цілу низку інших питань, зокрема щодо застав кандидатів та партій на виборах всіх рівнів. Якщо суттєвих змін у розмірах застав кандидатів у президенти та до парламенту не відбулося, то заставу у місцеві ради підняли майже в 40 разів у порівнянні із місцевою кампанією 2015 року, пише рух “Чесно”.

Приміром, щоб подати документи кандидату на посаду хмельницького міського голови, необхідно мати 378 тис. грн.

Стільки ж коштів на заставу треба відшукати, щоб витратити на реєстрацію виборчих списків партій на виборах депутатів до Хмельницької міської ради.

Аналітики “Чесно” пояснили, що формула розрахунку застави для кандидатів у міські голови і для реєстрації партійних списків ідентична і залежить від кількості зареєстрованих у місті виборців та від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто, партії, що у Києві змагатиметься і за посаду міського голови, і за депутатські крісла, доведеться одноразово викласти понад 8 мільйонів гривень.

Ці гроші повернуться лише переможцям виборів (тому, хто вніс заставу). В іншому випадку застава перераховується до місцевого бюджету. Так само відбувається і з партіями: якщо її місцева організація виграє вибори і візьме участь у розподілі мандатів у міській раді, то застава їй повернеться. В протилежному випадку гроші також перераховуються до місцевого бюджету.

Крім цього, суттєво “влетить у копійку” реєстрація списку кандидатів у депутати Хмельницької обласної ради – 1,87 млн грн.

У русі “Чесно” підсумували: аби спробувати отримати представництво на волонтерських засадах в місцевих радах по всій Україні, партія має ризикнути сумою у 88 мільйонів гривень.

Як відомо, цієї осені в Україні відбудуться чергові вибори до місцевих рад.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 24

 1. Тобто закладається схема ?

 2. Заходять партіі олігархів та іх ставленники. В Хмельницькому Сашко зібрав, але ж собі також щось тре

 3. Картавий вже назбирав бабло

 4. Хоч менше буде всіляких огризків, технічних реєструватись.

 5. Щодо теми статті, то иожу запропонувати ось таку думку:
  “В конце декабря президент Зеленский подписал Избирательный кодекс. Кодекс должен унифицировать правила игры и утвердить единые подходы к проведению выборов. В 2020 году в Украине пройдут местные выборы и именно там впервые будут применены нормы кодекса.
  Сейчас едва ли не каждая страна в мире озабочена тем, как удешевить выборы и обеспечить равный доступ к политике. Однако в Украине принимают нормы, которые, наоборот, делают дороже вход в политику. К примеру, размер залога, который должны уплатить партии и кандидаты на должности городских глав для участия в местных выборах, вырос почти в 40 раз по сравнению с 2015 годом.
  Введя такую норму, законодатели воспользовались избирательным подходом вместо унификации правил игры. Размер залога для кандидатов в президенты и в парламент рассчитывается в зависимости от размера минимальной заработной платы. Тогда как для расчета залога для участия в местных выборах применяется прогрессивная шкала в зависимости от количества избирателей. Такая норма существовала в законе о местных выборах. Однако, при расчете размера залога использовалась формула «4 минимальные зарплаты на 100 тысяч избирателей», в избирательном кодексе же эту цифру изменили на «4 минимальные зарплаты на 10 тысяч избирателей». Только за счет этого размер залога увеличился в 10 раз. Минимальная зарплата с 2015-го выросла почти в 4 раза. Поэтому в целом стоимость участия в выборах увеличилась в 40 раз. Использование такой шкалы имеет свои преимущества, но если ее применять, то последовательно и на всех уровнях.
  Кодекс должен был бы унифицировать правила игры
  Парламентарии увеличили суммы залога, однако проходной барьер остался таким же. Напомню, что проходной барьер и на местных, и на парламентских одинаковый — 5%, то есть сумма большая, подход разный, а проходной барьер одинаковый. К тому же, такой высокий залог нужно заплатить кандидатам в депутаты городских и областных советов — тех представителей власти, которые в случае победы, в отличие от парламентариев, в течение срока своих полномочий не будут получать компенсацию за свою работу.
  Если партия готова выдвигать кандидатов в мэры и списки в городские советы в областных центрах и городах с численностью избирателей более 90 тыс, а также в областные советы — придется внести залог в размере более 88 млн гривен.
  Предлагаемый размер залога не выполняет превентивной функции, которую на него возлагают, а именно уменьшения количества технических кандидатов. Технические кандидаты и партии безусловно останутся, потому что те, кто хочет попасть в политику, могут себе это позволить. Но объем залога существенно ограничивает доступ для маленьких партий и новых политсил.
  Такие суммы не удастся собрать с населения, ведь низинный фандрейзинг в Украине не работает.
  У парламентариев еще есть достаточно времени, чтобы качественно доработать нормы избирательного законодательства перед местными выборами. Предложенный размер залога должен быть пересмотрен. Также стоит рассмотреть другие альтернативы, которые подтверждают поддержку партий и кандидатов гражданами. К примеру, кандидатам и партиям, которые не имеют достаточно финансовых ресурсов, но имеют поддержку среди избирателей, вместо залога можно ввести сбор подписей в свою пользу.”
  Вита Думанская
  Координатор движения ЧЕСТНО
  https://nv.ua/opinion/izbiratelnyy-kodeks-zelenskogo-pochemu-stat-merom-stalo-dorozhe-novosti-ukrainy-50064316.html
  Кодекс дуже непростий, а тому власну думку висловлю трошки пізніше.

  • А українською можна?
   Стошнило від мокшинської.

   • Если у тебя проблемы с IQ – то это твои проблемы. Читай внимательнее.
    Тобі запропонували думку координатора мовою оригіналу.
    А власну думку, повторююсь, я висловлю пізніше.
    До слова – ти хоча б читав новий Виборчий Кодекс, знаєш його структуру?
    На майбутнє до всіх АНОМАЛЬНИХ : маєте цікаві думки/пропозиції/тощо – пишіть, поговоримо.
    А на такий ДБ більше реагувати не буду

 6. Ці сволотовці зовсім вже дістали. Хмельниччани за слуг, які як наш найпопулярніший і далекоглядний президент доведуть нашу область до стабільного процвітання.

 7. Якщо хочеш бути мером, то треба мати бабло, яке треба накосячити.

 8. Це дика норма, яка має бути переглянута. Вона не зменшує технічних кандидатів. Депутатський мандат робить недоступним для людей, а тільки для олігархів. Все продається і купується. Де ж прогрес?

 9. Я вам на перед скажу шо зробить Картавий. Е декілька варіантів подачі лохам. Партійці скинулися, або обьявити сбір коштів серед населення, для народного сонцесяйного мера.

 10. Дааааа, ломбарщику трішки обломилось:)
  Але то нічого,ще пару військових кине і зареєєструється,хоча шансів в нього,як мізків в його тупій башці!

 11. Степан- це сам симчишин ядом дише.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.