Виборчий кодекс, підписаний у грудні Володимиром Зеленським, разом зі зміною виборчої системи регулює і цілу низку інших питань, зокрема щодо застав кандидатів та партій на виборах всіх рівнів. Якщо суттєвих змін у розмірах застав кандидатів у президенти та до парламенту не відбулося, то заставу у місцеві ради підняли майже в 40 разів у порівнянні із місцевою кампанією 2015 року, пише рух “Чесно”.
Приміром, щоб подати документи кандидату на посаду хмельницького міського голови, необхідно мати 378 тис. грн.
Стільки ж коштів на заставу треба відшукати, щоб витратити на реєстрацію виборчих списків партій на виборах депутатів до Хмельницької міської ради.
Аналітики “Чесно” пояснили, що формула розрахунку застави для кандидатів у міські голови і для реєстрації партійних списків ідентична і залежить від кількості зареєстрованих у місті виборців та від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто, партії, що у Києві змагатиметься і за посаду міського голови, і за депутатські крісла, доведеться одноразово викласти понад 8 мільйонів гривень.
Ці гроші повернуться лише переможцям виборів (тому, хто вніс заставу). В іншому випадку застава перераховується до місцевого бюджету. Так само відбувається і з партіями: якщо її місцева організація виграє вибори і візьме участь у розподілі мандатів у міській раді, то застава їй повернеться. В протилежному випадку гроші також перераховуються до місцевого бюджету.
Крім цього, суттєво “влетить у копійку” реєстрація списку кандидатів у депутати Хмельницької обласної ради – 1,87 млн грн.
У русі “Чесно” підсумували: аби спробувати отримати представництво на волонтерських засадах в місцевих радах по всій Україні, партія має ризикнути сумою у 88 мільйонів гривень.
Як відомо, цієї осені в Україні відбудуться чергові вибори до місцевих рад.