Сьогодні Хмельницький міськрайонний суд продовжив розгляд справи екскерівника Управління СБУ у Хмельницькій області Віктора Крайтора, обвинуваченого за ч. 2 ст. 365 КК України (перевищення службових повноважень); ч. 1 ст. 119 КК України (вбивство через необережність); ст. 128 КК України (спричинення необережного тяжкого тілесного ушкодження).
Адвокат і представник трьох потерпілих “майданівців” Євгенія Закревська заявила клопотання про повернення обвинувального акту прокурору. На її думку, фактичні обставини викладені таким чином, що утворилася неповна правова кваліфікація.
“Cмерть потерпілої (Людмили Шеремет – НГП) є тяжким наслідком, що є причинно наслідковим зв’язком із діями обвинуваченого, які зазначені, як умисні. Тобто в обвинувальному акті мають бути сттатті 115 ККУ (умисне вбивство), 121 ККУ (умисне тяжке тілесне ушкодження). Крім того, в обвинувальному акті відсутні обтяжуючі обставини, а саме тяжкі наслідки цього злочину; вчинення злочину проти осіб похилого віку; вчинення злочину загальнонебезпечним способом”, – заявила адвокат потерпілих.
Суддя Олег Антонюк звернув увагу, що підозра Крайтору за ст. 115 ККУ і 121 ККУ на етапі досудового розслідування не оголошувалася і відомості в ЄРДР не вносилися.
“Поясність, як можна без пред’явлення підозри змінювати кримінальну статтю в обвинувальному акті? Це якийсь нонсенс, я цього не розумію… Обов’язок суду полягає у забезпеченні законності під час провадження”, – заявив служитель Феміди.
Також застереження висловив прокурор, який розповів про ризики від повернення обвинувального акту.
“Впродовж п’яти років потерпілі очікували судового розгляду і саме невідворотності покарання. При цьому їхній представник просить повернути обвинувальний акт. Якщо суд задовольнить це клопотання, то прокуратура буде вимушена продовжити досудове розслідування”, – сказав прокурор.
Позиція захисників Крайтора зводилася до того, що необхідно призначити судове засідання. Щодо клопотання Закревської, то воно, на їхню думку, необгрунтоване.
“Чинне кримінально-процесуальне законодавство не передбачає можливості змусити прокурора змінити обвинувачення. Прокурор самостійно у будь-який час протягом судового розгляду може змінити обвинувачення”, – пояснила адвокат Дудко.
Після нарадчої кімнати суддя виніс ухвалу про відмову у задоволенні клопотання адвоката “майданівців”. Наступне засідання відбудеться 27 серпня. На ньому планують озвучити текст обвинувального акту щодо Віктора Крайтора.
За матеріалами досудового розслідування Віктор Крайтор підозрюється у тому, що 19 лютого 2014 року приблизно о 12 год. 36 хв., будучи начальником управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, перебуваючи в Управлінні, з метою перешкоджання мітингам та запобігання ймовірній можливості проникнення до приміщення, вийшов за межі наданих йому прав і повноважень, віддав підлеглому-співробітнику відділу ЦСО «А» незаконний наказ на застосування вогнепальної зброї. При цьому не вжив жодних інших заходів щодо припинення дій мітингувальників та унеможливлення завдання шкоди стороннім особам.
На виконання вказаного наказу співробітник відділу ЦСО «А», знаходячись в приміщенні, здійснив декілька пострілів з кулемету калібру 7,62 мм модифікації Калашникова у напрямку нижньої частини дверей центрального входу Управління, перекритих непрозорим антивандальним ролетом.
Внаслідок вказаних дій спричинені поранення ніг і тулубу трьом мітингувальникам та поранення голови літній жінці, яка згодом померла у лікарні.