Міста для людей, а не для автомобілів: що буде з колишнім кінотеатром “Мир”

Зовсім недавно у засобах масової інформації якось дуже непримітно промайнула інформація про плани влади Хмельницького на місці колишнього кінотеатру „Мир” збудувати багаторівневий паркінг з вбудованими громадськими приміщеннями. З незрозумілих причин ніхто не проводив вивчення громадської думки з цього приводу, а мали б це зробити зважаючи на неординарне місце розташування цієї будівлі. Через це складається враження, що головним є не паркінг, а саме громадські приміщення невідомого призначення.

А що стосується паркінгу, то я переконаний у тому, що його будівництво на місці колишнього кінотеатру „Мир”, та ще й із громадськими приміщеннями, тільки погіршить ситуацію. А все через те, що ті, хто сьогодні відмовляється від користування власним автомобілем та користується громадським транспортом, після будівництва будуть мати підстави сісти за кермо власного авто. І таким чином будемо мати зворотній ефект: паркінг стане свого роду магнітом, який притягне додаткові автомобілі у центральну частину міста. Мені відомо, що паркінг може бути розрахований на 240 авто. І якщо уявити ситуацію, що усі місця у ньому будуть зайняті, а це ще велике питання, то у цій частині міста обов’язково на вулицях з’явиться інших 240 авто.

Будівля колишнього кінотеатру “Мир”, розташована у центрі Хмельницького на вул. Проскурівського підпілля

Враховуючи перенасиченість центру міста автомобілями бажано, за досвідом інших міст, у тому числі в Україні, вжити у центральній частині міста заходів з метою обмеження руху автотранспорту, окрім громадського, для чого існують різні можливості. Також вкрай важливо не дозволяти жодного будівництва без влаштування підземного паркінгу на кількість авто, передбачену державними будівельними нормами. А не так, як на розі вулиць Соборної та Вайсера, де будується торговий центр без жодного місця для паркування. Необхідною умовою для вирішення проблем із паркуванням автомобілів у нашому місті, на мою думку, також є першочергова термінова підготовка комплексної схеми будівництва паркінгів та автостоянок з обов’язковим урахуванням підземних паркінгів під новими об’єктами. І ще одна проблема має бути вирішена: вартість паркування авто у паркінгу має бути „підйомною” для хмельничан, інакше паркінги будуть напівпорожні, а вулиці будуть заполонені автомобілями.

Так співпало, що мені недавно подарували книжку відомого у всьому світі архітектора з Данії Йена ґела під промовистою назвою „Міста для людей”, яка видана 37-ма мовами світу. Йен ґел вже більше, ніж п’ятдесят років допомагає змінювати урбаністичні середовища у всьому світі. У цій книзі автор пропонує свої висновки про те, як створювати або відновлювати міський простір з урахуванням людського виміру. Коли читаєш цю книгу то розумієш, що назву цієї книги можна було б сміливо змінити на іншу: „Міста для людей, а не для автомобілів”. Думаю, що саме у цьому випадку, коли планують збудувати багаторівневий паркінг у самому центрі міста, авторам цієї ідеї доречно спочатку ознайомитись із цією книжкою. Там можна буде знайти набагато цікавіші та важливіші для хмельничан варіанти використання цього простору. До речі, 15 лютого 33 канал на своєму сайті оприлюднив опитування, у якому хмельничани на вулицях міста висловлювались з приводу того, що потрібно звести на місці колишнього кінотеатру „Мир”. У результаті жоден із опитуваних не підтримав ідею будівництва там паркінгу.

Хочу особливо зауважити, що Громадська рада при виконавчому комітеті міської ради не залишилась осторонь і на своєму засіданні 26 лютого обговорила цю проблему та прийшла до висновку, що будувати багаторівневий паркінг саме на місці кінотеатру „Мир” на вул. Проскурівського підпілля недоречно з кількох причин. І незначна ширина вул. Проскурівського підпілля у цьому місці лише одна із них. Громадська рада звернула увагу на безпосередню близькість пішохідної частини вул. Проскурівської, а також розташування поряд управління праці та соціального захисту населення та поліклініки №1. Їх наявність, на думку Громадської ради, навпаки має спонукати міську владу до створення умов для зменшення кількості автотранспорту у цій частині міста. Також Громадська рада вважає, що будівництво паркінгу на місці приміщення кінотеатру „Мир” буде мати зовсім інший, протилежний ефект: його наявність безумовно спровокує збільшення кількості автотранспорту у цій частині міста, що призведе до ще більших проблем із паркуванням там автотранспорту.

Громадська рада при виконкомі заявила, що вважає взагалі недоречним будувати у цьому місці багатоповерхову споруду. А у випадку неможливості реконструкції приміщення кінотеатру „Мир” під заклад культури або спортивного призначення максимально у один-два поверхи, запропонувала провести архітектурний конкурс на створення на його місці громадського простору для молоді без будівництва багатоповерхових споруд. А на перспективу подальшого розвитку міста із створенням сприятливих умов для хмельничан запропоновано у центральній частині міста значно збільшити кількість пішохідних зон.

Для будівництва ж паркінгів, у тому числі багаторівневих, Громадська рада запропонувала розглянути інші варіанти із розміщенням їх на місці автовокзалу №3 та на місці автостоянки на вул. Прибузькій поблизу Палацу творчості для дітей та юнацтва, можливі й інші місця. Можна також повернутись до давньої пропозиції збудувати багаторівневий паркінг у дворі „Дитячого світу”.

Вважаю, що було би правильним провести широке обговорення цього важливого питання із залученням великої кількості міських архітекторів та громадськості. Хмельничани повинні мати право та можливість приймати безпосередню участь у вирішенні таких актуальних для міста питань.

Володимир Швець,

член Громадської ради при виконкомі,

спеціально для НГП.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 11

  1. хоча б один розумний автор віднайшовся, справу людина говорить, а влада у нас бидляча

  2. Самое интересное то,что в раде местной мнение людей до лампочки,для всех них главное побольше “бабла”.

  3. Щось автор лукавить і не повністю викладає інформацію. Про князівство пана Ворони чому замовчуєте, а ГР взагалі про паркінг позитивно відгукнулася.

  4. Швець правий. Той хто задумав паркінг на місці “Миру” мабуть не місцевий, не любить наше місто. Шкода.

  5. Дєд з головою вже не друже) яким магнітом? Нехай подивиться як наглухо запарковані вулиці і двори в центрі

  6. Міська влада звісно ще ті космонавти, але дані роздуми притягнуті за вуха і взяті зі стелі на всі 100%. Чого варте лише поплутані вулиці Вайсера і Староміська.

  7. Доки ми обиратимемо у владу вихідців із села ( а нами тільки такі й керують), толку не буде, тому що у них зовсім інший менталітет: свині, кури, нагребти побільше, “шоб завідували”. Та й місто такі любити не будуть, бо в душі у них “рідне село”.

    • в Хмельницькому 98% вихідці з села. Тільки хтось приїхав раніше, хтось пізніше

  8. Повністю згоден з автором! Проблема паркування актуальна для Хмельницького. Але вона вимагає стратегічного бачення і поступових кроків. Цікаво як можна поєднати багаторівневий паркінг і монотетар “КУТ”, який за словами О. Симчишина ніхто не буде виселяти з його будівлі. Хмельничани повинні бачити попередній проект паркінгу і мати можливість впливати на владу! Загалом багато насправді важливих дій хмельницької влади з благими намірами закінчуються половинчастими результатами – провальна транспортна реформа; неякісні ремонти доріг та мосту по Старокостянтинівському шосе; еко-бус який збирає сміття, яке дівається невідомо куди; хаотичне будівництво по усьому місту. Не хочеться щоб паркінг став наступим у цьому переліку.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.