Уряд вимагає від влади на місцях справедливі тарифи для кожної родини

Ціна на тепло в оселях українців залежить не стільки від ціни газу, скільки від вартості виробництва, чіткого обліку споживання та заходів енергозбереження. Про це неодноразово наголошував Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Глава Уряду переконаний – сьогодні в регіонах «є над чим замислитися»: «Ціна на газ для теплопостачальних організацій – однакова. Але коли ми дивимося на тарифи на тепло, то у нас є різниця серйозна щодо вартості тепла в одних містах та в інших. Вартість тепла й води залежить від технології виробництва, обліку та заходів енергозбереження».

Ось кілька прикладів, як саме коливається вартість однієї гКал тепла в різних містах. В Івано-Франківську 1 кГал тепла коштує 1312 грн, у Житомирі – 1389 грн, Маріуполі – 1303 грн, у Вінниці – 1375 грн, Києві – 1317 грн. Разом з тим у Луцьку – вже 1847 грн, у Кропивницькому – 1852 грн, Чернігові – 1737 грн.

«До чого тут ціна газу? Що для Луцька, що для Івано-Франківська ціна газу однакова! – зазначив Володимир Гройсман. – Але при однаковій ціні на газ маємо різницю 30-40% на вартість тепла. Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам?»

Чому у деяких містах вартість за тепло та гарячу воду надзвичайно висока? Передусім, місцева влада не поспішає модернізовувати комунальні мережі, впроваджувати заходи з енергозбереження. Але кошти для цього держава виділяє. До прикладу, торік на подібні проекти та на підготовку до опалювального сезону 2018-2019 рр. уряд передбачив 12,5 млрд грн. А в регіонах використали лише 3 млрд грн. Відтак, із 20 тис. км мереж відремонтували лише 240 км.

«Аварійних мереж в країні – 7 тис. км. І власники їх – місцева влада. Це ваша відповідальність!»

Про те, що підвищені тарифи формують на місцях, каже й заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк:

«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, а це 98%, тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції ОМС. Тому я ще раз хочу наголосити, що органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими

До слова, 79% в структурі витрат домогосподарств за спожиті житлово-комунальні послуги – це тепло. Нарахування зменшити цілком можливо. Перш за все, за рахунок встановлення 100% обліку теплової енергії.

Едуард Кругляк повідомив, що наразі рівень встановлення лічильників теплової енергії по країні на рівні 80%. Майже стовідсотковий облік встановлено в Хмельницькій, Вінницькій, Харківській, Черкаській і Запорізькій областях.

До речі, у багатьох містах вже закінчились терміни дії схем перспективного розвитку теплопостачання. А це дуже важливий аспект. Адже без розвитку не може бути економії ресурсів. Тож місцева влада має розробити по кожному місту систему, щоб мати можливість квартального опалення, впровадження альтернативних джерел енергії, встановлення надомних котлів тощо.

Щодо питань впровадження енергоефективності та енергозбереження, Едуард Кругляк повідомив, що наразі реалізуються проекти Світового банку, ЄБРР й інших міжнародних фінансових організацій з модернізації комунальних підприємств. «Я можу навести приклади Вінниці, Тернополя, Житомира, Кам’янця-Подільського, де дійсно відбувається масштабна модернізація міських котелень, перехід з газового обладнання на комбіноване, встановлення ІТП, приладів регулювання тепла тощо. І ці регіони демонструють серйозні успіхи як по тарифах, так і по вартості Гкал», – підкреслив профільний заступник Міністра.

Наразі Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Національній комісії з питань регулювання ринку електроенергетики та комунальних послуг, Антимонопольному комітету, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, накласти відповідні штрафи і захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог. А також зобов’язав НАК «Нафтогаз» та теплопостачальників безкоштовно встановити громадянам близько трьох з половиною мільйонів лічильників. Це допоможе ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.

Василь КУЛАЧЕНКО.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.