Фірма з російським корінням хоче побудувати реактори для ХАЕС за 70 млрд грн – ЗМІ

Чеська компанія Škoda JS, яка належить підсанкційній російській групі, яка у свою чергу фігурує у справі НАБУ щодо екс-депутата від “Народного фронту” Миколи Мартиненка, може побудувати новы реактори для Хмельницької АЕС за 70 мільярдів гривень.

Про це йдеться у репортажі “Схем“.

Влітку 2018 року Кабінет міністрів затвердив обґрунтування для будівництва третього та четвертого енергоблоків ХАЕС на загальну суму понад 70 мільярдів гривень.

“І виробником основної складової – реакторних установок – у попередньо затверджених документах вказана саме Škoda JS, яку обрали для цього без відкритого конкурсу і тендеру, після переговорів із потенційними постачальниками”, – розповідають журналісти.

Чеська компанія Škoda JS (“Шкода – Ядерне машинобудування”) працює у сфері атомної енергетики десятки років, мовиться у репортажі.

Її власник – зареєстрована у Нідерландах компанія OMZ B.V. Вона входить до холдингу “Об’єднані машинобудівні заводи”, який підпорядковується російському “Газпромбанкові”. Більшість його акцій належать російському “Газпрому” і пов’язаним із ним структурам.

В Україні проти “Газпромбанку” запроваджено санкції, але до українського санкційного списку Škoda JS не входить. Натомість на неї накладені санкції в США.

Основна причина вибору цієї компанії, згідно з поясненнями представників АЕС, нижча вартість проекту в порівнянні з іншими виробниками.

“Два блоки коштують 3 мільярди, ну, трохи більше від 3 мільярдів доларів. А якщо брати, наприклад, корейські, чи китайські, чи Areva, Westinghouse, то в них мінімальна ціна одного блоку – це 4 мільярди доларів”, – розповів заступник гендиректора з капітального будівництва ХАЕС Олег Рахлінський.

Водночас ця компанія Škoda JS фігурує у корупційній справі НАБУ щодо можливого отримання неправомірної вигоди екс-депутатом від “Народного фронту” Миколою Мартиненком.

У Бюро заявляють, що на інших тендерах “Енергоатому” ця фірма виставляла ціну з надбавкою до 20%. За версією слідства, ці гроші після перемоги в тендері, Škoda JS нібито мала направляти на рахунки панамської компанії, яка, за документами, мала виступати посередником, – Bradcrest Investments.

Згідно з документами, поданими до 2х швейцарських банків для відкриття рахунків фірми, бенефіціарним власником Bradcrest Investments був Микола Мартиненко (на той момент народний депутат і голова парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу).

Всього протягом 2007–2012 років Bradcrest Investments отримала від Škoda JS майже 6,5 мільйонів євро.

“При цьому кошти з рахунків цієї фірми використовували, зокрема, і для оплати за оренду помешкань для близьких до Мартиненка осіб в Лондоні та Відні, – зауважують у “Схемах”.

Мартиненко заперечує свою причетність до самої компанії Bradcrest Investments і до отримання коштів від Škoda JS.

Škoda JS отримала можливість стати постачальником реакторних установок для 3-го і 4-го енергоблоків ХАЕС у 2015 році. Тоді через анексію у Криму та війну на Донбасі Україна розірвала договір із попередньою російською компанією “Атомстройекспорт”. Вона перемогла у конкурсі щодо відбору типу реакторної установки для Хмельницької АЕС ще у 2008 році, обійшовши американську Westinghouse і південнокорейську KEPCO.

​”У цих міжнародних торгах ми прописали, що мають бути максимально використані будівельні конструкції. Для чого це було потрібно? Це набагато зекономить вартість цього будівництва. Воно буде значно дешевше, ніж будувати з нуля. Крім того, багато обладнання було поставлено, його ж теж потрібно було використати”, – стверджує заступник гендиректора з капітального будівництва ХАЕС Олег Рахлінський.

Водночас медіа-директор асоціації ​”Український ядерний форум” Ольга Кошарна критикувала вибір російського партнера на конкурсі в 2008 році. На її думку, альтернативи не було, бо умови були прописані під росіян.

​”Річ у тім, що насправді повноцінного тендеру (у 2008 році – ред.) не було. Були якісь виписані критерії конкурсу. Тобто це не за законом про тендерні процедури все відбувалося, де було б видно, що це все виписано під російську компанію”, – розповіла вона.

Будівництво третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС почалось у 1985–86 роках. Однак було припинене через вибух у Чорнобилі через запровадження мораторію на будівництво атомних станцій.

Мораторій зняли у 1993 році, але рішення добудувати ці два енергоблоки Кабмін ухвалив в середині 2000-х.

“Схеми” звернулися за коментарем до компанії Škoda JS та запитали про вартість реакторних установок, у якій країні планують їх будувати і чи не вплинуть санкції і справа щодо корупції, в якій фігурує компанія в Україні, на співробітництво з ​”Енергоатомом”.

​”Ми не будемо на даному етапі це коментувати”, – повідомив прес-секретар Škoda JS Ян Столар.

Водночас  в ​”Енергоатомі” не виключають, що установку для третього енергоблоку Хмельницької АЕС поставлятиме не Škoda JS, а інший виробник. Це буде можливо, якщо інша фірма викупить у Škoda JS документацію на реакторну установку.

Остаточного постачальника обіцяють обрати на тендері.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 7

 1. «Знову за рибу гроші…». В черговий раз назва посту (данного) Хмельницького НГП провокаційна (навіщо?) та не відповідає дійсності, а відповідно і непрофесійна (в т.ч. «з точок зору» етики та журналістики).
  Адже насправді річь не в будівництві (новому будівництві), а в добудові 3-го та 4-го енергоблоків, які були розпочі будівництвом ще у 1985-:-86 роках. «Псевдопатріотам» необхідно в кінці-кінців вже розібратись та зрозуміти, що існують відповідні типи, проекти … блоків АЕС, т.н. «авторське право», існуючі будівельні конструкції (незакінчені будівництвом), в які вже вкладені колосальні кошти. Що з цих та інших причин просто неможливо «посадити» на вже виконані будівельні конструкції «реакторні установки» та інші агрегати згаданих енергоблоків від інших виробників («Вестінгауз» тощо). Я вже не кажу про виробництво та постачання енерговиділяючих елементів (т.н. ТВЕЛів) для ректорів, утилізацію їх після використання та т.п.
  Тако ж конче необхідно усвідоміти, те, про що протягом останніх років писав вже неодноразово, а саме: На Україні (Т.Шевченко, зокрема в «Заповіті», писав: “…на Україні…”) з 15-ти “робочих” реакторів АЕС (а Україна з “відомих” причин зараз майже на 60 -:- 70 % забезпечується електроенергією від АЕС) у 13 таких реакторів закінчився “гарантований термін безпечної експлуатації” (у т.ч., у вказаного в цій інформації енегоблока № 1 Хмельницької АЕС, та у усіх енергоблоках Рівненської АЕС). Таким чином на даний час Україна є єдиною у світі країною, на території якої експлуатуються атомні реактори АЕС з простроченим “гарантованим терміном безпечної експлуатації”.
  Тобто, якщо цю проблему не вирішити (вже запізно і тому вже є надсуттєвіший ризик), то Україна або буде жити «при свічках», або буде наражається на ризик багатьох техногенних аварій, прецедентів за катастрофічними наслідками яких у світі ще не було.
  Привіт ідіотам… (іншого і не скажешь).

 2. А почему еще Рошен” не взялся строить? )

 3. гнати їх, вони нам вже набудували

  • вже так догналися шо скоро будеш пердіти в пусту транзитну газову трубу і жерти грекокатолицьке сміттє зу лювопи.

 4. Ви що не розумієте, що своїм “просто 3,14здануть” ви нивелюєте проблему?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.