Колишній начальник управління Державної міграційної служби у Хмельницькій області Олег Паньков, якого було звільнено на підставі люстрації, виграв справу з повновлення на цій посаді.
Про це свідчить рішення Хмельницького окружного адміністративного суд від 31 січня.
Міграційник оскаржував наказ ДМС України №29-к від 1 лютого 2016 року про своє звільнення і апелював, що до нього незаконно застосували закон про очищення влади.
Представник ДМС України проти позову заперечив, посилаючись на положення частини 3 статті 1, пункту 3 частини 4 статті 3 закону “Про очищення влади”, якими запроваджено заборону колишнім штатним працівникам КДБ УРСР протягом десяти років обіймати посади. Адже, як з’ясувалося, Паньков протягом 1990-1992 років проходив військову службу на посадах радянського КДБ.
Крім цього, прізвище цього чиновника занесено до Єдиного державного реєстру люстрованих осіб.
Водночас суд дійшов висновків щодо незаконного звільнення посадовця з посади керівника управління Державної міграційної служби у Хмельницькій області. Аналізуючи законодавство СРСР, Феміда зауважила, що Паньков при проходженні дійсної військової служби в КДБ УРСР, виконував свій конституційний обов’язок, від якого не міг ухилятись.
У цьому контексті хмельницький суд також зробив посилання на рішення Європейського суду з прав людини у справі “Сідабрас і Джяутас проти Литви”. У ньому йдеться про те, що заявникам заборонено займатись визначеним переліком діяльності у зв’язку з їх статусом “колишніх працівників КДБ”. Заборона значною мірою вплинула на їхні можливості розвивати відносини із зовнішнім світом, а також створила серйозні труднощі щодо можливості заробляти на життя і тим самим призвела до очевидних негативних наслідків для втілення права на особисте життя. У пункту 49 рішення європейський суд дійшов висновку, що заявники не могли передбачити наслідків, які матиме для них роботи в органах державної безпеки.
Наведений приклад, на думку хмельницького суду, суперечить ст. 17 Закону України “Про виконання та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23 лютого 2006 року за №3477 – IV.
Крім цього, з’ясовано, що проти Панькова було проведено дві люстраційні перевірки. У першому випадку (26 жовтня 2015 року) він отримав довідку про не застосовання люстраційної заборони. Проте вже 29 січня 2016 року після повторної відповіді органів служби безпеки (вони підтвердили, що Паньков мав причетність до КДБ УРСР) посадовця звільнили із державної служби.
Суд вважає, що до керівника управління Державної міграційної служби у Хмельницькій області незаконно застосували повторну люстраційну перевірку, яку не передбачано постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 563. Звідси висновок, що наказ про звільнення Панькова є протиправним і його слід негайно поновнити на вказаній посаді.
Більше того суд нарахував 260,9 тис. грн вимушеного прогулу, який планується стягнути з Державної міграційної служби України на користь Панькова.