Як громадам отримати в розпорядження землю поза межами населених пунктів?

Це питання є одним із ключових від початку впровадження реформи децентралізації. Фактично, передача у розпорядження земель за межами населених пунктів була одним із «гачків», які ставали фактором зацікавлення громад в об’єднанні. Проте упродовж трьох років парламент не може знайти компромісу у земельному питанні. Всі розповідають про те, як вони підтримують ОТГ, але при цьому не готові робити кроки назустріч розвитку громад. Так сталося і 6 лютого під час пленарного засідання Верховної Ради, на якому депутати провалили ухвалення законопроекту, що передбачав зміни до законодавства з акцентом на деконцентрацію земельних повноважень, тобто фактично передачу земель у розпорядження органів місцевого самоврядування.

Як у такому разі громади можуть розпоряджатися землею поза межами населених пунктів? Відповідне рішення під тиском громадських організацій, що представляють органи місцевого самоврядування, ухвалив Уряд тиждень тому. Воно базується на статті 117 Земельного кодексу України, і передбачає, що уже з 1 лютого ОТГ отримали можливість погоджувати усі рішення Держгеокадастру стосовно земель, які розташовані за межами наслених пунктів, але в межах відповідних громад, а пізніше – отримати ці ресурси у комунальну власність.

Як ОТГ отримати землю у розпорядження?

Уряд пропонує такий алгоритм:

 1. Звернення в територіальний орган Державної служби з геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) із заявою про передачу землі.
 2. Інвентаризація землі – за інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, більшість земель вже проінвентаризовані, але в разі необхідності додаткова інвентаризація буде проведена в максимально швидкі терміни, запевняє Уряд. Щоправда, деякі голови громад ставляться до такої інвентаризації досить скептично.
 3. Ухвалення рішення і реєстрація права власності в органах юстиції.

Координація всіх дій та терміни будуть прописані в меморандумі, який підписуватимуть керівні органи ОТГ та органи Держгеокадастру. Допомагати в підготовці документів, за пропозицією Уряду, мають Асоціація міст України та Асоціація об’єднаних територіальних громад.

Для відстеження процесу передачі земель запустили також портал http://otg.land.gov.ua, на якому буде відображена вся інформація. Окрім того, працює гаряча лінія з питань передачі земель з державної власності у власність громад (0800-502-528).

Чи спрацює цей алгоритм, покаже час. Проте уже сьогодні виконавча влада прогнозує, що 40 ОТГ на Хмельниччині можуть отримати в розпорядження, а потім в комунальну власність більш як 47 тис. га земель сільськогосподарського призначення. Щоправда, саме із земель сільськогосподарського призначення наразі вільними залишились мало. А про ті, що в оренді мова поки не йде. А от земель промисловості, транспорту та зв’язку, які дають великий потенціал для залучення інвестицій і серед яких більше вільних ділянок, рішення Уряду, на жаль, не стосується.

Прокоментувати рішення Уряду ми попросили голів об’єднаних територіальних громад Хмельниччини та фахівців із цього питання.

Веліна Заяць, міський голова Дунаєвецької міської об’єднаної територіальної громади: «Ми давно чекаємо на це рішення. До сьогодні ми мали чимало неприємних моментів, коли землі, що фактично є територією громади, роздавалися в оренду без нашої участі з не найвигіднішими ставками орендної плати. Для Дунаєвецької міської ОТГ ця проблема особливо актуальна, оскільки ми об’єднали півсотні сіл, основним багатством яких є люди і земля. І, на жаль, до цього часу люди землею не могли розпоряджатися вільно, бо цей ресурс часто віддавався незрозуміло кому з невідомо яких причин. Ми сьогодні розуміємо, що маємо сільські громади, які переймаються питанням пасовищ, бо це для них необхідний ресурс для тваринництва. Окремо гостро стоїть питання забезпечення ділянками учасників АТО. Отримання у розпорядження земель за межами населених пунктів допоможе нам вирішити чимало нагальних питань і забезпечити людям можливість налагодити своє господарство на своїй землі. Окрім того, це питання не лише людського господарювання, а й розширення кладовищ, оформлення пасовищ тощо. Коли земля буде у нашому розпорядженні, нам уже не буде потреби «кивати» на когось, а ми самі повинні будемо аргументувати, кому, за які заслуги та з якими ставками оплати ми надаємо земельні ділянки».

Ігор Степанюк, селищний голова Війтовецької селищної об’єднаної територіальної громади: «Добре, що таке рішення прийнято, хоча воно і трохи запізнилося. Справа в тому, що серед земель сільськогосподарського призначення, які передаються, досить мало залишилося вільних ділянок. Усі вони або у власності, або в довгостроковій оренді. Минулого року ми ініціювали інвентаризацію земель, зрозуміли, що ми трохи недоотримуємо з орендної плати, але ситуація не є критичною. Загалом, рішення Уряду чудове для тих, у кого на землях ще немає орендарів або завершується строк оренди – тоді вони зможуть укладати договори за новими відсотковими ставками – не 3%, а скажімо, 8 чи 10%, і це суттєво збільшить надходження в бюджет громади».

Віталій Здебський, селищний голова Старосинявської селищної об’єднаної територіальної громади: «Було б дуже добре, якби землі нам передали, при цьому зробивши справедливу інвентаризацію. Коли новий керівник отримує від старого підприємство, то в першу чергу він робить повний незалежний аудит. Так само і громадам необхідна справедлива, незалежна інвентаризація, яка дасть можливість оцінити реальну картину, створити, наприклад, інтерактивну карту, де по кожній ділянці буде видно, обробляється вона чи ні, законно чи не законно, які втрати несе громада, і вже тоді шукати можливості переукладати договори оренди чи знаходити інших орендарів. Поки запропонований механізм не дуже чіткий, потрібно його апробувати, і вже тоді можна буде робити висновки. Дуже сподіваюся, що цей процес мине без маніпуляцій і зловживань, і ми зможемо самостійно регулювати свої надходження за рахунок належного оформлення всіх договорів та встановлення релевантних орендних ставок».

Олександр Супрунюк, міський голова Нетішина: «Питання земель за межами населених пунктів н надзвичайно актуальне. Наше місто – супутник АЕС, тому ми маємо деякі проблеми з інвестиціями, іноземці не надто прагнуть вкладати кошти в осередок атомної енергетики. Але коли з’являється така можливість, і хтось хоче, скажімо, побудувати сонячну електростанцію, йому і нам разом з ним потрібно пройти чимало перешкод. Спершу звернутися в обласне управління Держгеокадастру, потім оцінка землі, яку затверджує районна рада, а кошти будемо отримувати ми. У процесі бере участь надто багато незацікавлених сторін, тому він гальмується. Передача земель за межами населеного пункту у наше розпорядження дасть можливість проводити швидкі, прозорі процедури передачі в оренду, що збільшить надходження в бюджет і дасть можливість залучити інвестиції. Тож подібне рішення ми тільки вітаємо».

Дмитро Василенко, консультант з юридичних питань проекту «ПУЛЬС» при Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України: «Фактично, Уряд не дочекався прийняття Верховною Радою України законів, які передбачали передачу об’єднаним територіальним громадам повноважень на розпорядження землею за межами населених пунктів.

Уряд обрав інший спосіб, який раніше передбачався законодавством, а саме статтею 117 Земельного кодексу України. Проте, якщо раніше обов’язку передати земельні ділянки у комунальну власність в територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів не було, то тепер згідно постанови Уряду вони зобов’язані не відмовити ОТГ.

На період передачі земельних ділянок територіальні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів зловживаючи могли продовжити самовільно розпоряджатись земельними ділянками за межами населених пунктів. Проте розпорядженням Кабміну це враховано, і зобов’язано їх розпоряджатись землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Таким чином, з 1 лютого усі ОТГ повністю контролюватимуть розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів, а після передачі земель в комунальну власність до кінця 2018 року цей контроль стане одноосібний».

 Анна Сіра,

консультант з комунікацій проекту “ПУЛЬС” при

Хмельницькому регіональному відділенні

Асоціації міст України, 

для НГП.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 5

 1. Лохотрон! Знову децентралізація показала що усіх Вас розвели як лохів!
  Зрозумійте одне… поки вашу землю не зачистять до кінця … ніхто вам її не віддасть!
  І ящо віддадуть … то уже не буде чим розпоряджатися! Ржу!

 2. Децентраліцізація це правильно. Гройсман молодець, в верховній раді купа ділків і спекулянтів, вони думають що все загребуть. Життя коротке краще жити чесно і справедливо. Добро робити приємніше. Краще мати повні кишені гарних справ, аніж накрадених грошей. Діти за батьків потім відповідають.

  • Не переконливо… !
   Ти думаєш що гройсман і вальцман за це переживають?
   Вийди на вулицю та запитай будь^яку людину … чи подобається йому рехформи цих невдах! Відповідь проста! ЛУЗЕРИ….

  • Назвала чесних жидів ….. ангелів…. сміх і гріх!
   У мене є таке враження що у нас у державі є сліпі люди! Відкрийте очі! Кого ви захищаєте?

 3. Дійсно-Життя коротке краще жити чесно і справедливо. Добро робити приємніше. Краще мати повні кишені гарних справ, аніж накрадених грошей. Але на сьогоднішний день така децентралізація, яку навязують люду -Лохотрон ніхто з теперішніх керовців не думає про простий люд лиш би щось з того мати , а особливо в державних структурах (ДФС,Держгеокадастр разом з місцевими ОМС) я на собі переконався лиш одні відписки як має бути згідно закону, а що стосується їх бездіяльності нуль

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.