19 сесія Хмельницької міської ради: бюджет, земля та допороги

IMG_4410-1_1

Пленарне засідання 19 чергової сесії Хмельницької міської ради відбудеться 27 грудня 2017 року. Про це свідчить розпорядження Хмельницького міського голови від 15.12.2017 № 348-р, в якому також розміщено перелік питань, а саме: про бюджет міста Хмельницького на 2018 рік та інші питання.

Однак, на закладці «Міська рада» можна знайти розділ «Порядки денні», в якому все ж таки можна побачити весь перелік проектів рішень, що запропоновані депутатам для розгляду. Станом на 22 грудня 2017 року там розміщено 69 питань.

Результати моніторингу оприлюднення проектів рішень здійснили відповідно до інформації з офіційного сайту Хмельницької міської ради (таблиці):

Номер питання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Так + + + + + + +
Ні + + + + + + + + + + + + + + + +

 

Номер питання 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Так + + + + + + + + + + + + + + +
Ні + + + + + + +

 

Номер питання 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69
Так + + + + + + + + + + + + + + +
Ні + + + + + + + +

 

Відповідно до перевірки дотримання норм законодавства про доступ до публічної інформації, Хмельницька міська рада вчасно оприлюднила 55 % проектів рішень і відповідно 45 % проектів рішень було оприлюднено за меншу кількість робочих днів, тобто з порушенням законодавства (Закон «Про доступ до публічної інформації» вимагає від органів місцевого самоврядування опубліковувати проекти рішень за 20 робочих днів до їх розгляду (близько календарного місяця)). Однак на сьогодні цей показник значно вищий, ніж під час минулих сесій. Також варто зазначити, що частка оприлюднених вчасно «земельних» питань покращилась та їх кількість взагалі зменшилась (15 з 69 питань). Однак практика оприлюднення цих питань шматками збережена у декількох проектах рішень.

Щодо порядку денного, то варто звернути увагу на такі проекти рішень:

Питання 8. Про бюджет міста Хмельницького на 2018 рік.

Аналіз бюджету міста Хмельницького плануємо здійснити після його прийняття. Однак на сьогодні варто зазначити позитивну тенденцію у бюджетному процесі, адже фінансове управління Хмельницької міської ради вперше зробило відкритим для усіх охочих заслуховування бюджетних запитів головних розпорядників, що є позитивною практикою на всеукраїнському рівні. Проте під час повноцінного аналізу бюджету міста ще додатково перевіримо наявність дотримання певних процедур, які би мало здійснити профільне управління для підкреслення відкритості бюджетного процесу, це, наприклад, формування звітів за результатами бюджетних слухань.

Однак в загальному, оцінюючи проект бюджету міста на 2018 рік, то він знову ж таки буде соціального спрямування, про це, наприклад, свідчить передбачення 12 млн. грн, які виділяють на матеріальну допомогу мешканцям. Соціальні заходи та відповідно й профільне управління мають найбільшу фінансову підтримку. Також варто зазначити, що фінансова підтримка об’ємів ремонту дорожнього покриття міста дещо зменшиться у 2018 році, а увага акцентуватиметься на ремонті та будівництві будівель (утеплення, капітальний ремонт, будівництво нових закладів тощо). Також цікавою є тенденція щодо підтримки комунальних ЗМІ, адже фінансова підтримку газети «Проскурів» складатиме лише 400 тис. грн, а от підтримка міського комунального підприємства “Муніципальна телерадіокомпанія “Місто”” – 1 млн. 155 тис. грн. Тобто ставку у 2018 році міська рада робить на комунальний телеканал. По-перше, це з однієї сторони логічно, адже канал отримав ліцензію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на власне аналогове ефірне мовлення МТРК «Місто» на 64 ТВК. Однак, з іншої сторони, всі ми пам’ятаємо контент, який виробляє канал, і це викликає певне занепокоєння, адже сюжети зазвичай стосуються діяльності мерії та ще й транслюються у електротранспорті як соціальна реклама, що міська рада використовує для своєї популяризації.

Питання 44. Про внесення змін до рішення шостої сесії міської ради від 18.05.2016р. №14.

Варто зазначити, що громадськість міста виступає із критикою такої ініціативи комунального підприємства, адже вона призведе до того, що допорогові закупівлі усіх замовників міської ради напряму укладатимуть договори із «своїми» учасниками. На сьогодні всі закупівлі від 100 тис. грн. замовники мають проводити в електронній системі. Детальніше про негативи цього проекту рішення можна знайти у нашому матеріалі «Хмельницька міська рада на черговій сесії спробує відмінити нижній поріг електронних закупівель». Закликаємо депутатських корпус не підтримувати цей проект рішення.

Поряд з тим рекомендуємо пропрацювати механізм узгодження закупівлі за прямими договорами при нагальній ситуації. На сьогодні у діючому рішенні механізм є, однак він дещо забюрократизований, що призводить до затягування часу. Однак варто наголосити, що це мають бути виключні ситуації, які б дозволяли застосовувати цей механізм.

Питання 48. Про затвердження Програми розвитку міського комунального підприємства «Муніципальна телерадіокомпанія «Місто» на 2018-2020 роки.

Звертаємо увагу на абз. 1 Розділу ІІ програми, в якому зазначена мета програми розвитку комунального каналу. В ньому дослівно зазначено, що канал має стати «засобом та прикладом демократичності та прозорості міської влади». Нагадаємо розробникам, що основними принципами діяльності засобів масової інформації є їх неупередженість (незаангажовіаність) та об’єктивність, тому прописування подібного виразу порушуватиме ці принципи. Так, канал є комунальним, однак він фінансується не міською владою, а платниками податків м. Хмельницького, а тому має працювати саме для них.

Питання 55. Про поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод, зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок.

П. 1 цього проекту рішення стосується зміни функціонального призначення земельної ділянки з «03.08 – для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування» на «02.07– для іншої житлової забудови». Нагадаємо, що подібні зміни можливі лише після оновлення чи розробки нової містобудівної документації, а тому практикуючи подібні зміни КВЦПЗ міська рада порушує діюче земельне законодавство, адже перший код передбачає громадську забудову, а от другий – вже житлову.

П. 8, 9, 10 Додатку до цього рішення передбачає продовження договорів оренди громадським організаціям: Хмельницьке обласне об’єднання миротворців України, міська спілка ветеранів Афганістану та Хмельницька обласна організація фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України. Перші дві земельні ділянки були виділенні для будівництва житлових будинків, що й, до речі, на сьогодні там і зводиться. Проте варто зазначити, що подібна діяльність не властива громадським організаціям, адже вони відповідно до чинного законодавства є неприбутковими. Даний механізм отримання землі застосовувався деякими забудовниками у попередні роки поза аукціоном. Щодо першої громадської організації, то вона нещодавно засвітилась під час судового процесу між забудовником та міською радою щодо будівництва на земельній ділянці по вул. Прибузька, 5/1, де виступала третьою особою на боці першого.

Щодо останньої громадської організації, то земельна ділянка по вул. Н.Берегова, 2/5 знаходиться у прибережній захисній смузі, а відповідно до Водного кодексу України будь-яке будівництво у 100 м захисній смузі заборонено, в тому числі і будівництво водноспортивної бази (саме для цієї цілі в минулому надавалась ця земельна ділянка). Варто депутатському корпусу нагадати скандальну справу щодо будівництва бази відпочинку на тій же Н.Береговій щодо якого йшли судові процеси. Рахуємо, що продовження оренди земельної ділянки ймовірно може посприяти старту будівництва з порушеннями діючого законодавства у майбутньому.

Питання 56. Про поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод, внесення змін в рішення сесій міської ради, договори оренди та зміну коду КВЦПЗ земельних ділянок.

П. 1.3, 1.4, 1.5 та 1.6 передбачають зміну функціонального призначення земельних ділянок, що суперечить чинному законодавству (аналогічне пояснення щодо питання 55). Варто зазначити, що у п. 1.4 мова йде про будівництво ЖК «Перлина Проскурова» (вул. Проскурівського підпілля, 110), де забудовником є ТОВ «Платинбуд». Тут пропонується змінити код та цільове призначення земельної ділянки з «03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «02.10 – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури». У п. 1.5 – 1.6 мова йде про будівництво ЖК «Над Бугом» (вул. Свободи, 16/1А), забудовником якого є ТОВ «Будівельний Альянс Груп». Щодо останнього будівництва, то фірма пов’язана із головою профільної депутатської комісії, про що ми вже неодноразово говорили. Засновник цієї юрособи Іван Крутилко разом із Андрієм Кветко є засновниками ТОВ «Енергопарк Поділля» (ЄДРПОУ 40514201). Тут пропонується змінити код та цільове призначення земельної ділянки з «03.14 – для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС» на «02.10 – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури» та «03.07 – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» на «02.10 – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури».

Варто зазначити, що ці внесення змін щодо кодів та цільового призначення земельних ділянок свідчить, що вони не виділялись під житлове будівництвао а тому на сьогодні це можна розцінювати як порушення діючого законодавства.

Питання 57. Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду, постійне користування, зміну коду КВЦПЗ земельної ділянки.

П. 3 проекту рішення передбачає зміну функціонального призначення з «03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «02.10 – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури» (аналогічно питанням 55 та 56), що є порушення земельного законодавства.

Питання 61. Про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення, зміну коду КВЦПЗ земельної ділянки.

Передбачається проведення грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення. Варто зазначити, функціональне призначення ділянок, яке варто враховувати під час продажу земельних ділянок за інформацією з Публічної кадастрової карти:

2.1 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Проект рішення передбачає «для обслуговування приміщення».

2.2 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Проект рішення передбачає «для обслуговування приміщення».

2.3 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Проект рішення передбачає «для обслуговування будівлі магазину “Меблі”, продовольчого магазину та кафе-бару».

2.4 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Проект рішення передбачає «для обслуговування адміністративно-виробничого приміщення».

2.5 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Проект рішення передбачає «для обслуговування нежитлового приміщення».

Варто нагадати, що відповідно до ст. 134 ЗКУ земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об’єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах). Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. З тексту проекту рішення важко ідентифікувати чи на земельних ділянках є об’єкти нерухомого майна.

Питання 66. Про надання згоди товариству з обмеженою відповідальністю «Укрстандарт» на безоплатну передачу в комунальну власність територіальної громади міста мереж водопостачання та каналізації та зменшення розміру пайової участі у розвитку інженерно – транспортної та соціальної інфраструктури міста.

Варто зазначити, що термін сплати пайової участі для ТОВ «Укрстандарт» закінчився ще в червні 2017 року, про що свідчить висновок юридичного відділу. Також варто зазначити, що проектом рішення пропонується списати пайову участь забудовника щодо іншого об’єкта будівництва.

Окремо наголошуємо, що під час засідання постійних депутатських комісій, депутатами було запропоновано значну кількість пропозицій, які стосувались проекту рішення про бюджет міста та «земельних» питань, що у випадку останніх інколи могли б бути окремими проектами рішень на наступну сесію, однак вносяться пропозиціями в оприлюднені вже проекти рішень.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Транспарентність, фінансове здоров’я та конкурентоспроможність місцевого самоврядування в Україні” Міжнародного центру перспективних досліджень спільно з Інститутом соціальних та економічних реформ (INEKO, Словаччина).

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Альона Береза

Альона Береза

Громадська діячка, регіональна представниця ІМІ у Хмельницькій області, голова ГО "ЖАР"

Один коментар

  1. . Слава Украине!!!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.