На Хмельниччині 13-річна дівчинка з маленького села бореться за своє право на якісну освіту

Учениця восьмого класу чорноострівського НВК Деліта Мирослава бореться за своє право на отримання якісної освіти. Про це йдеться у статті на сайті Lb.ua.

“Шановні дорослі, звертається до вас учениця восьмого класу чорноострівського НВК Деліта Мирослава… Наша держава робить все для дітей, але де ж оте “все”, якщо мені кожного дня потрібно йти полем три кілометри до зупинки рейсового автобуса і чекати на нього у тому ж самому полі?”, – так починається лист 13-річної дівчини з маленького села Манилівка на Хмельниччині.

1111

До сьомого класу Мирослава навчалася у сусідньому селі Миколаїв. Але тамтешня середня школа стала для неї великим розчаруванням: “Математику викладає психолог за освітою, а вчителька мови дозволяє собі пити каву в учительській і приходить під кінець уроку, щоб дати матеріал на домашнє опрацювання. Фізика та англійська мова взагалі не викладаються”.

Директор миколаївської школи Володимир Парибус каже, що зараз справді у 5-6 класах математику викладає психолог, бо вчителька з математики у декретній відпустці. Також цього року звільнився вчитель фізики, тому поки у деяких класах її викладає вчитель трудового навчання. Місяць шукали вчителя англійської.

Головна проблема миколаївської школи – мала кількість учнів. Зараз там навчається 51 дитина.

Мирослава докладала до навчання зусиль, перемагала на олімпіадах і конкурсах, але минулого року вирішила перевестись до, на її думку, кращої школи у селі Чорний Острів, де навчається 268 учнів. Але та знаходиться за вісім кілометрів від її дому.

Туди дівчину весь рік підвозив чорноострівський шкільний автобус, який до створення об’єднаної територіальної громади був на балансі районного відділу освіти. Зараз шкільними автобусами розпоряджається місцева влада.

На початку навчального року батьки, як і раніше, писали заяви на ім’я директора школи, щоб дітям забезпечили довезення.

Але довезення однієї лише Мирослави звідти голова селищної ОТГ Михайло Дзісь назвав нераціональним і обтяжливим для місцевого бюджету, незручним для решти учнів та їхніх батьків із інших сіл. Так він відповів на звернення Валентини Деліти, мами школярки. Окрім Мирослави, школу в Чорному Острові відвідує ще одна манилівчанка. Щоправда її туди відвозять батьки, і вона – учениця молодшої школи.

6666

Після скасування минулорічного маршруту, Мирослава декілька днів їздила миколаївським шкільним автобусом. Але батьки запротестували, щоб їхні діти прокидалися раніше. Тому такий варіант довезення дівчини відкинули.

Зараз Мирослава з дому до траси і з траси додому ходить пішки, а переповнені рейсові автобуси до Чорного Острова часто не зупиняються.

МОН інформує, що місцева влада та органи місцевого самоврядування “можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому”. Як це робити, скільки на це витрачати коштів з місцевих бюджетів – визначає не МОН, а місцеве самоврядування.

“ Чому зі ЗМІ я чую про якісну освіту і рівні права усіх громадян, але сама не маю їх?” – запитує Мирослава в кінці свого листа, адресованого дорослим.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 9

 1. Невже щось таки починає ворушитись в мозгу людей. Молодець дівчинка.

 2. А той Дзісь справжній “голлова”…

 3. Пріоритет – якісна освіта.

  Питання якісної освіти, особливо в малокомплетних школах сільської місцевості, є питанням особливої ваги. Департамент освіти і науки обласної державної адміністрації вважає питання якісних освітніх послуг головним пріоритетом своєї діяльності. На превеликий жаль, часто стикаємося з нерозумінням окремих керівників, депутатів місцевих рад, окремих педагогів, які вважають збереження того чи іншого навчального закладу в селі незалежно від того, яку якість мають ті освітні послуги, що надаються у ньому, головним своїм завданням. Дуже часто таке “збереження” є чистої води популізмом.
  Звернення учениці Мирослави Деліти щодо незабезпечення її підвезенням на навчання та додому з с.Манилівка до Чорноострівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, колегіум» та надання неякісної освіти у Миколаївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів вивчено спеціалістами Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації із виїздом у Миколаївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів та Чорноострівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, колегіум».
  Встановлено, що у Миколаївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів у 5-ти класах учні повинні навчатись за індивідуальною формою (18 учнів), оскільки наповнюваність їх становить менше п’яти учнів.
  На момент відвідання у зазначеному закладі відсутній постійний розклад занять, в тому числі і для учнів, які навчаються за індивідуальною формою навчання.
  Класні журнали ведуться із порушенням вимог, відсутні записи про проведені уроки та оцінювання учнів.
  Навчально-методична база Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів не відповідає вимогам сучасної освіти: навчальні кабінети не обладнані необхідними наочними та дидактичними посібниками; не створено умови у класах для використання інформаційних технологій; кабінет інформатики обладнаний комп’ютерами, але не використовується у навчальному процесі, оскільки окремі комп’ютери не придатні для роботи. На час перевірки у кабінеті інформатика температурний режим не відповідав вимогам Державних санітарних норм (+14°).
  Не забезпечено навчальний заклад і необхідними фахівцями. Протягом 2015/2016 навчального року та до 17 жовтня 2016/2017 навчального року у школі не було вчителя англійської мови. Математику у 5-8-х класах викладає практичний психолог. Немає вчителя фізики, зазначений предмет викладає вчитель трудового навчання (за освітою інженер, без педагогічної освіти).
  При таких умовах навчання не можливо забезпечити якісні знання учнів, тому Департамент освіти і науки рекомендував на черговій сесії Чорноострівської селищної ради розглянути питання реорганізації Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у Миколаївський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня, дошкільний навчальний заклад», а учнів ІІ-ІІІ ступенів зазначеної школи підвозити на навчання до Чорноострівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, колегіум».
  Оскільки у Миколаївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів дійсно не створено якісні умови для навчання та розвитку учнів Департамент освіти і науки порушив перед Чорноострівським селищним головою питання щодо продовження маршруту шкільного автобуса із с.Чорний Острів до с.Манилівка для забезпечення підвезення ще двох учнів (крім Деліти Мирослави) та вихователя Чорноострівського дошкільного навчального закладу із с.Манилівка ще у цьому навчальному році.
  Освітяни, учні, жителі населених пунктів, депутати мають боротися за якісну освіту, а не за утримання приміщень навчальних закладів.

  Олег Фасоля,
  директор Департаменту освіти і науки
  Хмельницької обласної державної адміністрації

  • Департамент замість того, щоб допомогти сільським школам навпаки,хоче прикрити. Напевне грає під чужу дудку.А шкода, бо з цієі школи,яку так намагається очернити якась неповнолітня дитина, від “сумнівноі” кваліфікаціі вчителів,у ВНЗ,технікуми і т.д вийшло більшість учнів.За що і вдячні директору і вчителям.

 4. Ти Фасоля вiдписався,а чого не зустрiвся з дитиною? Якби це твоя дочка була,вона б ходила стiльки щоранку? Який вихiд Фасоля? Йди геть! З Полонного щодня на машинi,де грошI береш? Бридко!

 5. Пане Фасоля ,а чому ви не дасте оцінку міським школам,бо якщо в нас бідна матеофальна база то чомусь батьки повинні купувати до класу телевізор,компютерта інші наочні матеріали за свій рахунок,причому вартість такої техніки немала,а на скарги що збирають кошти з батьків ви і ваші колеги дають відповідь,що фінансування шкіл згідно закону може здійснюватись за рахунок коштів батьків,то в чому проблеми.Чи міські діти чимись особливі,що вони повинні на все здавати гроші ,ще й за маршрутку платити?Чому так поясніть?

 6. Хто це дитину “брехлом” обзиває? Може той “анонім”, що там викладає?
  Вчителі, я зараз не про Мирославу, самі дітей з тої школи позабирали. Чомусь тут і поминки під час занять не згадується…?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.