Хмельницький адвокат Роман Гавриленко вважає, що захист та надання правової допомоги сьогодні відрізняється від того що було ще рік тому, з’явилась реальна надія, що суди розпочали змінюватись в кращу сторону.
Таку думку він виклав “Незалежному громадському порталу”.
“Наведу аргументи: За останній період Адвокатським об’єднанням «Гавриленко та партнери» доведено у суді незаконність діяльності Державної архітектурно – будівельної інспекції України в особі Управління ДАБІ у Хмельницькій області у 2 – х справах, скасовано рішення відділу Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, визнано незаконним та скасовано податкове повідомлення – рішення Управління ДФС у Хмельницькій області. В матеріальному вираженні наші Клієнти захистили свої права на суму близько 5 млн. грн., а це означає, що державні органи могли позбавити їх чесно зароблених коштів саме на таку суму.
Отже, як і раніше більшість керівників державних органів та їх працівники керуються мнимими інтересами, вперто відмежовуються від бізнесу і громадян, не розуміють їхні проблеми і не бажають працювати як одне ціле: громадянське суспільство, бізнес та влада”, – зазначив він.
Також, за словами юриста, суди вже не захищають «політичну доцільність» і демонструють позитивні зміни.
Зокрема в Хмельницькому окружному адміністративному суді провадження у справах відкриваються без затримок, які були раніше, а справи вирішуються оперативно, судді дослухаються як до вимог сторін про забезпечення доказів, так і до заяв про відводи, тощо.
Справи вирішуються швидко і в одному – двох засіданнях, судді допомагають сторонам процесу у пошуках істини та ухвалюють обґрунтовані рішення з якими легко погодитись.
Судді Господарського суду Хмельницької області вирішують спори не так швидко, однак позитивним є відчуття відсутності заінтересованості суддів в матеріальній винагороді як це було раніше.
“Залишається проблемним загальний місцевий суд та апеляційний суд Хмельницької області через відчуття зверхності суддів по відношенні до сторін. Мабуть судді загальних суддів є самими віддаленими від бажання вчиняти правосуддя заради розвитку суспільства.
Для прикладу, одна із суддів Хмельницького міськрайонного суду, у справі за заявою інваліда першої групи про встановлення юридичного факту, на моє прохання віднестись до нього з урахуванням його захворювання відреагувала грубо та цинічно. Більш того, оголосила в засіданні, що вона вже знає про нього більш ніж знає він сам та повідомила про здійснення нею перевірки усіх відомостей про його майновий стан. Це викликало різке погіршення стану здоров’я людини.
Хотілось би, щоб загальні суди перейняли досвід роботи суддів адміністративного та господарського судів, припинили демонстрацію зверхності до учасників процесу та не затягували розгляд справ, забезпечили виконання основних принципів судочинства це змагальність та законність”, – наголосив Гавриленко.