Іван Захаренко, народний селекціонер із Запорізької області, після втрати господарства через російську окупацію, відновлює вирощування сортового часнику “Любаша” на Хмельниччині.
Цей сорт часнику, як розповів чоловік, понад 20 років тому знайшла його теща. Згодом Захаренко провів дослідження, офіційно зареєстрував сорт і назвав його на честь тещі.
«Взяли кілограм часнику, висушили – залишилося 42% сухого продукту. У китайському – лише 27%. А ще він міцний, треба їсти з борщем чи салом — тоді смачно і вітамін С», — каже селекціонер.
До повномасштабної війни чоловік обробляв близько 20 гектарів землі у Молочанську Запорізької області, де займався вирощуванням часнику, винограду та мав теплиці. Усе господарство залишилося на окупованій території, інформує Суспільне.
«Ми їхали через 12 блокпостів. Одних випускали, інших розстрілювали, третіх не пускали, четвертих бомбили при виїзді», — згадує Іван про евакуацію.
Нині селекціонер орендує землю на Хмельниччині, де на семи гектарах знову вирощує «Любашу». Посів здійснив восени 2024 року. Основний акцент робить на насіннєвому матеріалі.
«Часник вивести або зробити гібридну форму неможливо. Лише природа може внести зміни, але робить це нечасто», — пояснює Захаренко.
Початковий посадковий матеріал довелося шукати у колишніх покупців. Частину насіння йому віддали безкоштовно, частину — придбав за власні кошти.
Для ведення господарства Іван отримав гранти, за які закупив частину необхідної техніки. До роботи активно долучається вся родина.
«Нам допомагають усі — жінка, діти, внуки, свати, друзі», — каже він.
За словами Івана Захаренка, умови Хмельниччини сприятливі для вирощування часнику: тут різноманітні ґрунти — глинисті, торф’янисті, із домішками чорнозему.
Вирощений часник селекціонер продає як українським фермерам, так і за кордон. Також ділиться знаннями з охочими — безкоштовно. Поточний врожай, за його словами, уже повністю замовлений.