На даху Хмельницької поліклініки №2 встановлено понад сотню сонячних панелей, які живляться енергією сонця. Це одна із трьох станцій, які встановлені на дахах трьох міських поліклінік, що включені до проєкту.
Інженер-енергетик комунального підприємства “Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр” Олег Чабан розповідає: потужність кожної такої панелі 550 ват. Ефективні вони в сонячну днину, йдеться у матеріалі Суспільного.
“Їх робота залежить сильно і від погоди, і від пори року, і від кута сонця, яке опускає свої промені на сонячні батареї”, — каже енергетик.
За словами Олега Чабана, панелі максимально ефективні з середини весни до середини осені.
“Загальна кількість панелей — 224, разом вони генерують 100 кіловат. 112 із них на 50 кіловат розташовуються на даху поліклініки №2, ще дві менші — на дахах поліклініки №1 та №4”, — розповідає Олег Чабан.
Ці три поліклініки в середньому за годину споживають 60-70 кіловат електроенергії, тож надлишки, особливо у вихідні, йдуть до зовнішньої міської електромережі. Щоби сонячна енергія з батарей перетворилася на струм потрібної напруги, працюють інвертори, говорить інженер-енергетик. У поліклініці №2 їх два.
“Потужність цих інверторів 30 і 20 кіловат. На них приходить електроенергія постійного струму, в інверторах ця енергія переробляється на енергію змінного струму і подається в мережу”, — пояснює Чабан.
Електрику у загальну мережу підприємство продає не за “зеленим” тарифом, а за новою в Україні системою Net Billing, говорить директорка лікувально-діагностичного центру Людмила Слободяник.
“Це дало нам можливість зняти запобіжники з вироблення електроенергії. І тому ми максимально в усі інші дні можемо використовувати енергію сонця власне для себе. Коли ми починали встановлювати батареї, на кожній були обмежувачі, так технічно було розроблено, і ці обмежувачі не давали можливості забрати всю енергію сонця, яка є”, — розповідає директорка.
За її словами, від продажу електрики в загальну мережу великого зиску підприємство не має, але не це основна ціль проєкту.
“Тут виявився важливішим не той факт, що ми будем продавати електрику в мережу, а те, що ми можем максимально взяти для себе”, — каже Людмила Слободяник.
Усі три станції, зі слів Людмили Слободяник, обійшлися підприємству в 4,5 мільйони гривень.
“Їх окупність, по проєктних розрахунках, впродовж чотирьох з половиною років. Ці гроші були зароблені комунальним підприємством. І всі потроху нам допомагали — хтось технічно, хтось фінансово, хтось підказками, консультаціями, тобто, долучилося до реалізації цього проєкту багато людей”, — розповідає директорка лікувально-діагностичного центру.
Але від блекаутів сонячні електростанції поліклінік не врятують, каже інженер-енергетик підприємства Олег Чабан.
“На жаль, ми виходили з бюджету нашого комунального підприємства і тому поставили мережеві станції. Щоб поставити гібридні станції, це коштувало б удвічі дорожче”, — каже Олег Чабан.
Тож, з його слів, в періоди знеструмлення підприємство використовує генератори.