Хмельницький музей історії міста поповнився новими рідкісними археологічними знахідками пшеворської культури, яка певний час існувала на території Поділля. Комплекс з 15 речей ритуального поховання воїна були знайдені під час розкопок між нинішніми селами Івашківці та Колибань, що у Хмельницькій громаді, йдеться у матеріалі Супільного.
“Дуже рідкісний для нашого краю комплекс речей ритуального поховання на щиті пшеворського воїна. Ці речі були знайдені на глибині 80-90 см на місці зруйнованого у XIX столітті села, розташованого між нинішніми селами Івашківці та Колибань, що у Хмельницькій громаді”, – розповіла директорка музею Галина Барабаш.
За її словами, на місці розкопки виявили перепалене вугілля, а навколо решток речей – розбитий товстостінний горщик великого розміру. Проте його зібрати не вдалось.
“Археологи встановили, що цим артефактам майже 2 тисячі років і належали вони до пшеворської культури, що певний час існувала на території Поділля та Волині”, — зазначила Галина Барабаш.
Директорка музею розповіла, саме пшеворцям було притаманне характерне ритуальне згинання меча під час поховання воїна.
“Під час поховання у великий керамічний горщик, окрім спалених на стороні останків воїна, вміщали на круглому щиті ще і його зброю та амуніцію. Щит слугував кришкою горщика. Після цього навколо горщика розкладали багаття, яке залишало після себе лише металеві фрагменти, які і знаходять сучасні археологи”, — пояснила Галина Барабаш.
Дуже добре збереглись шпори та вістря стріли, адже їх вкривали бронзою.
“Пшеворські племена володіли високою майстерністю обробки металу, тому своїх воїнів екіпірували якісною зброєю. А зважаючи на те, що в поховальному комплексі є шпори, це додавало значущості воїну, якого поховали”, — додала директорка музею історії міста.