Ввечері п’ятниці, 10 травня, у небі Хмельниччини помітили північне сяйво: небо стало насичено рожевим.
Геомагнітна буря на Землі вперше за 20 років досягла найвищого рівня: у ніч на суботу K-індекс піднявся до максимальної позначки – 9, йдеться у повідомленні Центру прогнозування космічної погоди.
K-індекс коливається від 0 до 9, де 0 означає спокій або відсутність впливу, а 9 означає найсильнішу геомагнітну бурю.
У ніч на 11 травня на три години K-індекс піднявся до 9, тобто відбулася екстремальна геомагнітна буря.
Кілька викидів корональної маси — хвиль сонячної плазми, які Сонце викинуло на початку цього тижня — прямують до Землі. Це є причиною полярного сяйва, яке бачили на Хмельниччині.
Північне сяйво виникає у верхніх шарах атмосфери Землі під впливом потоків заряджених частинок Сонця, які магнітне поле планети спрямовує до полюсів. Зазвичай таке явище можна спостерігати на відстані 20-35° від магнітних полюсів Землі, а Україна перебуває на широті 52°-44°, що робить північне сяйво тут рідкісним явищем.
Північне сяйво фіксують в Україні вже втретє за останній рік. Вперше характерне рожеве небо помітили 24 квітня 2023 року. Тоді сяйво можна було спостерігати у багатьох областях України, в тому числі на Львівщині, Хмельниччині та північних регіонах. Другий такий випадок був у листопаді 2023 року.
Геомагнітна буря може вплинути на електромережу, а також на супутниковий і високочастотний радіозв’язок. Можуть бути збої у GPS та на космічних кораблях.